Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 1 listopada 2024 16:40
Reklama
Reklama

Właściciele telefonów będą zadowoleni. Zmiana już w przyszłym tygodniu

– Operatora zmieniłem w sierpniu ubiegłego roku. Nowy przedstawił mi kilka ofert i w każdej musiałem podpisać umowę na dwa lata – wspomina pan Paweł. I dodaje, że niedawno kupił w tej samej firmie jeszcze dwie usługi. – Abonamenty dla córek. Też musiałem podpisać umowę na dwa lata – mówi.
Właściciele telefonów będą zadowoleni. Zmiana już w przyszłym tygodniu
Co to oznacza? Wyjaśnia prawniczka

Autor: Canva

Umowa z operatorem na dwa lata? To się niebawem zmieni. Umowy będą korzystniejsze dla klientów.

Umowa na dwa lata. Wcześniej nie zmienisz operatora

Bo w Polsce jest normą to, że operatorzy komórkowi każą podpisywać zobowiązania abonamentowe na 24 miesiące. To kłopot w sytuacji, gdy ktoś chce zmienić dostawcę usług. Musi pilnować terminu wypowiedzenia umowy, a operatorzy uczulają: 

„Przeniesienie zostanie zrealizowane po zakończeniu Twojej umowy terminowej z dotychczasowym operatorem. Pamiętaj, że proces możesz rozpocząć najwcześniej na 120 dni kalendarzowe przed zakończeniem umowy z obecnym operatorem” – czytamy na stronie jednej z firm.

Zmiany już w listopadzie. Wybór będzie należał do klienta

Wkrótce ma się to zmienić. 10 listopada tego roku wchodzi w życie nowelizacja Prawa Komunikacji Elektronicznej (PKE). Jeden z jego zapisów wskazuje jasno, że umowy na dwa lata nie będą już obowiązkowe.

„Dostawca usług telekomunikacyjnych zapewnia użytkownikowi końcowemu możliwość zawarcia umowy, o której mowa w ust. 1, również na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy” – zapisano w nowelizacji.

Co to oznacza? Wyjaśnia prawniczka 

Że już za kilka dni firmy telekomunikacyjne będą musiały nowym klientom przedstawiać ofertę umowy na rok.

– W mojej ocenie, zawierając każdą kolejną umowę z abonentem, operator powinien proponować mu okresy współpracy odpowiadające okresom objętym art. 301, tj. nie dłużej niż 24 miesiące, a od 10 listopada 2024  r. zapewnić możliwość zawarcia umowy na nie dłużej niż 12 miesięcy. –  Serwis android.com przytacza opinię adwokatki Natalii Gaweł z kancelarii Andresen.

Tak samo tłumaczy te zmiany Ministerstwo Cyfryzacji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
jednak 01.11.2024 14:33
Trzeba poczekać do końca umowy.

ja 01.11.2024 13:42
2 lata to faktycznie za długo.

Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama