Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 2 grudnia 2024 23:42
Reklama

Bakterie kałowe w wodzie

Mieszkańcy największej wsi w gminie Cedynia - Piasku nie mogą pić wody z wodociągu ani się w niej myć. Decyzję o zakazie wydał 30 października 2013 r. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gryfinie. W Piasku zgłoszone były interwencje do sanepidu ze względu na barwę wody. Ta właśnie reakcja mieszkańców przyczyniła się do tego, że sanepid pobrał próbki z 4 ujęć (3 mieszkań i na jednym ujęciu) i wykryto obecność paciorkowców kałowych oraz bakterii z grupy coli.
Bakterie kałowe w wodzie
Badanie pobranych próbek wykazało obecność paciorkowców kałowych i bakterii z grupy coli (zanieczyszczenia mogą pochodzić z kanalizacji). Zakaz picia wody i używania jej do mycia obowiązuje do odwołania. Administrator ujęcia, czyli Wodociągi Zachodniopomorskie Sp. z o. o. w Goleniowie ma usunąć zanieczyszczenia do 7 listopada. Teraz dowozi wodę beczkowozem. 
 
Szczególnie niebezpieczne są bakterie kałowe, bo zanieczyszczona nimi woda nie nadaje się do użycia nawet po przegotowaniu. Wodociągi Zachodniopomorskie z Goleniowa szukają teraz przyczyny, gdyż sytuacja jest bardzo niebezpieczna. Mają też przechlorować całą sieć w celu usunięcia bakterii.
 
We wsi mieszka prawie pół tysiąca osób. Dziś beczkowóz z wodą stał od rana do godz. 15 z minutami. 1 listopada ma być od godz. 8 do 11, a potem po południu.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama