Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 stycznia 2025 12:54
Reklama
Reklama
Reklama

Szczecin chce jeździć do Gryfina, a my do Berlina

Jak rower zmienia miasto, jak wygląda nowoczesna edukacja rowerowa i w końcu jaki wpływ mają „dwa kółka” na osiąganie celów Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020. Konferencja „Rowerowe przyspieszenie III”, była okazją do dyskusji pomiędzy sympatykami komunikacji rowerowej a samorządowcami. Szczecinianie chętnie przyjadą przez Puszczę Budową do Gryfina, ale na razie nie mają jak to zrobić bezpiecznie. Na południu powiatu coraz bliżej jest na ukończeniu koncepcja zbudowania ścieżki rowerowej z Cedyni do Osinowa Dolnego, skąd jest 55 km do Berlina.
-W nowej perspektywie myślimy o rowerach, wypracujcie wnioski które będziemy wspierać – zachęcał marszałek województwa Olgierd Geblewicz, który otworzył tegoroczną, trzecią już edycję forum rozwoju  komunikacji rowerowej na Pomorzu Zachodnim, jakim jest konferencja „Rowerowe Przyspieszenie III”.
 
-Kilka lat temu pojawiła się pozytywna energia, tę masę krytyczną udało nam się wspólnie zbudować. Powstaje coraz więcej infrastruktury dostosowanej do potrzeb rowerzystów. Rower jest coraz bardziej popularny – również w mniejszych miastach i miasteczkach. Udało nam się przełamać bariery w administracji i w głowach mieszkańców, do tych idei przekonują się również użytkownicy czterech kółek – dodał marszałek Olgierd Geblewicz.
 
Prelegenci z Polski i Niemiec, dyskutowali o tym jak rower wpływa na miasto i edukację rowerową. Poruszono problematykę dostosowywania miast do potrzeb rowerzystów a także rozbudowy infrastruktury rowerowej i jej wpływ na osiąganie celów Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 r. Eksperci podkreślali rolę roweru w rewitalizacji i przeobrażaniu miast w miejsca przyjazne mieszkańcom.
 
Celem forum jest wypracowanie rozwiązań pozwalających na efektywne wdrażanie Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego, w kontekście budowy zintegrowanego transportu niskoemisyjnego w regionie.  Konferencja podsumowała tegoroczne „Święto Cykliczne”, którego celem jest pokazanie, że rower może służyć zarówno jako środek transportu jak i do celów turystycznych. Impreza jest wydarzeniem ogólnopolskim, organizatorem Szczecińskiego Święta Cyklicznego jest Stowarzyszenie Rowerowy Szczecin. W ramach święta zorganizowano „Zjazd Gwieździsty”, w którym uczestniczyło blisko 2 tysiące rowerzystów (również z Gryfina czy Widuchowej). Znaczna część przyjechała do Szczecina w specjalnych grupach rowerowych z Województwa Zachodniopomorskiego i Niemiec. Marek Mucha


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama