Dyrektorzy szkół i przedszkoli z terenu powiatu przyjechali do Cedyni , by w ramach tzw. sieci współpracy i samokształcenia porozmawiać na temat odpowiedzialności dyscyplinarnej oraz prawnej w zarządzaniu placówkami oświatowymi.
Jak wyróżnić się dzięki walorom przyrodniczym obszarów Natura 2000? Jak walory przyrodnicze wykorzystać w zrównoważonym rozwoju i podnoszeniu atrakcyjności turystycznej regionu? Jak tworzyć oferty, mobilizując do tego społeczności lokalne? Na te i inne pytania będziemy wspólnie odpowiadać podczas szkoleń Na szlaku Natura 2000.
W tym roku mija okrągła, 70 rocznica forsowania przez żołnierzy I Armii Wojska Polskiego Odry, w okolicach Siekierek i Gozdowic. Uroczystości upamiętniające te wydarzenia odbędą się dziś, 18 kwietnia w Starych Łysogórkach i Gozdowicach w gminie Mieszkowice. Wcześniej takowe uroczystosci były takze na terenie gminy Gryfino, Chojna i Cedynia. Pielęgnowanie polskości oraz kształtowanie świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej mieszkańców regionu to jedno z zadań naszychsamorządów.
Do końca kwietnia podatnicy składają zeznania podatkowe za rok 2014, a tym samym mogą przekazać 1% podatku dochodowego wybranej organizacji pożytku publicznego. To ważne pieniądze dla stowarzyszeń i fundacji, również z Pomorza Zachodniego.
Mieszkańcy terenów wiejskich mogą po raz trzeci docenić pracę swoich liderów, zgłaszając ich do konkursu „Sołtys Roku 2015”, organizowanego przez Urząd Marszałkowski. Na laureatów czeka tytuł oraz nagrody finansowe. Do końca kwietnia można zgłaszać kandydatury sołtysów.
Po tym jak podaliśmy harmonogram uroczystości związanych z 70. rocznicą forsowania Odry w gminach Chojna i Cedynia czas na plan działania w gminie Mieszkowice. To właśnie tutaj będą przebiegały główne imprezy i tu zakończy się szlak rocznicowy przez nas powiat. Wygląda na to, że jeszcze tylko władze gminy Gryfino zapomniały poinformować o swoich przedsięwzięciach związanych z uroczystościami.
Hans Christian Andersen chyba wyjątkowo upodobał sobie mury biblioteki szkolnej SP2 Chojna, gdyż po raz kolejny, 10 kwietnia, odwiedził uczniów ( tym razem klasy 4c), którzy pod opieką pań I. Dunowskiej, H. Walorskiej, B. Bogdanowicz-Jaz i Przemysława Tylusa zorganizowali „Noc z Andersenem”.
W naszym województwie w zeszłym roku odnotowano 40 przypadków zachorowania na WZW typu B. Od poniedziałku trwa 30. edycja akcji „Żółty Tydzień”. Szczepienie przeciwko wirusowi WZW typu A i WZW typu B to inwestycja w zdrowie, nie tylko dla osób, które planują podróże zagraniczne lub poddanie się zabiegom medycznym. Szczepienie pozwala zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka wątrobowo komórkowego, spowodowanego infekcją wirusem HBV2,3 oraz uniknąć innych groźnych powikłań.
16 kwietnia 2015 r będziemy obchodzić 70. rocznicę forsowania Odry i rozpoczęcia operacji berlińskiej, w wyniku której zakończyła się II wojna światowa. W tym dniu przypada również 55-lecie nadania imienia Bohaterów 1. Armii Wojska Polskiego Szkole Podstawowej w Cedyni, gdzie w czwartek o godzinie 10.00 odbędzie się uroczysty apel z udziałem społeczności szkolnej, władz samorządowych oraz przedstawicieli grup rekonstrukcji historycznych z Warszawy, Szczecina i Dzierżoniowa. O godzinie 18.00 na wernisaż zaprasza także Muzeum Regionalne w Cedyni (pl. Wolności 4). Zobaczymy nową aranżację wystawy stałej oraz ekspozycję poświęconą walkom nad Odrą w marcu i kwietniu 1945r. Wernisaż wzbogacą prezentacje grup rekonstrukcyjnych m.in. przedstawicieli Bractwa Historycznego Comitatus z Cedyni. Obejmą oni symboliczną klamrą dziejów, wojenną historię Ziemi Cedyńskiej.
Już w kwietniu i maju po raz ósmy ekipa „Mam Talent!” wyruszy na poszukiwania najbardziej utalentowanych mieszkańców Polski. Jeśli uważasz, że masz talent – przyjdź na casting do Szczecina. Pokaż co potrafisz.
Rozpoczął się montaż znaków informujących o znajdujących się w pobliżu atrakcjach turystycznych, wartych odwiedzenia miejscach oraz obiektach użyteczności publicznej. Wkrótce pojawią się także 32 tablice przedstawiające atrakcje turystyczne danej miejscowości. W naszym powiecie 4 takie znaki staną w Cedyni i po jednym w Krajniku Dolnym , w Zatoni Dolnej i Osinowie Dolnym.
Dwie szkoły podstawowe w naszym powiecie - w Kołbaczu (gm. Stare Czarnowo) oraz w Krzymowie (gm. Chojna) biorą udział w kampanii „Mam kota na punkcie mleka”. Uczniowie tych szkół zostali zaproszeni do udziału w Mlecznych Lekcjach w Szczecinie. Tam z mnóstwem niespodzianek czekał na nich kot Mleczysław.
Dziś malują linie na drodze krajowej nr 31 na trasie Chojna - Widuchowa. Kierowcy odnajdą na trasie znak ograniczenie prędkości do 60 km/h. Niestety ustawiane na wielu kilometrach pachołki bywa, że stoją niedbale na pasie jezdni i nie trzymają się środka drogi. Trzeba jeździć slalomem. Kierowcy muszą zachować na tym odcinku szczególną ostrożność.
Rozpoczął się remont ulicy Jagiellońskiej w Chojnie. Kto zaskoczył kierowców? Firma "MALDROBUD" Sp. z o.o. Sp. K. będąca głównym Wykonawcą robót na zadaniu "Poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego na ul. Jagiellońskiej w Chojnie wraz z budową kanalizacji sanitarnej - odc. od ul. Żółkiewskiego do ul. Kościuszki"
Dzięki staraniom gminy Mieszkowice Poczta Polska wydała kartkę i datownik okolicznościowy z okazji 70.rocznicy forsowania Odry. Kartki są już do nabycia w urzędach pocztowych, datownik natomiast będzie stosowany w okresie od 18 kwietnia do 15 maja 2015 roku.