Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
wtorek, 3 grudnia 2024 01:23
Reklama

Miejsc na cmentarzu coraz mniej. Czy powstanie ogród pamięci dla prochów?

Albo trzeba rozbudować istniejące, albo utworzyć nowe. Chodzi o cmentarze, na których powoli kończy się miejsce na kolejne pochówki.
Miejsc na cmentarzu coraz mniej. Czy powstanie ogród pamięci dla prochów?
Cmentarz z lotu ptaka.

Autor: Canva

Dobrym przykładem jest tu Lublin, który ma kilka mniejszych i większych cmentarzy. Teraz planowana jest budowa kolejnego. Ma być wielki i zlokalizowany na skraju miasta. Cmentarz ma „wystarczyć” na 50 lat. 

W miastach zrzeszonych w Unii Metropolii Polskich „cmentarze komunalne zaczynają borykać się z problemem braku miejsc na nowe groby” – pisze portalsamorzadowy.pl.

W sumie nekropolie zajmują 1114 ha, co stanowi 57 proc. powierzchni wszystkich cmentarzy w Polsce.

Stare przepisy nie przystają do dzisiejszych czasów

Ustawa regulująca kwestie pochówku powstała – uwaga – w 1959 roku. Nietrudno się domyślić, że nie przystaje ona do współczesnych realiów. Tym bardziej że trzeba ułatwić wprowadzania nowych form pochówku. Takich, które zajmują mniej miejsca.

Na przykład coraz popularniejsze w Polsce stają się kolumbaria.

„Wzrost zainteresowania pochówkami urnowymi jest spowodowany m.in.: coraz mniejszą powierzchnią przeznaczoną na tworzenie nowych grobów, względami ekonomicznymi, migracjami ludności, zmianami mentalnymi w społeczeństwie, ruchami proekologicznymi oraz wzorowaniem się na doświadczeniach innych krajów” – czytamy w ubiegłorocznym raporcie UMP.

Tam także znajdują się uwagi o innych, alternatywnych form żegnania bliskich zmarłych.

Łąki pamięci. Takich miejsc polskie prawo nie przewiduje

Nazywa się je łąkami lub ogrodami pamięci albo cmentarzami leśnymi. To wyznaczone miejsca, gdzie można rozsypać prochy bliskich. Ale takich miejsc polskie prawo nie przewiduje.

„Otwartość na tego typu rozwiązania przejawia około 35-50 proc. polskiego społeczeństwa – w zależności od konkretnej formy. Poparcie dla nich jest zazwyczaj większe wśród osób młodszych – przed 50 rokiem życia – i rośnie wraz z poziomem posiadanego wykształcenia – najwyższe jest wśród absolwentów studiów wyższych.

Alternatywne formy chowania zmarłych i rozwiązania w tym zakresie – w odróżnieniu do pochówków urnowych – nie są ujęte w polskich ramach prawnych. Świadomość ich istnienia w społeczeństwie jest stosunkowo niewielka, aczkolwiek w opinii zarządców cmentarzy komunalnych w miastach UMP zainteresowanie nimi powoli rośnie” – podkreślają samorządowcy.

I dodają, że potrzebne są zarówno zmiany przepisów, jak i działania edukacyjne i debata publiczna.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Kononowicz 23.10.2024 08:10
W Gryfinie nie ma niczego za to jest 3 burmiszczów

A. Żmijewski 21.10.2024 20:19
Zasadniczo po co komu jakaś łąka pamięci pyr pyr skoro każdy z dziada pradziada od czterdziestego piątego chciałby aby jego prochy rozsypano na ojcowiźnie pyr pyr

kijano 21.10.2024 10:26
W Gryfinie nawet kolumbarium nie ma a co tu dopiero mówić o ogrodzie pamięci.

Odwiedzający 21.10.2024 12:43
Proponuję się przyjrzeć pracownica na cmentarzu jak gospodarują miejscami po tzw. ekschumacjach na starej części cmentarza.

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama