Od przeszło tygodnia kilkuset żołnierzy - terytorialsów z 14 ZBOT pracuje wzdłuż rzeki Odry, która niesie wodę z powodzi na południu kraju. Żołnierze WOT wspierają pracujących na tych odcinkach strażaków, policję, pracowników Wód Polskich i inne służby, oraz oczywiście samorządy terytorialne. Wraz z terytorialsami działają także żołnierze wojsk operacyjnych m.in. 5 Pułku Inżynieryjnego ze Szczecina-Podjuch, którzy do walki z wodą ściągnęli specjalistyczny sprzęt inżynieryjny, ze wsparciem przybyło w okolice Gryfina kilkudziesięciu żołnierzy WOT z 7 Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.
W gminie Widuchowa i powiecie gryfińskim zachodniopomorscy terytorialsi wciąż wzmacniają i uszczelniają wały przeciwpowodziowe układając kolejne worki z piaskiem i folię, dozorują także przepompownie i hydrofornie, by woda nie dokonała w nich zniszczeń. Część żołnierzy pozostaje w tzw. odwodzie gotowi do działania w konkretnych punktach, gdyby doszło w nich do przecieków wałów czy podtopień, mogą także ewakuować ludzi, ich dobytek czy zwierzęta, dysponują bowiem m.in. łodziami płaskodennymi czy transporterami pływającymi PTS, które wraz z obsługą dostarczyli żołnierze z 5 Pułku Inżynieryjnego. Na quadach, z dronów i dzięki obrazowi kamer termowizyjnych w dzień i w nocy dozorują wraz ze Strażą Pożarną stan wałów przeciwpowodziowych w Ognicy, Widuchowej i Gryfinie a także w Szczecinie.
Na południu województwa gdzie wezbrana woda już dotarła, od Chlewic do Krajnika Dolnego wzdłuż Odry rozstawieni żołnierze także monitorują stan rzeki, wałów i zabezpieczeń przeciwpowodziowych.
Ich dowódcy podkreślają: żołnierze spotykają się z wielką życzliwością władz gmin, sołtysów i samych mieszkańców. Samorządy zadbały o zakwaterowanie terytorialsów, którzy mają miejsca do snu i odpoczynku w szkołach czy świetlicach. Dostarczają im także żywność: pełnowartościowe śniadania, obiady i kolacje. Bardzo często z poczęstunkiem dla wojska przyjeżdżają prywatni ludzie, przywożąc ciepłą herbatę, kawę, wypieki czy kanapki.
Z drugiej strony żołnierze WOT wszędzie, gdzie są prowadzą wśród mieszkańców akcję informacyjną. Wraz z policjantami, służbami gminnymi informują mieszkańców o stanie zagrożenia powodziowego, przekazują im alarmowe numery telefonów w razie potrzeby niesienia pomocy, wypytują o potrzeby w zabezpieczaniu domów i budynków gospodarczych.
- Po raz kolejny spotykamy się z wielką życzliwością władz lokalnych i samych mieszkańców. To tylko utwierdza nas w przekonaniu jak ważna jest misja Wojsk Obrony Terytorialnej w zapewnianiu bezpieczeństwa lokalnej społeczności. Jestem przekonany, że po raz kolejny zdamy ten egzamin - podkreśla dowódca 14 ZBOT płk Piotr Sulwiński.
W operacji „Feniks” na terenie województwa zachodniopomorskiego zaangażowanych jest kilkuset żołnierzy WOT i wojsk operacyjnych oraz sprzęt taki jak amfibie, łodzie płaskodenne, koparko-ładowarki, wywrotki a także quady i drony, stan Odry patrolują także śmigłowce.
Napisz komentarz
Komentarze