Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 18 października 2024 05:24
Reklama
Reklama
Reklama

PGE GiEK: do przyszłości Elektrowni Dolna Odra podchodzimy odpowiedzialnie

• Elektrownia Dolna Odra jest trwale nierentowna, co oznacza, że PGE GiEK dopłaca do produkowanej w jednostce energii elektrycznej. • Spółka podchodzi do procesu transformacji w sposób odpowiedzialny, przede wszystkim za pracowników, dlatego szuka rozwiązań, których celem jest ochrona jak największej liczby miejsc pracy. • W PGE GiEK pracuje specjalny zespół, który zajmuje się prowadzeniem analiz pod kątem różnych scenariuszy dotyczących przyszłości elektrowni w kontekście wykorzystania jej potencjału.
PGE GiEK: do przyszłości Elektrowni Dolna Odra podchodzimy odpowiedzialnie
Prezes PGE GiEK Jacek Kaczorowski

Autor: PGE GiEK

Polska energetyka znajduje się obecnie w procesie największej w historii transformacji. W Krajowym Systemie Elektroenergetycznym z roku na rok znacząco rośnie udział energii ze źródeł odnawianych. Wrzesień 2024 r. był rekordowym miesiącem w polskiej energetyce – po raz pierwszy w historii udział węgla w produkcji energii spadł poniżej 50 procent, osiągając wartość na poziomie ok. 49 procent (dane ENTSOE). Jeszcze kilka lat temu węgiel odpowiadał za ponad 80 procent produkcji energii w kraju. Jednocześnie, we wrześniu ponad 33 procent produkcji pochodziło ze źródeł odnawialnych. Przed rokiem było to ok. 26 procent, a dwa lata temu mniej niż 18. Rośnie także udział w produkcji energii z gazu ziemnego. Dlatego, polskie elektrownie węglowe, takie jak Elektrownia Dolna Odra generują straty.  - To rzeczywistość, przed którą nie można już uciekać -  mówi Jacek Kaczorowski, prezes zarządu PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. 

 

Prawo rynku a odpowiedzialność społeczna 

PGE GiEK, jako spółka prawa handlowego, funkcjonuje w ramach regulacji rynkowych i podlega prawom ekonomii. Spółka jest częścią państwowej grupy kapitałowej PGE, ale też podmiotem komercyjnym, co oznacza, że jej działalność musi być prowadzona zgodnie z zasadami rentowności, stabilności finansowej oraz odpowiedzialnego zarządzania długiem. – Jesteśmy świadomi ogromnej presji na odejście od energetyki węglowej. Z drugiej strony musimy dbać o bezpieczeństwo dostaw energii oraz o sytuację gospodarczą regionów, które były zależne od górnictwa i energetyki konwencjonalnej. Dlatego transformacja nie jest procesem zero-jedynkowym, wymaga stopniowych kroków. I nie mniej ważne niż aspekty ekonomiczne – a może i ważniejsze – są dla nas aspekty społeczne – podkreśla prezes Jacek Kaczorowski. 

Sytuacja finansowa Elektrowni Dolna Odra była znana od lat. W 2020 roku ówczesny Zarząd PGE GiEK poinformował Prezesa Polskich Sieci Elektroenergetycznych o zamiarze wyłączenia z eksploatacji bloków energetycznych Elektrowni Dolna Odra. W treści pisma poinformował o planowanym wyłączeniu z eksploatacji z dniem 31.12.2023 roku bloków energetycznych nr 5, 6, 7 i 8. Podanym w piśmie powodem były względy techniczno-ekonomiczne. - Szkoda, że w ślad za tym nie poszły działania przygotowujące region do wygaszenia bloków. Teraz czasu mamy zdecydowanie mniej. To, co mogę obiecać dziś, to działania transparentne. Transformacja energetyczna jest złożonym procesem, który zależy nie tylko od decyzji naszej spółki, ale także od otoczenia regulacyjnego i ekonomicznego. Równocześnie zdajemy sobie sprawę, że przedłużanie niepewności nie jest korzystne ani dla pracowników, ani dla lokalnych społeczności, dlatego staramy się działać jak najszybciej, dbając o to, by decyzje były odpowiedzialne – mówi prezes Kaczorowski.

 

Ochrona miejsc pracy i wykorzystanie potencjału elektrowni 

PGE GiEK doskonale rozumie obawy związane z transformacją energetyczną w Gryfinie i choć decyzja o zakończeniu działalności bloków jest trudna, to z punktu widzenia transformacji energetycznej i polityki klimatycznej Spółka jest zmuszona podejmować kroki, które pomogą dostosować polski sektor energetyczny do nowych realiów.  

