Sieć współpracy i rozwój na polsko-niemieckim pograniczu ma wspomóc Nowa Amerika, która właśnie przeszła metamorfozę. Teraz nie jako konglomerat organizacji z Polski i Niemiec, a stowarzyszenie chce koordynować współpracę organizacji pozarządowych wzdłuż całej polsko-niemieckiej granicy, czyli od Bałtyku po Nysę Łużycką. W ostatni weekend właśnie w naszym regionie (Krajnik Górny – Zatoń Dolna) odbyły się konsultacje i zatwierdzono program działania na ten rok.
Od Gryfina po Mieszkowice kursował dziś po naszym powiecie Bronkobus. Działacze Platformy Obywatelskiej wyruszyli ze Szczecina z listami poparcia dla ponownej kandydatury Bronisława Komorowskiego na prezydenta RP. N południu powiatu pojawili się miedzy innymi posłowie Ewa Żmuda-Trzebiatowska i Arkadiusz Litwiński oraz senator Norbert Obrycki. Nie ustawiały się kolejki po podpisym, ale zainteresowanie kolorowym pojazdem było spore.
Do 2 kwietnia można składać wnioski o udzielenie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, położonych w województwie zachodniopomorskim w roku 2015. Pula konkursu to równo milion złotych.
Jeśli nie wyobrażasz sobie dnia bez mleka i jego przetworów, a do tego możesz pochwalić się talentem kulinarnym, spróbuj swoich sił w rozpoczynającym się właśnie konkursie „Moje ulubione mleczne danie” organizowanym w ramach kampanii „Mam kota na punkcie mleka”. Najsmaczniejsze z nadesłanych przepisów zostaną wydane w formie książki kucharskiej, zaś ich autorzy, oprócz atrakcyjnych nagród rzeczowych, otrzymają zaproszenie na wyjątkowe, bardzo mleczne warsztaty kulinarne.
W bardzo różnych miejscach wybuchają pożary. Jednym z takich był pożar zboża w byłej gorzelni w Grzybnie. Niestety najczęściej strażacy w ostatnim tygodniu wyjeżdżali do pożarów traw. Im cieplej i bardziej sucho, tym pożarów jest więcej. W niedzielę, 8 marca w Starych Brynkach podpalano trawy aż trzykrotnie.
-Będziemy kontynuowali współpracę w ramach Transgranicznego Planu Działania – Przyszłość Doliny Dolnej Odry - poinformował nas Paweł Nikitiński, wiceburmistrz Gryfina. Wiceburmistrzowie Paweł Nikitiński i Tomasz Miler uczestniczyli w spotkaniu, które odbyło się w Baniach. Uczestniczyły w nim także władze gmin Bań, Cedyni, Chojny, Kołbaskowo, , Morynia, Trzcińska-Zdroju, Widuchowej Mieszkowic oraz dwóch przedstawicieli z Niemiec Angermuende i Oder-Welse.
Ponad połowa wyjazdów strażaków to niestety wyjazdy do płonący traw. dla świata przyrody wypalanie traw to katastrofa ekologiczna. Giną zwierzęta, jest zagrożenie dla ludzi. Każda interwencja kosztuje i to nie mało. Sam przyjazd straży pożarnej do ognia to koszt kilkuset złotych.
Marszałek województwa zachodniopomorskiego po raz pierwszy przyzna tytuł „Samorząd Przyjazny Rodzinie". To nagroda dla najbardziej zaangażowanej gminy lub powiatu, działających na rzecz rodzin z Pomorza Zachodniego. Laureat będzie mógł także ubiegać się o dotację w wysokości 100 000 zł na realizację inicjatyw na rzecz rodziny. Konkurs jest jednym z tegorocznych działań w ramach wojewódzkiego programu Region dla Rodziny.
„Kochajmy sztukę, kochajmy artystów” to tytuł wernisażu szóstej wystawy prac grupy plastycznej „Piąty wymiar”, który odbył się 21 lutego 2015 r. w sali moryńskiego biura Geoparku. Kochajcie teatr, kochajcie artystów...- tymi słowami - nawiązującymi do wypowiedzi nieżyjącego już Piotra Skrzyneckiego z Piwnicy pod Baranami - otworzyła wystawę p. Jadwiga Fragstein-Niemsdorff.
W bieżącym tygodniu nastąpią przerwy w dostawie energii elektrycznej w kilku miejscowościach powiatu gryfińskiego. Prądu nie będzie m.in. w Gryfinie, Wełtyniu, Pniewie, Cedyni, Czepinie, Stołecznej. Szczegóły poniżej.
Tylko Chojnie (+43) i Baniom (+2) przybyło mieszkańców według najnowszych statystyk. Dane na 31 grudnia 2014 r. wskazują, że w Gryfinie ubyło 68 mieszkańców. Natomiast w tym samym czasie Mieszkowice straciły ich 42. Ogólnie większość siedzib gmin naszego powiatu na przestrzeni kilku ostatnich lat z roku na rok się wyludnia.
Już niestety zaczęły się podpalenia traw. Te mogące być groźne w skutkach pożary zaczynają w coraz większym stopniu absorbować straż. W ostatnią sobotę, dla wielu wolny dzień od pracy, odnotowano pięć podpaleń. Czym strażacy zajmowali się w ostatnim tygodniu? - czytaj raport Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Gryfinie.
W niemal całym powiecie przeprowadzane są akcje wycinania i przycinania drzew. Można to robić do 1 marca, pogoda sprzyja pracom. Niestety niektóre drzewa tym zabiegom poddane są radykalnie. Najgorsze jest ogławianie, czyli przycinanie wszystkich gałęzi do gołego pnia. Brzydko wygląda teraz ulica Grunwaldzka w Gryfinie. Skutek zbyt dużego przycinania widać też na rynku w Cedyni, gdzie drzewa schną. Brzydko wyglądają ogołocone drzewa w Widuchowej. Mniej radykalne ingerowanie jest w przyrodę na terenie gminy Chojna.
Rada Powiatu w Gryfinie nie zamierza rozpoznawać skargi na dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Nowym Czarnowie, ponieważ została… przesłana pocztą elektroniczną. Oprócz tej kwestii radni będą się zajmowali kilkunastoma innymi sprawami, o których poniżej w porządku obrad sesji. Powiatowi radni najbliższy czwartek (26 lutego) o godz. 14 przy ul. Sprzymierzonych w Gryfinie.
Piwo to najczęściej konsumowany napój alkoholowy w Polsce – sięga po nie prawie dwie trzecie Polaków. Statystyczny polski piwosz to mężczyzna przed czterdziestką, który spośród piw dostępnych na rynku najczęściej wybiera lagery. Pytany o to, za co lubi piwo, wymienia jego smak i naturalny skład, orzeźwiające działanie oraz uniwersalność, która sprawia, że złocisty nadaje się na prawie każdą okazję: od relaksu w domowym zaciszu po spotkania towarzyskie, nie tylko w męskim gronie.