Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 03:44
Reklama

Konferencja Artura Nycza i Adama Ostaszewskiego

Dwaj radni sejmiku województwa zachodniopomorskiego przedstawili dziś projekt zmian regulaminu sejmiku. Pierwsza propozycja polega na tym, żeby każdy mieszkaniec mógł złożyć projekt uchwały. Kolejny pomysł polega na tym, że każdy mieszkaniec województwa będzie mógł podczas obrad sejmiku zgłaszać swoje wnioski. Teraz jedno i drugie jest niemożliwe.
Konferencja Artura Nycza i Adama Ostaszewskiego
Poniżej przedstawiamy uzasadnienie, jakie dzisiaj podczas konferencji przedstawili radni Artur Nycz i Adam Ostaszewski.
 
Trybuna obywatelska
Projekt uchwały przewiduje wprowadzenie w trakcie obrad Sejmiku Trybuny Obywatelskiej. Byłby to czas dla mieszkańców województwa na wypowiedzi w sprawach lokalnych dotyczących całego województwa lub najbliższych im obszarów. W trakcie Trybuny Obywatelskiej mogliby zgłaszać wnioski, zapytania i petycje do władz województwa.
 
Wprowadzenie Trybuny Obywatelskiej to realizacja zasady transparentności działania władz samorządowych oraz zasady możliwości zgłaszania wniosków i zapytań do władz województwa, w szczególności Zarządu Województwa. Trybuny Obywatelskie z powodzeniem funkcjonują na innych szczeblach samorządu, w szczególności w miastach w ramach obrad Rad Miejskich. Funkcjonowanie Trybuny Obywatelskiej przybliża samorząd wojewódzki obywatelom i zachęca mieszkańców do zainteresowania się sprawami regionu. Pozwala im na swobodną wypowiedź oraz realny kontakt ze swoimi przedstawicielami w organach samorządu wojewódzkiego. Trybuna Obywatelska jest realizację zasad demokracji bezpośredniej.
 
Z powyższych przyczyn zasadnym jest wprowadzenie Trybuny Obywatelskiej w ramach obrad Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.
 
Inicjatywa - uzasadnienie
Wprowadzenie powyższej pozwoli mieszkańcom województwa zachodniopomorskiego na wprowadzanie pod obrady sejmiku projektów uchwał w sprawach ważnych dla mieszkańców bez potrzeby odwoływania się do radnych czy też Zarządu Województwa.
 
Tym samym dzięki obywatelskiej inicjatywie uchwałodawczej mieszkańcy uzyskają kolejny instrument wpływania na działalność organów województwa. Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza pozwala uczestniczyć w sposób bezpośredni w rozstrzyganiu problemów województwa. Jej realizacja służyć będzie aktywizacji mieszkańców,  a także – w konsekwencji – rozwojowi oraz upodmiotowieniu tego samorządu, jak i kształtowaniu się społeczeństwa obywatelskiego.
 
Proponowana liczba mieszkańców - 1000 - jest gwarancją, że wnoszony projekt będzie posiadał społeczną akceptację, a jednocześnie wymagana liczba podpisów  nie będzie formalną blokadą skorzystania z inicjatywy.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama