„Przeciw pijanym kierowcom” to hasło nowej kampanii przygotowanej przez Krakowską Akademię Profilaktyki.
Kampanie takie jak „Przeciw pijanym kierowcom” mają sens?
Każda taka akcja zawsze wnosi coś dobrego. Ludzie otrzymują ważne informacje, dla niektórych kampania będzie przestrogą. Aby efekt był jednak długotrwały, musimy sięgnąć do źródła problemu. Zastanówmy się, dlaczego część kierowców wsiada za kierownicę po alkoholu mimo że wiedzą, iż jest to groźne dla nich samych, ich rodzin, osób spotkanych przypadkowo? Jak duża część wierzących kierowców uświadamia sobie, że prowadzenie samochodu pod wpływem alkoholu jest czynem moralnie złym? Wsiadanie po alkoholu to nie tylko łamanie przepisów. To odwrócenie się od Prawa Bożego. Pijany kierowca bierze udział w perfidnej i dobrze przygotowanej przez diabła grze.
Spotyka się Ksiądz z pijanymi kierowcami w więzieniach. Co ci ludzie wspominają?
Większość z nich niechętnie wspomina sytuację, przez którą znaleźli się za kratami. Ale wielu z nich przyznaje, że gdyby mogli cofnąć czas, nie wsiedliby za kierownicę po alkoholu. Staram się uświadomić im, że niedługo wyjdą na wolność, po kilku latach odzyskają prawo jazdy. Muszą wiedzieć, że pokusa znów może się pojawić. Potrzeba im wiele mądrości i Bożej pomocy, aby jej nie ulec.
Czy profilaktyka nietrzeźwości na drodze to także rola księży?
Oczywiście. Akcje trzeźwościowe w Kościele są prowadzone regularnie m.in. w sierpniu (miesiącu trzeźwości) oraz w Tygodniu Modlitw o Trzeźwość Narodu. W skali kraju ciągle jednak za mało apeluje się z ambon do kierowców. Wielu księży wciąż za mało dba o te zagubione owieczki, które poruszają się po naszych drogach zbyt szybko albo pod wpływem alkoholu. Dlatego uważam za bardzo cenną akcję Krakowskiej Akademii Profilaktyki, która polega na docieraniu do gmin. Wiele z tych samorządów podejmuje następnie działania wspólnie z parafiami, księżmi proboszczami i katechetami w szkole. Przekaz dociera dzięki temu do wielu odbiorów i z różnych stron. A to zwiększa jego skuteczność.
Napisz komentarz
Komentarze