Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 stycznia 2025 02:09
Reklama
Reklama
Reklama

Domagają się sprawiedliwości dla zwierząt

-Zdecydowaliśmy się na organizację konferencji dotyczącej praw zwierząt we współpracy z Polską Akademią Nauk, żeby w końcu wnieść debatę na temat zwierząt na wyższy, akademicki poziom. Wierzymy, że naukowa wiedza pozwoli nam jeszcze skuteczniej przeciwdziałać cierpieniu zwierząt – wyjaśniła Marta Gregorczyk ze Stowarzyszenia „Otwarte Klatki”.
Konferencja „Sprawiedliwość dla zwierząt” zorganizowana przez Stowarzyszenie „Otwarte Klatki” oraz  Instytut Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk odbyła się w ostani weekend. Wydarzenie to zgromadziło blisko 200 słuchaczy z Polski oraz zagranicy. Konferencja obfitowała w ciekawe referaty i inspirujące dyskusje.
  
 
Połączenie sił aktywistów praw zwierząt z przedstawicielami nauki zaowocowało serią zróżnicowanych i niezwykle interesujących paneli. Organizatorzy zadbali o wysoki poziom merytoryczny i zróżnicowaną tematykę. Pierwszy dzień konferencji skupiał się tematyce prawnej, a drugi na skutecznych strategiach działań na rzecz zwierząt. Mówiono o teorii i o praktyce. Można było posłuchać o fascynujących badaniach naukowych, ale też przedyskutować z praktykami np. procedury administracyjne związane z odbieraniem sprawcom krzywdzonych zwierząt.
 
 
Konferencja zgromadziła wiele znanych nazwisk. Nie mogło zabraknąć zaangażowanych w Komisję Etyczną do Spraw Doświadczeń na Zwierzętach – prof. dr hab. Andrzeja Elżanowskiego i prof. dr hab. Wojciecha Pisuły. Silną reprezetację miał Uniwersytet Śląski, na czele z dr Agnieszką Bielską-Brodziak, założycielką pierwszego w Polsce Koła Naukowego Praw Zwierząt oraz Studenckiej Poradni Praw Zwierząt.
 
Wydarzenie uświetnili swoją obecnością goście z zagranicy. Dr Melanie Joy, amerykanka, autorka książki „Dlaczego kochamy psy, jemy świnie i zakładamy krowy”, w porywający sposób opowiedziała o psychologicznych mechanizmach związanych z jedzeniem mięsa. Natomiast Austriak dr Martin Balluch, legenda ruchu praw zwierząt, opowiadał o sukcesach organizacji VGT (w Austrii wprowadzono m.in. zakaz chowu zwierząt na futra, występów cyrków z dzikimi zwierzętami, chowu kur w systemie klatkowym), a z drugiej strony o represjach z jakimi aktywiści praw zwierząt musieli się zmierzyć.
 

Dobrosława Karbowiak 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama