Po wprowadzeniu stanu wojennego w grudniu 1981 r. do ośrodków internowania i więzień w całej Polsce trafiło tysiące działaczy „Solidarności”. W jednym z takich ośrodków, który znajdował się na terenie Pomorza Zachodniego, w Wierzchowie, przebywało 98 osób z województw szczecińskiego i koszalińskiego. Byli zamknięci w celach 4-7 osobowych, raz dziennie wychodzili na jednogodzinny spacer. W ośrodku internowania, z dala od rodzin, spędzili od kilku do kilkunastu miesięcy. W lutym 1982 r. zostali dotkliwie pobici przez funkcjonariuszy.
W lekcji historii wezmą udział uczniowie ze szkół gimnazjalnych. Przeprowadzenie lekcji w budynku zakładu karnego pomoże uczniom zrozumieć realia w jakich przyszło przez długi czas funkcjonować osobom uznanym przez system komunistyczny za wrogów ustroju. Lekcje poprowadzą świadkowie historii: Marek Adamkiewicz i Mirosław Witkowski, którzy byli internowani w Wierzchowie. W programie także spotkanie z dyrektorem zakładu karnego mjr. Sylwestrem Ulikowskim oraz zwiedzanie dostępnych miejsc zakładu.
Nietypowe lekcje historii od kilku lat organizuje Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego w ramach projektu Centrum Dialogu Przełomy. Dotyczą one ważnych dla kraju i Pomorza Zachodniego wydarzeń XX wieku. Wśród poruszanych tematów były już m.in.: kwestia kształtowania się granicy polsko-niemieckiej, pomocy charytatywnej płynącej z Zachodu do Polski, Sierpnia 88 czy Grudnia 70.
Radosław Soćko, Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
Napisz komentarz
Komentarze