Wyczerpującej odpowiedzi udzieliła nam Agnieszka Lisowska, rzeczniczka prasowa w Kuratorium Oświaty w Szczecinie.
Przy wydawaniu opinii w sprawie zamiaru likwidacji szkoły kurator w pierwszej kolejności uwzględnia okoliczności wskazane w art. 89 ustawy Prawo oświatowe[1] oraz stosownie do art. 32 ust. 5-7 oraz art. 39 ust. 3-4a ustawy Prawo oświatowe - zapewnienie uczniom transportu do szkoły pod opieką osób dorosłych.
Tym niemniej ważne są również te aspekty, które wiążą się z realizacją zadań nadzoru pedagogicznego i odnoszą się do współtworzenia i realizacji regionalnej i lokalnej polityki oświatowej (art. 51 ust. 1 pkt 5 ustawy Prawo oświatowe), a przede wszystkim te związane z zapewnieniem uczniom właściwych warunków nauki, wychowania i opieki. W związku z powyższym Zachodniopomorski Kurator Oświaty poddał pod rozwagę także inne ważne okoliczności, takie jak np. warunki lokalowo-dydaktyczne w szkole w Troszynie, w Czelinie oraz w szkole w Mieszkowicach, odległości między likwidowanymi szkołami a szkołą, do której uczniowie zostaną przeniesieni, a także tendencje demograficzne.
Zachodniopomorski Kurator Oświaty pozytywnie zaopiniował zamiar likwidacji z dniem 31 sierpnia 2025 r. Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Troszynie. W wydanej opinii zaznaczył, że wyraźny jest spadek zainteresowania ofertą szkoły przez uczniów z obwodu Szkoły Podstawowej im. Wojska Polskiego w Troszynie. Liczba uczniów realizujących naukę w tej szkole jako szkole obwodowej (27 uczniów) jest mniejsza niż liczba uczniów z tego obwodu, którzy uczęszczają do Szkoły Podstawowej im. Mieszka I w Mieszkowicach (28 uczniów). W opinii Kuratora Oświaty oznacza to, że ponad połowa rodziców podejmujących decyzję dotyczącą wyboru szkoły dla swojego dziecka uznała, że czas, który dziecko poświęci na dojście do punktu zbiorczego, oczekiwanie na autobus, dotarcie do szkoły, a także przebywanie w świetlicy, a następnie powrót do domu, jest zrekompensowany uczęszczaniem do szkoły zapewniającej lepsze warunki lokalowo-dydaktyczne.
W sprawie zamiaru likwidacji z dniem 31 sierpnia 2025 roku Szkoły Podstawowej im. Młodych Ekologów w Czelinie Zachodniopomorski Kurator Oświaty wydał opinię negatywną. Zachodniopomorski Kurator Oświaty w opinii zaznaczył, że główną przesłanką organizowania i utrzymania sieci szkół podstawowych na terenie danej jednostki samorządu terytorialnego powinna być przede wszystkim korzyść dla lokalnej społeczności, wyrażająca się poprzez poprawę warunków nauki dzieci, a nie spodziewane obniżenie kosztów utrzymania szkół. Analizując sytuację szkoły kurator zwrócił uwagę na fakt, że dzięki udziałowi w projektach, konkursach oraz programach uzupełniono wysiłkiem samej szkoły zasoby biblioteki szkolnej oraz stworzono w szkole interaktywne środowisko wspierające edukację dzieci, tym samym ułatwiając organowi prowadzącemu utrzymanie i wyposażenie placówki. Generuje to ciągłe zainteresowanie rodziców ofertą edukacyjną szkoły. Rodzice jedynie 10 uczniów zamieszkujących w obwodzie szkoły zdecydowali się zapisać dzieci do Szkoły Podstawowej im. Mieszka I w Mieszkowicach.
Na negatywną opinię kuratora w sprawie likwidacji szkoły w Czelinie burmistrz Mieszkowic złożył zażalenie do Ministra Edukacji.
Ministerstwo może podtrzymać opinię negatywną, wydać opinię pozytywną lub skierować sprawę do ponownego rozpatrzenia przez Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty. W przypadku podtrzymania opinii negatywnej organ prowadzący może skierować sprawę do sądu administracyjnego.
[1] szkoła publiczna, z zastrzeżeniem ust. 2, 3 i 14-18, może być zlikwidowana z końcem roku szkolnego przez organ prowadzący szkołę, po zapewnieniu przez ten organ uczniom możliwości kontynuowania nauki w innej szkole publicznej tego samego typu; przepis ten w dalszej części przewiduje, że organ prowadzący jest zobowiązany, co najmniej na 6 miesięcy przed terminem likwidacji, zawiadomić o zamiarze likwidacji szkoły: rodziców uczniów, a w przypadku uczniów pełnoletnich - tych uczniów, właściwego kuratora oświaty oraz organ wykonawczy jednostki samorządu terytorialnego właściwej do prowadzenia szkół danego typu
Napisz komentarz
Komentarze