Flis Odrzański organizowany jest cyklicznie od 1996 roku. Na trasie ekspedycji płynie kilkanaście jednostek - w tym największa atrakcja - tradycyjna tratwa flisacka o długości 70 metrów, budowana w Ścinawie przez Flisaków z Ulanowa oraz przyuczonych w rzemiośle Flisaków znad Odry. Uczestnicy Flisu wyruszą 27 czerwca z Kędzierzyna-Koźla, by kolejno zatrzymać się w 22 miejscowościach, i uroczyście zakończyć Flis 11 lipca w Szczecinie.
-Każda kolejna wyprawa flisaków to wspaniała promocja walorów krajobrazowych, turystycznych i kulturowych nadodrzańskich ziem. Ale najważniejsze, że głos miłośników Odry przybiera na sile i dziś nikogo nie trzeba przekonywać, jaki drzemie w niej potencjał – mówi Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego.
Na trasie Odrzańskiej Drogi Wodnej zaplanowano przystanki w: Kędzierzynie-Koźlu i Krapkowicach (27.06), Opolu (28.06), Brzegu (29.06), Oławie (30.06),Wrocławiu (30.06), Urazie (1.07), Ścinawie (3.07), Bytomiu Odrzańskim (4.07), Nowej Soli (5.07), Cigacicach(5.07), Będowie (6.07), Gostchorzu (6.07), Krośnie Odrzańskim (6.07), Słubicach i Połęcku (7.07), Gozdowicach (8.07), Osinowie Dolnym, Cedyni, Widuchowej (9.07), Gryfinie (10.07), Szczecinie na Wałach Chrobrego (11.07).
Podczas tegorocznego Flisu realizowany będzie ekologiczny program edukacyjny kierowany do turystów i mieszkańców miejscowości nadodrzańskich. Obejmuje on m.in.: spotkania edukacyjne we wszystkich miejscowościach, w których zjawi się Flis. Ponadto projekt będzie kontynuowany na statku pasażerskim „Laguna”, płynącym na trasie Głogów-Szczecin. Uczestnicy rejsów pomiędzy poszczególnymi miejscowościami wysłuchają wykładów dotyczących walorów przyrodniczych Odry. W ramach flotylli przewidziano również dwa laboratoria badawcze czystości Odry. Jednostki należą do Wyższej Szkoły Bankowej w Szczecinie, natomiast badania etnograficzne przeprowadzone zostaną na jednostkach Uniwersytetu Szczecińskiego.
Flis Odrzański organizowany jest przez Ligę Morską i Rzeczną, Stowarzyszenie na Rzecz Miast i Gmin Nadodrzańskich oraz nadodrzańskie miejscowości uczestniczące we Flisie. Działania w regionach koordynują Urzędy Marszałkowskie Województw Zachodniopomorskiego oraz Lubuskiego.
Organizatorzy Flisu Odrzańskiego stawiają sobie za cel zintegrowanie działań związanych z turystycznym i rekreacyjnym zagospodarowaniem Odry oraz integracją społeczności nadodrzańskich miast i miejscowości po stronie polskiej i niemieckiej. Inicjatywa ta ukazuje ogromne znaczenie Odry dla regionów leżących wzdłuż jej szlaku. Podkreśla jej walory turystyczne oraz możliwości ich wykorzystania.
Flis Odrzański odbywa się pod Honorowym Patronatem Prezydenta RP Pana Bronisława Komorowskiego.
Napisz komentarz
Komentarze