Uchwała Nr IV/33/2024 Rady Powiatu w Gryfinie z dnia 4 września 2024 r. w sprawie wyrażenia stanowiska dotyczącego zaopatrzenia w energię cieplną gminy Gryfino
Na podstawie § 10 ust. 2 Regulaminu Rady Powiatu w Gryfinie stanowiącego załącznik
nr 1 do Statutu Powiatu Gryfińskiego, stanowiącego załącznik do uchwały nr XLII/283/2018 Rady Powiatu w Gryfinie z dnia 2 sierpnia 2018 r. w sprawie uchwalenia Statutu Powiatu Gryfińskiego (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2018 r. poz. 4175 ze zm.: z 2020 r. poz. 1730) Rada Powiatu w Gryfinie uchwala, co następuje:
§ 1. Rada Powiatu w Gryfinie postuluje do Prezesa Rady Ministrów, Ministra Aktywów Państwowych, parlamentarzystów (w szczególności wchodzących w skład Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego) oraz kierownictwa Grupy Kapitałowej PGE o podjęcie działań mających na celu powstrzymanie dezinformacji w sprawie zaopatrzenia w energię cieplną gminy Gryfino.
§ 2. Pełne brzmienie stanowiska, o którym mowa w § 1, ujęto w uzasadnieniu do niniejszej uchwały.
§ 3. Wykonanie uchwały powierza się Zarządowi Powiatu w Gryfinie.
§ 4. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.
UZASADNIENIE UCHWAŁY
W związku ze społecznym zaniepokojeniem związanym z informacjami pojawiającymi się w przestrzeni publicznej, a dotyczącymi działalności Elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie, Rada Powiatu w Gryfinie wyraża swój sprzeciw wobec dezinformacji panującej w zakresie zabezpieczenia źródła ciepła dla gminy Gryfino.
Rada Powiatu w Gryfinie stoi na stanowisku, że najważniejszym elementem bezpieczeństwa energetycznego regionu jest koordynacja planów spółek z udziałem Skarbu Państwa lub kontrolowanych przez Skarb Państwa, takich jak PGE Polska Grupa Energetyczna S.A., PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A., PGE Energia Ciepła S.A., PGE Gryfino 2050 Sp. z o.o., oraz Operator Gazociągów Przesyłowych GAZ – SYSTEM S.A., których działalność jest bezpośrednio związana z byłym Zespołem Elektrowni Dolna Odra (ZEDO).
Ułatwi to realne działania związane z zabezpieczeniem ciepła dla Gryfina oraz wskaże kierunki zabezpieczenia losów pracowników Elektrowni Dolna Odra w Nowym Czarnowie.
Apelujemy, aby w procesie transformacji energetycznej istniejącą już infrastrukturę techniczną i energetyczną byłego ZEDO wykorzystać do powstania magazynów energii dla rozwijanych w regionie OZE oraz projektów związanych z wykorzystaniem wodoru, biomasy lub inwestycji opartych o wzmożone zapotrzebowanie na energię i wykorzystanie potencjału branżowych zasobów ludzkich w zakresie energetyki.
Elektrownia Dolna Odra to największy w naszym regionie zakład pracy, dający zatrudnienie ponad 800 mieszkańcom powiatu gryfińskiego i Szczecina. Zakład ma znaczący wpływ na istnienie i rozwój innych podmiotów gospodarczych.
Wnosimy zatem o przeprowadzenie kompleksowej kontroli w zakresie racjonalności, gospodarności, celowości działań podmiotów odpowiedzialnych za właściwe przeprowadzenie procesu inwestycji i konsultacji dotyczących:
1) racjonalności modernizacji bloków węglowych (możliwość emisji spalin)
w kontekście wycofania z eksploatacji bloków energetycznych nr 5,6,7,8
i przekazywaniu informacji dla strony samorządowej i społecznej,
2) budowy bloków gazowych w ramach PGE Gryfino 2050 przy jednoczesnej rezygnacji z projektu ciepła systemowego opartego na paliwie gazowym dla Gryfina,
3) zbycia przez PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna na rzecz PGE Energia Ciepła nieruchomości i efektów prac zespołu projektowego,
4) przedstawienie przez właściciela ww. podmiotów harmonogramu działań oraz realizatorów zapewniających dostawy ciepła dla Gryfina oraz plan zatrudnieniowy.
Mając na względzie wspomniane społeczne zaniepokojenie, rzetelne oraz oparte na faktach informacje dotyczące opisanej wyżej sprawy powinny zostać jak najszybciej podane do wiadomości publicznej.
Ponadto Rada Powiatu w Gryfinie oczekuje wypracowania wspólnego stanowiska wymienionych w niniejszym stanowisku ministerstw, urzędów, podmiotów gospodarczych oraz Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego.
Przewodniczący Rady mgr Hubert Andrych
Otrzymują:
1. Prezes Rady Ministrów
2. Minister Aktywów Państwowych
3. Minister Klimatu i Środowiska
4. Minister Przemysłu
5. Zachodniopomorski Zespół Parlamentarny
6. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki
7. Wojewoda Zachodniopomorski
8. Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego
9. Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego
10. Prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A.
Uchwałę podpisał Hubert Andrych przewodniczący Rady Powiatu w Gryfinie. Podkreślenia od red.
Za uchwałą głosowali wszyscy radni oprócz kilku z PiS.
***
Stanowisko PGE przestawiliśmy tu:
Napisz komentarz
Komentarze