Ponad 44 tysiące ukraińskich firm rozpoczęło w Polsce działalność w ciągu roku 2022, wynika z danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Trend ten utrzymuje się także w 2023 roku, gdzie niemal co dziesiąta powstająca firma jest zakładana przez obywateli Ukrainy. Polska oraz Ukraina, jako państwa członkowskie Unii Europejskiej, rozwijają wspólne obszary gospodarcze, co przyczynia się do znaczącego wzrostu aktywności gospodarczej i społecznej. I to podkreślano podczas Baltic Business Forum w Świnoujściu.
Relacje zacieśnił konflikt na Ukrainie
Obecnie relacje polsko-ukraińskie są szczególnie istotne z uwagi na sytuację geopolityczną spowodowaną rosyjską agresją na Ukrainę. Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza (PUIG) oraz Międzynarodowe Stowarzyszenie Europa-Północ-Wschód ENEIA, we współpracy z Urzędem Miasta Świnoujścia i Województwem Zachodniopomorskim, organizują coroczne spotkania Business Beyond Borders (BBF), które mają na celu wspieranie relacji gospodarczych między obydwoma krajami.
-Rosyjska agresja na Ukrainę, spowodowała, że skoncentrowaliśmy się na wspieraniu relacji polsko - ukraińskiej, ale też obecności polskich przedsiębiorców w Ukrainie i ukraińskich w Polsce. W Świnoujściu, podczas Baltic Business Forum, narodził się projekt wspierania ukraińskiej przedsiębiorczości, rozpoczęliśmy debaty o wsparciu samorządów naszych krajów. BBF wspiera ukraińskie marzenie o otwartym świecie – powiedział Jacek Piechota, prezes Polsko – Ukraińskiej Izby Gospodarczej.
Polska tym samym staje się hubem we wschodniej Europie na rynku energii. Panel Energia dla odbudowy Ukrainy - ile „mostów” energetycznych trzeba jeszcze zbudować?
Ludzie, którzy sporo znaczą
Obecne Baltic Business Forum zgromadziło mocne nazwiska. - Mykola Kolisnik - Zastępca Ministra Energii Ukrainy (online); Grzegorz Onichimowski - prezes Zarządu PSE S.A.; Piotr Szewczyk - prezes Zarządu APS Energia S.A.; Artur Nizioł - wiceprezes Izby Gospodarczej Energetyki i Ochrony Środowiska, przewodniczący Rady Nadzorczej Uniserv SA; Janusz Gajowiecki z PSEW; dr Ireneusz Bil - prezes zarządu Energy Gate Europe Sp. z o.o. Senator RP Waldemar Pawlak z powodu zwołania posiedzenia Senatu RP nie wziął udziału w panelu.
- Polska i Ukraina może odebrać znaczącą rolę w transformacji energetycznej Europy. Polska może nawiązać współpracę z Ukrainą w zakresie atomu korzystając z doświadczeń sąsiadów. Przed nami wiele wyzwań infrastrukturalnych w Polsce, w tym obszarze infrastruktury krytycznej. Polskie firmy powinny być pewne, że w prowadzeniu biznesu w Ukrainie mają za sobą wsparcie instytucji rządowych - mówił Łukasz Szeląg, wiceprzewodniczący komitetu energii Polsko - Ukraińskiej Izbie Gospodarczej.
Weronika Marczuk, inicjatorka Rady Kobiet Biznesu, zwracała uwagę na integrację społeczną w Polsce środowisk polskich i ukraińskich. Jednym z jej elementów jest nauka języka polskiego.
Dotychczasowe edycje Baltic Business Forum zgromadziły 5500 uczestników z 18 krajów, które w ramach dyskusji łącznie poświęciły 14 000 minut na tematy związane z rozwojem współpracy gospodarczej. Ponadto w panelach uczestniczyło 1150 ekspertów z różnych dziedzin.
Idea Trójmorza
Ważnym elementem będzie wsparcie i koordynacja odbudowy Ukrainy na poziomie krajowym i europejskim. Relacje polsko – ukraińskie muszą być pokazane przez pryzmat szansy. Potencjał Polski wynika z historii naszych relacji, jak i z faktów gospodarczych - 11 mld polskiego eksportu do Ukrainy.
- Pierwszym punktem tego procesu będzie spotkanie krajów G7 i oferta Polski w zakresie tworzenia nowej Ukrainy. Drugim punktem - powiedział prof. Paweł Kowal, będą przetargi organizowane przez agencję ONZ (UNOPS).
- Trójmorze jest kluczowym węzłem geopolitycznym w Europie, od którego zależy długoterminowe bezpieczeństwo w regionie. Stosunki polsko – ukraińskie są głównym ogniwem tego węzła, zarówno Polacy, jak i Ukraińcy bardzo dobrze to rozumieją, zwłaszcza w kontekście trwającej wojny z Rosją. Kluczem do stabilności geopolitycznej w Europie jest przystąpienie Ukrainy do UE i NATO, i nie ma dla tego alternatywy. Częścią naszej pracy euroatlantyckiej jest wzmacnianie całego spektrum relacji polsko – ukraińskich – powiedziała w swoim wystąpieniu Iryna Wereszczuk, wicepremier oraz minister ds. reintegracji tymczasowo okupowanych terytoriów Ukrainy.
Na zdjęciach w fotogalerii (w kolejności):
- W trakcie panelu energetycznego Baltic Business Forum w Świnoujściu dyskutowano o potrzebach inwestycyjnych sektora energetycznego Polski na potrzeby przesyłu energii pomiędzy Polską, Ukrainą i Unią Europejską. Panel prowadził Łukasz Szeląg, wiceprzewodniczący komitetu ds. energii Polsko Ukraińskiej Izby Gospodarczej.
- Baltic Business Forum w Świnoujściu to możliwość prezentacji firm z Pomorza Zachodniego. Na zdjęciu stoisko Gryfickiego Klastra Energii przygotowanego we współpracy z firmą energetyczną ZEG Gryfice i Kensington Green producenta środków do wzmocnienia betonu.
- Paweł Kowal chce by firmy z Polski aktywnie uczestniczyły w międzynarodowych przetargach dotyczących Ukrainy.
- BBF w Świnoujściu to czas podsumowania i wręczania podziękowań oraz wyróżnień.
Napisz komentarz
Komentarze