Kierując się odpowiedzialnością za pracowników elektrowni w PGE GiEK powstał specjalny zespół, który zajmuje się prowadzeniem analiz pod kątem różnych scenariuszy dotyczących przyszłości elektrowni w kontekście wykorzystania jej potencjału i kluczowych działań, które będą chroniły miejsca pracy. 

W Elektrowni Dolna Odra obowiązują  przepisy wewnątrzzakładowe, które wprowadzają szerokie uprawnienia ochronne dla załogi, znacznie przekraczające zarówno obowiązki ustawowe, jak i standardy rynkowe – co podkreśla dbałość o pracowników. 

Zgodnie z ustawą z 17 sierpnia 2023 roku, pracownicy Elektrowni Dolna Odra zostali objęci przepisami o osłonach socjalnych, które gwarantują im zabezpieczenia w okresie transformacji energetycznej. Dodatkowo w PGE GiEK trwają prace nad nowym projektem, który umożliwi pracownikom dobrowolne odejścia z pracy na korzystnych warunkach, w przypadku podjęcia przez nich takiej decyzji. Spółka jest też otwarta na rozmowy z samorządem i związkami zawodowymi. 

Dalsze zadłużanie spółki w kolejnych latach mogłoby nie tylko zmniejszyć, ale nawet odebrać możliwości w zakresie wsparcia pracowników. - Pamiętajmy, że stoimy po tej samej stronie, nie jesteśmy w opozycji. Tylko zrozumienie tego pozwoli nam na konstruktywną współpracę, która przyniesie najlepsze efekty. My wyciągnęliśmy lekcję. Być może zbyt szybko założyliśmy, że w tym trudnym procesie transformacji wszystkie strony rozumieją cele i kontekst działań, założyliśmy, że nasze intencje są jasne. Okazało się, że nie wszyscy widzimy ten proces tak samo. Dlatego słuchamy i zamierzamy lepiej wyjaśniać nasze plany, będąc otwarci na sugestie i współpracę na rzecz regionu – zapewnia prezes Kaczorowski. 

 

Gaz – dobre rozwiązanie na czas transformacji

Na terenie Elektrowni Dolna Odra, spółka PGE Gryfino 2050 buduje nowoczesną elektrownię parowo-gazową o mocy 1366 MW, która ma zastąpić wysokoemisyjne bloki węglowe elektrowni. Nakłady inwestycyjne na budowę nowych bloków wraz z instalacjami towarzyszącymi to ok. 4,3 miliarda złotych. - Gaz to dobre rozwiązanie jako paliwo pomostowe na czas transformacji, czyli odchodzenia od węgla i przechodzenia do źródeł bezemisyjnych. Bloki gazowo-parowe cechują się znacznie wyższą sprawnością energetyczną w porównaniu do elektrowni węglowych – tłumaczy prezes PGE GiEK.

Dodatkowo, spalanie gazu ziemnego generuje znacznie mniejsze emisje dwutlenku węgla. Bloki gazowo-parowe emitują także mniej szkodliwych substancji, takich jak tlenki siarki, tlenki azotu i pyły, co korzystnie wpływa na jakość powietrza. 

Oprócz aspektów środowiskowych elektrownie gazowo-parowe mają znacznie krótszy czas uruchamiania i lepszą elastyczność w dostosowywaniu mocy w porównaniu do elektrowni węglowych. Mogą szybko reagować na zmiany w zapotrzebowaniu na energię, co czyni je bardziej odpowiednimi dla systemów energetycznych, w których rośnie udział odnawialnych źródeł energii, zależnych od warunków pogodowych.

 

Gwarantujemy ciepło 

- Pracujemy wspólnie z naszymi partnerami w grupie kapitałowej, spółką PGE Energia Ciepła, właścicielem PEC Gryfino oraz spółką PGE Gryfino 2050, nad różnymi wariantami dostarczania ciepła. Wybrany wariant musi spełnić wymagania efektywnego systemu ciepłowniczego i być optymalnym pod względem kosztu wytworzenia. Za nami także spotkanie w Ministerstwie Aktywów Państwowych z udziałem Pana Roberta Kropiwnickiego, sekretarza stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Zadeklarowano na nim, że w perspektywie do końca roku PGE GiEK przedstawi docelową koncepcję dostaw ciepła do miasta. Potrzeby cieplne mieszkańców Gryfina zostaną zabezpieczone i mieszkańcy z tego tytułu nie odczują żadnych zmian – zapewnia Jacek Kaczorowski.   

Dla PGE GiEK kluczowe jest, aby proces transformacji przebiegał w sposób jak najbardziej zrównoważony, z poszanowaniem potrzeb wszystkich interesariuszy w duchu partnerstwa, z udziałem samorządu, związków zawodowych, pracowników i lokalnej społeczności.

 

Artykuł promocyjny



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Estera 18.10.2024 02:16
wyjaśnienia mnie przekonują

Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama