-Jeśli chcemy dbać o nasze ojczyzny lokalne, to musimy myśleć nie tylko o rewitalizacji budynków, ale i o mieszkańcach, by nie opuszczali naszego regionu. Ten proces musi być wsparty włączeniem komunikacyjnym, ekonomicznym i społecznym. Dziękuję, że udało się Państwa przekonać do opracowania planów dla gmin i miast by dzięki funduszom unijnym realizować te ambitne zadania. Umowy z pewnością ułatwią wybór priorytetów do aplikowania o ponad 160 mln zł, które uruchomimy w przyszłym roku w ramach konkursów w Regionalnym Programie Operacyjnym - powiedział Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.
Czym są programy rewitalizacji? Najkrócej mówiąc to inicjowany i opracowywany oraz uchwalany przez gminy wieloletni program działań w sferze społecznej, gospodarczej, przestrzennej czy środowiskowej. Zwykle zmierza do wyprowadzenia obszarów rewitalizacji ze stanu kryzysowego oraz stworzenia warunków do ich zrównoważonego rozwoju. Program rewitalizacji traktowany jest jako narzędzie planowania i koordynowania różnorodnych aktywności w ramach rewitalizacji. Służy uruchomieniu procesu rewitalizacji obszarów zdegradowanych w gminach.
Dla projektów zapisanych w programach rewitalizacji przewidziano działanie środki z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego działanie 9.3 Wspieranie rewitalizacji w sferze fizycznej, gospodarczej i społecznej ubogich społeczności i obszarów miejskich. Z tego programu pieniądze dostaną Cedynia, Trzcińsko–Zdrój i Mieszkowice.
Ponadto przewidziano preferencje w dostępie do środków dla projektów rewitalizacyjnych w ramach pozostałych działań RPO WZ. Stąd pieniądze dostanie gmina Moryń.
Tylko w pierwszym konkursie w ramach działania 9.3 RPO WZ przewidziano alokację na poziomie 30 mln PLN. Ogłoszenie konkursu zaplanowane na pierwszy kwartał 2017, a nabór wniosków potrwa do połowy przyszłego roku. Drugi konkurs z większą alokacją środków będzie zorganizowany po przygotowaniu przez gminy programów rewitalizacji.
Napisz komentarz
Komentarze