Problematyka badania ESPAD (European School Survey Project on Alcohol and Other Drugs) będzie koncentrowała się na takich obszarach jak rozpowszechnienie picia alkoholu i używania innych substancji psychoaktywnych w tym dopalaczy oraz oceny dostępności narkotyków i napojów alkoholowych. W anonimowych ankietach pojawią się także pytania o korzystanie z Internetu, gier komputerowych i hazardowych. W badaniu, które będzie przeprowadzane na przełomie maja i czerwca weźmie udział 2400 uczniów w wieku 15-16 lat oraz 17-18 lat ze 120 zachodniopomorskich szkół.
Wyniki badania w województwie poznamy w II połowie grudnia br. Przedstawiony raport pozwoli na aktualną ocenę sytuacji w województwie zachodniopomorskim, identyfikację nowych zjawisk na „scenie narkotykowej”, dostarczenie podstaw do planowania szeroko pojętych działań profilaktycznych. Będzie to także podstawa do oceny realizacji działań wynikających z Wojewódzkiego Programu Przeciwdziałania Uzależnieniom na lata 2012-2020.
W roku 2013 Samorząd Województwa zrealizował kampanię społeczną „Naiwni” skierowaną do osób do 25 roku życia. Celem kampanii było wyposażenie młodzieży województwa w wiedzę nt. zagrożeń związanych z używaniem przetworów konopi indyjskiej (http://naiwni.wzp.pl/). W roku 2012 przeprowadzono kampanię promującą trzeźwy wypoczynek nad wodą „30 procent”. „Alkohol za kierownicą, nie zgadzam się” to z kolei kampania z roku 2014, której założeniem było spowodowanie zahamowania przyzwolenia społecznego i braku reakcji na podejmowanie udziału w ruchu drogowym przez nietrzeźwych kierowców. (https://www.facebook.com/alkoholzakierownica). Za realizację Wojewódzkiego Programu Przeciwdziałania Uzależnieniom na lata 2012–2020 odpowiada Wydział Współpracy Społecznej Urzędu Marszałkowskiego.
Pierwsze badanie ESPAD przeprowadzono w roku 1995 i objęło 26 krajów europejskich, w tym Polskę. Wykorzystywane ankiety przygotowane są według specjalnie przygotowanej metodologii tak, aby wyniki mogły być maksymalnie porównywalne. Badania ESPAD odbywają się co cztery lata. W ostatnim badaniu z 2011 r. wzięło udział 35 krajów z Europy. Badanie na Pomorzu Zachodnim prowadzi zespół z Zakładu Badań nad Alkoholizmem i Toksykomanami Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.
Badania ESPAD koordynowane są przez badaczy zajmujących się walką z uzależnieniem od narkotyków skupionych wokół Rady Europy oraz The Swedish Council for Information on Alcohol and other Drugs ze Sztokholmu. Biuro Prasowe Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Napisz komentarz
Komentarze