Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 29 marca 2025 15:37
Reklama

Kiedy rząd wprowadzi zerową stawkę na bilety dla podróżnych na transport publiczny?

Już trochę wiadomo na temat tego, kiedy rząd wprowadzi 0 VAT na bilety pasażerskie w transporcie publicznym.
Kiedy rząd wprowadzi zerową stawkę na bilety dla podróżnych na transport publiczny?
Transport publiczny znowu jest na topie.

Autor: Canva

W trakcie kampanii wyborczej Koalicja Obywatelska zapowiedziała wprowadzenie zerowej stawki VAT na transport publiczny, co miało przełożyć się na niższe ceny biletów. Grzegorz Macko z PiS-u postanowił sprawdzić, czy rząd podjął już konkretne kroki w tym kierunku. 

Reklama

Ministerstwo Finansów odpowiada: wszystko zależy od budżetu

Wiceszef Ministerstwa Finansów Jarosław Neneman, w odpowiedzi na zapytanie posła podkreślił, że decyzja o obniżeniu VAT-u na transport pasażerski będzie zależna od dostępnej przestrzeni budżetowej. 

Według niego te zmiany mogą zostać uwzględnione dopiero przy konstruowaniu przyszłorocznego budżetu. Oznacza to, że wprowadzenie zerowej stawki VAT w 2025 roku jest mało prawdopodobne.

Obietnice kontra rzeczywistość

Deklaracja o zniesieniu VAT-u na transport publiczny była jednym ze „100 konkretów na pierwsze 100 dni rządów” KO. Celem wprowadzenia zmiany miała być realna ulga dla obywateli poprzez obniżenie cen biletów autobusowych, tramwajowych i kolejowych. Jednak sytuacja budżetowa państwa może skutecznie opóźnić realizację tego postulatu.

Rząd stoi przed wyzwaniem pogodzenia obietnic wyborczych z koniecznością utrzymania stabilności finansów publicznych.

Ostateczna decyzja może zapaść dopiero podczas planowania budżetu na 2026 rok. Dla pasażerów oznacza to jedno: na tańsze bilety przyjdzie im jeszcze poczekać.

Polacy lubią transport publiczny

Transport publiczny zyskuje coraz większą popularność jako wygodna i ekologiczna alternatywa dla samochodu. Pozwala uniknąć korków, jest tańszy w utrzymaniu i daje możliwość efektywnego wykorzystania czasu podczas podróży.

Wyniki badania Krajowego Rejestru Długów „Gapowicze w komunikacji miejskiej 2023” pokazują, że głównym atutem komunikacji miejskiej jest dobre połączenie z kluczowymi miejscami. Ponad 86 proc. Polaków w wieku 15-70 lat deklaruje, że korzysta z płatnej komunikacji miejskiej, jeśli taka funkcjonuje w ich miejscu zamieszkania, pracy lub nauki.

Najważniejszym argumentem za korzystaniem z komunikacji miejskiej jest dogodne połączenie – wskazało na nie 58 proc. respondentów. Na kolejnych miejscach znalazły się opłacalność w stosunku do kosztów utrzymania samochodu (41 proc.) i ekologia (32 proc.).


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

A. Żmijewski 25.03.2025 21:07
Zasadniczo to nikt nam nigdy tyle nie da pyr pyr, ile te rude lemingi przed wyborami obiecają pyr pyr

Reklama
OKboomer 25.03.2025 12:15
Jeszcze jeden konkret z serii co mnie interesuje co ja tam obiecywałem przed wyborami.

omo 25.03.2025 10:25
A jak się to przerzuci na cenę biletów?

Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama