Podczas konferencji w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim poruszane będą tematy dotyczące czynników ryzyka udaru mózgu tj:
-nadciśnienie tętnicze,
-zaburzenia gospodarki węglowodanowej,
-palenie tytoniu,
-zła dieta,
Omówione zostaną e zagadnienia związane z udarami sercopochodnymi oraz stylem życia (jako profilaktyka pierwotna).
Omówione zostaną e zagadnienia związane z udarami sercopochodnymi oraz stylem życia (jako profilaktyka pierwotna).
Co 8 minut ktoś ma udar
Co prawda Światowy Dzień Udaru Mózgu obchodzony jest co roku w październiku, ale dzisiejsza konferencja ma z nim związaek. Ma na celu rozpowszechnienie wiedzy nt. czynników ryzyka, sposobów leczenia oraz możliwości radzenia sobie po przejściu udaru mózgu. Ze statystyk wynika, że w Polsce średnio co osiem minut ktoś doznaje udaru mózgu. Obecnie jest on trzecią po zawale serca i nowotworach przyczyną zgonów oraz główną przyczyną inwalidztwa, po 40 roku życia. Stanowi on nie tylko poważny problem medyczny, ale również społeczny i ekonomiczny.
Zatrważające statystyki
Według statystyk a konkretnie danych Narodowego Programu Profilaktyki i Leczenia Udaru Mózgu w Polsce rejestruje się ponad 70 tys. nowych zachorowań rocznie, a zgonów z jego powodu odnotuje się około 30 tys. Niestety od wielu lat nie ma tendencji spadkowej. Równie niekorzystnie prezentuje się współczynnik niepełnosprawności pacjentów, którzy przeżyli udar mózgu i wynosi on 70 procent.
Jak zapobiegać?
Udarom mózgu można skutecznie zapobiegać. Podstawową rolę odgrywa profilaktyka pierwotna i wtórna. Celem profilaktyki pierwotnej jest eliminacja czynników ryzyka tj. nadciśnienia tętniczego, otyłości, cukrzycy, nadużywania alkoholu, palenia tytoniu, zapobieganie miażdżycy, zwiększenie aktywności fizycznej, wprowadzenie zasad zdrowego odżywiania. Profilaktyka wtórna obejmuje wszystkie te działania, które są udziałem profilaktyki pierwotnej, poszerzone o szybką diagnozę i leczenie. Skuteczna profilaktyka pierwotna i wtórna - zwłaszcza w początkowym okresie choroby, mają podstawowe znaczenie dla zmniejszenia zapadalności i śmiertelności spowodowanej udarem mózgu.
Konferencja odbędzie się dziś o godz. 10 w Sali Rycerskiej Zazhodniopomorskiego Urzędu Wojewówdzkiego. Jej organizatorami są wojewoda zachodniopomorski Marcin Zydorowicz oraz konsultant wojewódzki w dziedzinie neurologii prof. dr hab. n. med. Przemysław Nowacki.
Napisz komentarz
Komentarze