Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 29 marca 2025 09:39
Reklama

To są emerytury, za które nie da się żyć. Biedaemeryci stanowią coraz większy odsetek

Przybywa emerytów z groszowymi świadczeniami. To efekt tego, że składki, jakie odprowadzali do ZUS, nie wystarczyły nawet na minimalną emeryturę.
To są emerytury, za które nie da się żyć. Biedaemeryci stanowią coraz większy odsetek
Biedaemerytów przybywa.

Autor: Canva

W Polsce – przypomnijmy – kobiety mogą przejść na emeryturę po ukończeniu 60 lat, mężczyźni – 65 lat. Ale mogą nie znaczy, że muszą. I niektórzy z uprawnionych pracują dużo dłużej. A to, czyli staż pracy, przekłada się potem na wysokość ich świadczeń.

Reklama

Bo żeby dostać najniższą emeryturę, mężczyźni muszą pracować 25 lat, kobiety – 20 lat. W przeciwnym razie ZUS wypłaca im niższe, czasami właśnie groszowe świadczenia.

Dodajmy jeszcze, że od marca tego roku minimalna emerytura wynosi 1878,91 zł brutto. 

Najniższą emeryturę liczy się w groszach

Tymczasem z danych ZUS wynika, że w styczniu 2025 r. – jak podaje „Wprost” – ponad 435 tys. emerytów otrzymywało świadczenia niższe niż najniższa emerytura. Dwa lata wcześniej takich biedaemerytur było 365,3 tys., a w 2011 r. – zaledwie 24 tys.

Obecnie najniższa emerytura wypłacana w Polsce wynosi 2 gr. Pobiera ją mieszkanka Biłgoraja, która przepracowała zaledwie jeden dzień.

Na drugim biegunie jest najwyższa emerytura, która wynosi 48,7 tys. złOtrzymywał ją mieszkaniec województwa śląskiego, który przeszedł na emeryturę w wieku 86 lat. Przepracował 67 lat i nigdy nie był na zwolnieniu lekarskim. 

Takie były realia polskiej transformacji 

Co na to Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej? W ocenie wiceministra Sebastiana Gajewskiego to efekt tego, że te osoby – jak powiedział w RMF FM – „pracowały w  formach, które nie stanowiły tytułu do ubezpieczeń społecznych, w związku z tym ta praca nie zalicza się im do stażu do emerytury minimalnej”. 

I dodał, że takie były realia polskiej transformacji społeczno-gospodarczej.

Dziś szansą dla nich mogą być „świadczenia w drodze wyjątku”. Są to – jak wyjaśnił Sebastian Gajewski – emerytury lub renty przyznawane przez prezesa ZUS w szczególnych przypadkach. Na przykład gdy seniorzy nie mogą już pracować z powodu wieku lub stanu zdrowia.

 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Emeryt 19.03.2025 07:23
Dobrze groszowym niudacznikom. Jak w banku najpierw trzeba odłożyć by później odebrać kumacie nieudaczniki

Reklama
Frajerzy i oszuści 19.03.2025 00:51
Składek nie płacili, oszukiwali, lenili się a teraz płacz. Opieka społeczna im pomaga i starczy. Życie przehulali a teraz skamlą o pieniądze. Powszechne emerytury to wynalazek Bismarcka. Emerytury dostają ci co pracowali i płacili składki na te emerytury. To oczywiste. Innym niech opieka społeczna płaci zapomogi.

Gala 19.03.2025 09:16
Jest Pan/Pani w błędzie, nie wszyscy byli nierobami i prowadzili hulancze życie. Moja mama przepracowała 19 lat i gdyby nie choroba, za pewne pracowałaby nadal. Ma I grupę inwalidzka i niepełnosprawność w stopni znacznym. Brakuje jej rok do wymaganego stażu, dla kobiet. I ma w tej chwili 1200 zł emerytury, gdzie alkoholicy mają najnizsza krajowa, gdzie byc moze ma rok, czy dwa odprowadzane skladki. Uwaza Pan/Pani, że mój rodzic był nierobem i dostaje z ZUS za dużo pieniedzy, albo niesłusznie. Ludzie, jeśli nie rozumiecie o co chodzi z tymi żebraczym emeryturami, to nie zajmujcie głosu.

Pryjaciel polszy 18.03.2025 12:59
MOVE TOGETHER 🇷🇺🤝🙌🇵🇱🇷🇺😘🫶🇵🇱🇷🇺🙌🇵🇱🇷🇺🫶🤝🙌

A. Żmijewski 18.03.2025 10:04
Taki jest los tych co pyr pyr zamiast pracować to leżą na kanapach z pilotami od TV w ręce. Zasadniczo życie przeminie a pyr pyr ZUS grosze potem wypłaci.

czterdziestolatek 18.03.2025 10:27
To nie takie proste, bo wysokość emerytury zależy od liczby pracujących a tych ubywa. Na to nie ma się wpływu.

Reklama
Mateusz 18.03.2025 10:04
Kiedyś, w latach 90-tych pracy tak nie było jak dziś.

liczydło 18.03.2025 09:19
Wiedzieli w czym uczestniczą przecież.

Reklama
Reklama
KOMENTARZE
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama