Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 13 stycznia 2025 10:33
Reklama
Reklama

Konsekwencje dla regionu po wejściu w życie ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe

Zachodniopomorscy radni w przyjętym 20 września stanowisku apelują do rządu o zmiany zapisów ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Argumentują, że przyjęte przepisy godzą w interesy mieszkańców takich regionów jak Pomorze Zachodnie i wstrzymują rozwój lokalnej gospodarki. To już kolejny taki głos regionalnych władz w tej sprawie.
Województwo zachodniopomorskie jest krajowym liderem w energetyce odnawialnej. 25% mocy krajowych źródeł energetyki wiatrowej, a więc najwięcej w Polsce, zainstalowanych jest właśnie na Pomorzu Zachodnim. Również firmy z sektora energii wiatrowej należą w Zachodniopomorskiem do jednego z najbardziej innowacyjnych pracodawców, dając 4 000 bezpośrednich miejsc pracy oraz kolejne w sektorach powiązanych, w tym przy obsłudze inwestycji w sektorze bankowym, badaniach i programach dydaktycznych uczelni wyższych czy usług instytucji otoczenia biznesu.
 
Radni Województwa Zachodniopomorskiego w przyjętym 20 września 2016 r. stanowisku podkreślają, że nowe przepisy nie uwzględniły specyfiki regionów takich jak Pomorze Zachodnie. „Ustawa doprowadzi do zablokowania rozwoju sektora energetyki odnawialnej, przyczyniając się jednocześnie do poważnych negatywnych konsekwencji gospodarczych i społecznych, co rodzi nasze głębokie zaniepokojenie” – czytamy w przyjętym dokumencie. – Nowe regulacje prawne znacznie obniżają dochody gmin i utrudniają, a nawet uniemożliwiają prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie energetyki wiatrowej – komentuje Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Jarosław Rzepa.
 
Zgodnie z nowymi przepisami potencjał lokalizacji elektrowni wiatrowych w woj. zachodniopomorskim zostanie ograniczy od ok. 85% do 99%. „W ustawie całkowicie pominięto fakt, że transformacja energetyczna mająca miejsce w takich regionach jak Pomorze Zachodnie, zmierzająca do dywersyfikacji źródeł energii i uniezależnienia od paliw kopalnych mających dewastujący wpływ na zdrowie mieszkańców poprzez emisję zanieczyszczeń i dwutlenku węgla zostanie w toku zmian ustawowych zablokowana, co godzi w podstawowy interes mieszkańców tego regionu” – apelują w przyjętym stanowisku radni. Podkreślają także, że wprowadzenie przez ustawodawcę nieuzasadnionych ograniczeń, nie przyczyni się do zwiększenia ochrony mieszkańców, a będzie skutkować zagrożeniem rentowności istniejących elektrowni wiatrowych.
 
Z tego względu zachodniopomorscy radni po raz kolejny apelują rządu i parlamentarzystów o podjęcie prac nowelizacyjnych dot. zapisów ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Chcą wypracowania rozwiązań chroniących obywateli,  a jednocześnie wspierających działania przedsiębiorców i mieszkańców na rzecz rozwoju sektora gospodarki i zatrudnienia w obszarze energetyki wiatrowej w Polsce.
 
Nie jest to pierwsze stanowisko Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego w tej sprawie. W kwietniu 2016 r. radni zwracali się do strony rządowej, podkreślając swoje obawy kierunkiem legislacyjnym zaproponowanym w poselskim projekcie ustawy o inwestycjach w zakresie energetyki wiatrowej.
Emilia Wolf, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego

Biuro Prasowe


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama