Kontynuujemy wywiad z burmistrzem Gryfina Henrykiem Piłatem. Przypomnijmy, że wywołały go komentarze internautów, jakie pojawiły się pod artykułami dotyczącymi jubileuszu 10-lecia Henryka Piłata na stanowisku burmistrza Gryfina. Ta część rozmowy dotyczy ulicy Łużyckiej i konfliktu z Polską Grupą Energetyczną odnośnie modernizacji rurociągu.
Jako jedno z nielicznych mediów zauważyliśmy jubileusz Henryka Piłata – 10 lat na stanowisku burmistrza Gryfina. Podsumowaliśmy dekadę, a internauci wyrazili swoje opinie, wątpliwości i zapytania. Burmistrz wyraził chęć porozmawiania na tematy poruszane przez naszych czytelników. Właśnie dziś doszło do spotkania z Henrykiem Piłatem. Zadaliśmy mu pytania, które kierowaliście do władz Gryfina wy, internauci. Materiał jest obszerny, więc został podzielony na części.
Zabytki i architektura krajów Unii Europejskiej to tytuł wystawy w Centrum Wodnym „Laguna”. Prace wykonane zostały przez dzieci i rodziców z Przedszkola nr 2 im. Misia Uszatka w Gryfinie. Przygotowano je na konkurs związany z poznawaniem innych kultur. To jeden z realizowanych tematów w ramach ogólnopolskiego programu dla przedszkoli autorstwa Ireny Dzierzgowskiej i Mireli Nawrot pt. „Kraina Dzieci w Europie - bis”.
Ponad 100 osób uczestniczyło w VIII Jesiennej Imprezie na Orientację, która odbyła się w sobotę 24 listopada na Grajdołku. Na starcie spotkali się uczniowie z następujących szkół: Szkoła Podstawowa nr 1 (op. Grażyna Ejsmont), Szkoła Podstawowa nr 2 (op. Patrycja Markowska), SKT "Wędrowcy" ze Szkoły Podstawowej nr 2 (op. Barbara Szczerbińska), Szkoła Podstawowa w Żabnicy (op. Ewa Stefańska), Zespół Szkół w Gardnie (op. Wioletta Wijas), Szkoła Podstawowa nr 3 (op. Beata Kasicka i Tomasz Szachnowski), Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 (op. Ewa Przystupa i Tomasz Szachnowski), UKKT "Traperzy" z Chojny (op. Marzena Chatłas), Zespół Szkół w Widuchowej (op. Andrzej Mikulski i Dominik Smulski), Gryfiński Dom Kultury (op. Kamilla Gadomska) oraz indywidualni turyści.
Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – pluszowy miś. Światowy Dzień Pluszowego Misia ustanowiono dokładnie w setną rocznicę powstania maskotki – w 2002 roku. Także w Szkole Podstawowej im. księcia Barnima I w Żabnicy ten dzień jest obchodzony już od trzech lat niezwykle uroczyście.
Parkowe drzewa, gubiąc liście, zaścieliły nimi cały park. Jednych zachwyca szelest kolorowych liści, inni uważają, że czas sprzątnąć ten bałagan zanim spadnie deszcz i wszystko zmoknie, zgnije i cały jesienny czar pryśnie. Mając to na uwadze miotły i grabie poszły w ruch. Pracownicy PUK zabrali się do „dkurzania” parku. Odkurzacze były najprawdziwsze. Efekt ich działania można zobaczyć w parku i na zdjęciach.
Jest to pierwsze spotkanie z cyklu „Posłuchajmy poezji”. W przyszłości planowane są prezentacje wybranych wierszy o różnorodnej tematyce. We wtorkowym programie usłyszymy wiersze polskich poetów, m.in.: Gałczyńskiego, Tuwima, Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej, Asnyka, Ziemianina i innych. Strofy o jesieni recytować będą aktorki sekcji teatralnej Gryfińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Dwójka dzieci oraz tata i mama - taki model rodziny w Lagunie preferuje Rafał Mucha, pełniący obowiązki dyrektora Centrum Wodnego. Gdy rodzice przyjdą tylko z jednym dzieckiem, to nie mogą już kupić biletu rodzinnego. Ci, którzy mają więcej niż dwoje dzieci też muszą dopłacić za każdą kolejną pociechę 5 zł. Pojawiają się głosy, że tak naprawdę „bilet rodzinny” może dyskryminować niektóre rodziny chcące skorzystać z atrakcji Laguny.
Zbliżające się święta Bożego Narodzenia wielu z nas z pewnością spędzi poza domem. Pamiętajmy, że pozostawione przez nas mieszkanie oraz cały nasz dobytek stanowią łakomy kąsek dla złodziei. Rozsądnym krokiem jest ubezpieczenie naszych rzeczy.
Gryfiński Koncert Organowy zaplanowano na 2 grudnia, w niedzielę o godzinie 19.00 w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Duet Dorota Piotrowicz- Witkowska i Tomasz Witkowski wykonają koncert adwentowy. Artystów można było poznać podczas pierwszego gryfińskiego występu, jaki miał miejsce 4 października br.
Struktury Zespołu Parków Krajobrazowych są w tracie tworzenia. Dyrektor Parku - Dorota Janicka będzie dziś w siedzibie Urzędu Miasta i Gminy Gryfino o godz. 11. To w ramach cyklu spotkań informacyjno-komunikacyjnych z samorządami lokalnymi, leśnikami, zarządcami i nadzorcami tych terenów w granicach parków.
Więcej niż w Szczecinie mogą płacić wkrótce mieszkańcy gminy Gryfino. 17 zł miesięcznie - taka może być wkrótce miesięczna stawka. To wzrost o ok. 70 proc. Zgłoszenie takiej propozycji na najbliższej sesji rozważa burmistrz Henryk Piłat. Nowej polityki śmieciowej wymaga od samorządów ustawa, ale wiele gmin naszego powiatu nie zmierzyło się jeszcze z tym problemem.
Pomnik Chrystusa Króla stojący przed kościołem w Pniewie poświęci dziś ks. abp. Andrzej Dzięga. Uroczysta msza rozpocznie się dziś o godz. 12 w miejscowy kościele. Inicjatorem postawienia drewnianej figury Chrystusa był ks. Józef Dudek, proboszcz parafii w Pniewie.
Z odpowiedziami Rafała Muchy, pełniącym obowiązki dyrektora Centrum Wodnego Laguna w Gryfinie nie zgadza się Artur Korneluk, dzierżawca części restauracyjnej. Wciąż pyta: „co ze szmatami, które służą jako izolacja? co z kuwetami z wodą postawionymi na podwieszanym suficie?” Za niezgodne z prawdą restaurator uznaje odpowiedzi p.o. dyr. Rafała Muchy dotyczące zacieków na ścianie, czy stanu technicznego instalacji klimatyzacyjnych. Rozbieżności stanowisk między obu panami jest więcej. Niestety, żadna ze stron zdaje się nie widzieć innego rozwiązania niż sądowego.
W przeddzień Święta Szkoły uczniowie klas I Szkoły Podstawowej nr 2 im. kpt .ż w. Mamerta Stankiewicza w Gryfinie w obecności Neptuna i jego świty oraz dyrekcji szkoły i licznie zgromadzonych gości przeszli chrzest i stali się „wilczkami morskimi”.