Stany Zjednoczone prawdopodobnie sondują Europę, w tym Polskę. W walentynki doszło do 2 ważnych dla nas wydarzeń
W Warszawie minister obrony USA rozmawiał z Polską o rozwoju bilateralnej współpracy, wspólnych projektach oraz kontynuacji działań odstraszających na wschodniej flance NATO.
Tymczasem w Monachium najważniejszym tematem jest wojna Rosji przeciwko Ukrainie. Wielu komentatorów w Europie w szoku co powiedział prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa że Ukraina nie odzyska wszystkich okupowanych terytoriów i że nie stanie się członkiem NATO. USA realizują w nową "dyplomację poprzez siłę", czy "pokój poprzez siłę".
Sekretarz obrony USA w Warszawie
Dziś 14 lutego 2025 r. w Warszawie Pete Hegseth sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych spotkał się najpierw Władysław Kosiniak-Kamysz szef MON, a potem prezydentem Andrzejem Dudą.
-Fort Trump powstanie w naszym kraju. Najbliższe lata to będzie umacnianie bezpieczeństwa Polski - powiedział prezydent Andrzej Duda po spotkaniu.
-Sojusz polsko-amerykański nigdy nie był tak silny jak teraz. Jesteśmy w stanie zrobić wszystko, żeby z dnia na dzień go jeszcze bardziej rozwijać. Na to się umówiliśmy - na wspólne inwestycje, gwarancje bezpieczeństwa i podnoszenie swoich zdolności. Polska jest krajem, który rozumie zagrożenia. Widzi, czuje, bo ma swoją historię – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister obrony Polski.
-To jest intencjonalne, że nasza pierwsza wizyta bilateralna jest w Polsce. Ta symbolika jest bardzo wymowna. Postrzegamy Polskę jako modelowego sojusznika na kontynencie europejskim, który chce inwestować nie tylko w swoją obronność ale również we wspólną obronność. Nasze relacje są silne i umacniają się każdego dnia - mówił Pete Hegseth, sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych.
Niepokojące słowa prezydenta Ukrainy
Dziś rozpoczęła się 61. Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa. Dla nas najważniejsze tematy dotyczące/wojna Rosji przeciwko Ukrainie.
-Chcemy wejść do NATO poprzez gwarancje bezpieczeństwa. Wierzymy NATO i wierzymy w te gwarancje. Ja bardzo pragmatycznie mówię - to jest najlepszy wariant dla wszystkich - powiedział Wołodymyr Zełenski - Jak nie jesteśmy w NATO, to Ukraina powinna budować struktury z Europą - dodał prezydent Ukrainy.
Stany Zjednoczone mają jednak inne plany. Nie są one zbieżne z europejskimi dążeniami. Dziennikarze zapytali prezydenta Wołodymyra Zełenskiego zapytali, czy nie boi się, że w przypadku braku gwarancji bezpieczeństwa Rosja ponownie zaatakuje Ukrainę.
-To byłoby dla nich bardzo wygodne. Wiecie co się dzieje z Białorusią. Nikt nie powiedział, że otrzymaliśmy od nich gwarancję bezpieczeństwa. Już w tym roku Rosja szykuje 15 dywizji - do trenowania na kierunku białoruskim. To będzie 100-150 tys. osób. Nie jestem przekonany, że to będzie ugrupowanie, które miałoby szturmować Ukrainę. Może tak? Ale może nie... Dokładnie tak samo jak to było w 2022 r. Pójdą do przodu - uderzą w Ukrainę, może w Polskę, może w kraje Bałtyckie? Myślę, że Putin tak to widzi. Myślę, że szykuje się na wojnę z krajami NATO. Da Bóg powstrzymamy tego szaleńca i nie dojdzie do żadnej wojny – powiedział Wołodymyr Zełenski. -Uważam, że Putin szykuje się na wojnę z Europą. Zachód w pewnym momencie będzie musiał się przebrać z garnituru w mundur – dodał prezydent Ukrainy.
„Nic o nas bez nas” to najważniejsza myśl, która przekazał dziś prezydent Ukrainy.
W Monachium USA poucza Europę
Wiceprezydent USA JD Vance na Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa zarzucił Europie łamanie wolności słowa, wprowadzanie cenzury, niedopuszczalne do głosu populistów czym wywołał zdziwienie. Problemem, ma być głownie sama Unia Europejska…
Niemiecki minister obrony Boris Pistorius szybko odpowiedział Vance’owi. Zarzucił mu kwestionowanie demokracji w Europie i porównywanie sytuację w części kontynentu do sytuacji w autorytarnych reżimach.
-To jest nie do zaakceptowania – powiedział Boris Pistorius.
Był też wątek polski. Podczas swojego wystąpienia w Monachium wiceprezydent Stanów Zjednoczonych odwołał się do słów i działań papieża Jana Pawła II.
-Jak powiedział papież Jan Paweł II, moim zdaniem, jeden z najbardziej niezwykłych obrońców demokracji na tym kontynencie, jak i na każdym innym: "Nie lękajcie się". Nie powinniśmy lękać się naszych ludzi, nawet gdy wyrażają poglądy, które nie zgadzają się z ich przywództwem - powiedział J.D. Vance.
Na to wystąpienie zareagował premier Donald Tusk, przypominając, że słowa te „miały na celu wzmocnienie oporu narodu polskiego przeciwko dominacji rosyjskiej".
Co USA chce zrobić z wojną?
W Monachium wiceprezydent USA J.D. Vance spotkał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. To było jedno z ważniejszych dzisiejszych spotkań. To był wręcz ukraiński dzień.
-Chcemy trwałego pokoju, a nie takiego, który będzie skutkował konfliktem w Europie Wschodniej za kilka lat - powiedział dziś J.D. Vance.
Natomiast Wołodymyr Zełenski wskazał jak ważna jest dla niego konieczność uzyskania prawdziwych gwarancji bezpieczeństwa.
J.D. Vance odmówił przy tym podania szczegółów na temat rozmów, by zachować "dostępność opcji dla negocjatorów i zespołów - tak, aby doprowadzić tę sprawę do odpowiedzialnego końca".
- Zasadniczo naszym celem jest, jak to określił prezydent Trump, zakończenie wojny. Chcemy, aby zabijanie ustało, ale chcemy też osiągnąć trwały pokój, a nie taki, który doprowadzi Europę Wschodnią do konfliktu za kilka lat – mówił J.D. Vance.
Wiceprezydent zapowiedział, że wkrótce dojdzie do kolejnych rozmów z Ukrainą, dotyczących tematów poruszonych w trakcie piątkowego spotkania.
-Tłumaczymy Amerykanom, że Europa jest niezbędnym czynnikiem w kwestiach związanych z bezpieczeństwem całego świata - powiedział Rafał Trzaskowski prezydent Warszawy , który uczestniczył w rozmowach w Monachium i poleciał potem do Helsinek…
Za ważne dzisiejsze wystąpienie można uznać słowa szefowej unijnej dyplomacji Kaja Kallas. Unijna szefowa w rozmowie z ministrem spraw zagranicznych Chin Wangiem Yi wezwała Pekin do wstrzymania eksportu towarów podwójnego zastosowania do Rosji.
Kaja Kallas powiedziała też, że do żadnego porozumienia między USA i Rosją bez Europy i Ukrainy nie dojdzie.
Ukraina i jej los jest ważny dla Europy, a zwłaszcza dla nas. Wszak to nasz bezpośredni sąsiad, a jego los ma bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo.
Napisz komentarz
Komentarze