Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 stycznia 2025 08:16
Reklama
Reklama
Reklama

Podczas porodu znieczulają gazem rozweselającym

W Oddziale Ginekologiczno-Położniczym Szpitala Powiatowego w Gryfinie Sp. z o.o. została wprowadzona nowa metoda zwalczania bólu związanego z porodem - gaz medyczny Entonox, czyli tzw. gaz rozweselający. Stosuje się go w sytuacji, kiedy pacjentka odczuwa silne bóle porodowe. Może być alternatywą dla tradycyjnych metod znieczulania rodzących kobiet.
Gaz jest mieszaniną tlenu i podtlenku azotu w równych częściach. Z każdym wdechem następuje rozluźnienie mięśni miednicy, przez co skurcze są mniej bolesne, lub niemal wcale nieodczuwalne. Pacjentka dawkuje sobie gaz samodzielnie przez wymienny ustnik. W trakcie stosowania tego typu znieczulenia nie jest konieczna obecność lekarza anestezjologa. Wystarczy, że przy pacjentce są lekarz i położna.
 
Samodzielne podawanie mieszaniny podtlenku azotu i tlenu jest łatwe, bezpieczne i wymaga mniejszych zasobów niż inne metody uśmierzania bólu stosowane podczas porodu, np. znieczulenie zewnątrzoponowe. Nie wymaga szczególnego nadzoru i jest akceptowalne dla matek. Podtlenek azotu/tlen zapewnia uśmierzenie bólu i jest bezpieczny dla matki i noworodka. Nie odnotowano ujemnego wpływu gazu na dziecko. Podtlenek azotu nie ma wpływu na czas trwania porodu i nie wywiera działania rozkurczowego na macicę.
 
Pozytywne działanie tego środka przeciwbólowego potwierdza pani Agnieszka, która urodziła córkę 5 maja 2015 r. w gryfińskim szpitalu:
-Gaz mogłam wdychać, kiedy pojawiły się pierwsze skurcze co pięć minut, ale wolałam poczekać na mocniejsze skurcze. Środek wdychałam wtedy, kiedy czułam, że mam taką potrzebę. Na początku sceptycznie podchodziłam do tego gazu, ale wystarczyło kilka wdechów i poczułam wielką różnicę fizyczną i psychiczną. Bardzo się rozluźniłam. Wdychałam gaz w momencie, kiedy czułam, że zbliża się skurcz. Wystarczyły trzy, cztery wdechy i już czułam się rozluźniona. Polecam gaz wszystkim paniom.
 
Pacjentki Oddziału Ginekologiczno-Położniczego Szpitala Gryfińskiego Sp. z o.o. mogą bezpłatnie korzystać z tego rodzaju znieczulenia w ramach kontraktu z NFZ.
K. Listowska, Szpital Powiatowy w Gryfinie

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama