Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 30 listopada 2024 08:30
Reklama

Ciekawostki na północ od Gryfina

A konkretnie ciekawostki z przeszłości Czepina. To materiał, jaki nadesłali do naszej redakcji mieszkańcy tej miejscowości. Wiele osób może zostać zaskoczonych bogactwem walorów. A do tego zamieszczamy mnóstwo zdjęć wartych obejrzenia.
Ciekawostki na północ od Gryfina
Czepino to mała wioska, która swą historią sięga 1748 roku. To ówczesne Wintersfelde. Czepino założył Benjamin Graeve. Natomiast 16 marca 1945 roku miejscowość znalazła się w granicach Polski. Minęło zatem 69 lat polskiego Czepina. Dzisiaj wioska ma 266 lat.
Warto wspomnieć o niegdysiejszych, zapomnianych miejscach Czepina.
 
Można tu napotkać pozostałości dawnego wiatraka, który mełł zboże na kaszę i mąkę. Ów wiatrak usadowiony był na wzgórzu zwanym Górką Młyńską. Pozostały po nim fundamenty i kamień młyński - żarno z widocznym napisem na metalowej części koła: Stettin – Fredrich- Wegner. 
 
Nieopodal zaś w tzw. Dąbrowie za obecną piekarnią są ruiny zabudowy dawnego majątku z młynem na turbinę wodną. Stara  zabudowa z czerwonej cegły i kamienia swoją świetność ma już dawno za sobą. Pozostały tajemnicze ruiny, a w internecie można znaleźć stare fotografie tego urokliwego miejsca w pełnym rozkwicie.
 
Natomiast wśród pól i lasów, pod linią wysokiego napięcia, można natknąć się na stare cmentarzysko (tak twierdzą starsi mieszkańcy Czepina). Teren, o którym mowa, okolony jest głazami i polnymi kamieniami, porośnięty barwinkiem, który obok bluszczu najczęściej spotykany jest na starych cmentarzach.
 
W Nowych Brynkach znajdują się również pozostałości po zniszczonym cmentarzu ewangelickim. Nieliczne nagrobki  świadczą o dawnych mieszkańcach Neue Brinken - Nowych Brynek i Wintersfelde - Czepina. Niemal codziennie mijamy niezwykle ciekawe stare budowle – piwnice-ziemianki usytuowane wzdłuż drogi krajowej 31. Możemy zobaczyć również szachulcowe stodoły i budynki gospodarcze.
 
Zachowały się także obiekty budowlane ujęte w ewidencji konserwatorskiej oraz jako ciekawostka są  stanowiska ograniczonej ochrony archeologicznej. Jest tu również gratka dla pieszych turystów, czyli szklak czarny tzw. czepiński.
Nasuwa się refleksja nad dawnym życiem i upływem czasu, zmianami  technologicznymi i geopolitycznymi, o zapomnianym  krajobrazie z wiatrakami w tle.
Poruszyliśmy  pokrótce temat o ciekawostkach historycznych  w sołectwie Czepino.
Wanda Kmieciak
 
Na fotkach widoczne są następujące obiekty :
1.cmentarz poniemiecki w Nowych Brynkach- sołectwo Czepino
2. żarna, kamień z wiatraka w Czepinie
3. jeziorko w lesie w Czepinie
4.  pozostałości po starym cmentarzu w lesie w Czepinie
5. piwnice-ziemianki
6. ruiny dawnego młyna Dąbrowa w Czepinie
7. kościół w Czepinie

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama