Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
czwartek, 28 listopada 2024 09:01
Reklama

Co piją, ćpają i przehulają?

Województwo Zachodniopomorskie przystępuje do udziału w europejskim badaniu ESPAD na temat używania substancji psychoaktywnych przez młodzież. Uczniowie w wieku od 15 do 18 lat ze 120 szkół w regionie odpowiedzą na pytania dotyczące picia alkoholu, używania substancji psychoaktywnych czy korzystania z gier hazardowych.
Co piją, ćpają i przehulają?
Problematyka badania ESPAD (European School Survey Project on Alcohol and Other Drugs) będzie koncentrowała się na takich obszarach jak rozpowszechnienie picia alkoholu i używania innych substancji psychoaktywnych w tym dopalaczy oraz oceny dostępności narkotyków i napojów alkoholowych. W anonimowych ankietach pojawią się także pytania o korzystanie z Internetu, gier komputerowych i hazardowych. W badaniu, które będzie przeprowadzane na przełomie maja i czerwca weźmie udział 2400 uczniów w wieku 15-16 lat oraz 17-18 lat ze 120 zachodniopomorskich szkół.
 
Wyniki badania w województwie poznamy w II połowie grudnia br. Przedstawiony raport pozwoli na aktualną ocenę sytuacji w województwie zachodniopomorskim,  identyfikację nowych zjawisk na „scenie narkotykowej”, dostarczenie podstaw do planowania szeroko pojętych działań profilaktycznych. Będzie to także podstawa do oceny realizacji działań wynikających z Wojewódzkiego Programu Przeciwdziałania Uzależnieniom na lata 2012-2020.
 
W roku 2013 Samorząd Województwa zrealizował kampanię społeczną „Naiwni” skierowaną do osób do 25 roku życia. Celem kampanii było wyposażenie młodzieży województwa w wiedzę nt. zagrożeń związanych z używaniem przetworów konopi indyjskiej (http://naiwni.wzp.pl/). W roku 2012 przeprowadzono kampanię promującą trzeźwy wypoczynek nad wodą „30 procent”. „Alkohol za kierownicą, nie zgadzam się” to z kolei kampania z roku 2014, której założeniem było spowodowanie zahamowania przyzwolenia społecznego i braku reakcji na podejmowanie udziału w ruchu drogowym przez nietrzeźwych kierowców. (https://www.facebook.com/alkoholzakierownica). Za realizację Wojewódzkiego Programu Przeciwdziałania Uzależnieniom na lata 2012–2020 odpowiada Wydział Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego.
 
Pierwsze badanie ESPAD przeprowadzono w roku 1995 i objęło 26 krajów europejskich, w tym Polskę. Wykorzystywane ankiety przygotowane są według specjalnie przygotowanej metodologii tak, aby wyniki mogły być maksymalnie porównywalne. Badania ESPAD odbywają się co cztery lata. W ostatnim badaniu z 2011 r. wzięło udział 35 krajów z Europy. Badanie na Pomorzu Zachodnim prowadzi zespół z Zakładu Badań nad Alkoholizmem i Toksykomanami Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.  
 
Badania ESPAD koordynowane są przez badaczy zajmujących się walką z uzależnieniem od narkotyków skupionych wokół Rady Europy oraz The Swedish Council for Information on Alcohol and other Drugs ze Sztokholmu. Biuro Prasowe Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama