Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
wtorek, 7 stycznia 2025 01:12
Reklama
Reklama
Reklama

Lepsze wskaźniki dla rynku pracy

Początek 2015 roku rozpoczyna się obiecująco dla rynku pracy na Pomorzu Zachodnim jak również dla naszego powiatu. Dwie duże firmy w regionie już deklaruje chęć zwiększenia zatrudnienia. -Obserwujemy wzrost liczby osób podejmujących zatrudnienie – informuje nas Agnieszka Szwajczuk z Powiatowego Urzędu Pracy w Gryfinie. Odnotowujemy spadek bezrobocia w ostatnich miesiącach w porównaniu z danymi sprzed roku.
Urząd marszałkowski zauważa, że regiony północnej i zachodniej Polski zdecydowanie lepiej radzą sobie z obniżaniem stopy bezrobocia niż wschodnia część kraju. Od roku 2002 stopa bezrobocia w województwie zachodniopomorskim spadła aż o 11%. To jeden z najlepszych wyników w Polsce.
 
-Pozytywna ocena zmian zachodzących na zachodniopomorskim rynku pracy cieszy, ale nie zaskakuje. Mimo relatywnie wysokiego poziomu bezrobocia rejestrowanego w skali całego województwa należy zwrócić uwagę na dynamiczny rozwój wielu powiatów, który wcześniej czy później musiał zaowocować efektem synergii. Można przypuszczać, że efekt ten będzie coraz silniejszy - zauważa Olgierd Geblewicz, marszałek województwa.
 
Ocenę tę potwierdza Wojewódzki Urząd Pracy w Szczecinie, który prowadził badania nastrojów zachodniopomorskich przedsiębiorców. Badania realizowane w 2014 roku wskazują, że pracodawcy coraz częściej deklarują chęć zatrudnienia.
 
-Wzrost zatrudnienia deklarowało 20,6% z nich, natomiast spadek 15,8%. W związku z tym spodziewaliśmy się utrzymania spadku się dynamiki bezrobocia w porównaniu do analogicznych okresów roku poprzedniego. Prognozy te znajdują swoje odzwierciedlenie w zmniejszającej się liczbie zarejestrowanych osób bezrobotnych w urzędach pracy województwa zachodniopomorskiego - przekonuje Andrzej Przewoda, dyrektor WUP w Szczecinie.
 
Czynnikiem prorozwojowym są planowane na Pomorzu Zachodnim inwestycje biznesowe na dużą skalę, m.in. w sektorze odnawialnych źródeł energii, a także dynamicznie rozwijające się 4 specjalne strefy ekonomiczne oraz parki przemysłowe. To one dają szanse na wykorzystanie potencjału zachodniopomorskiego rynku pracy w zakresie innowacyjnej gospodarki.
 
-Na dobre wskaźniki dla rynku pracy w regionie wpływ mają również działania władz samorządu województwa, organizacji pracodawców oraz instytucji naukowych w zakresie wsparcia rozwoju zachodniopomorskich klastrów, które w coraz większym stopniu przyczyniają się do specjalizacji i modernizacji zachodniopomorskiej gospodarki – informuje Łukasz Jucha z Biuro prasowego marszałka.  

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama