Przyziemie tego obiektu zostało udostępnione po raz pierwszy dla zwiedzających, którzy mogli oglądać tam wystawę broni, pochodzącą ze zbiorów Joerga von Ameln.
Kolejnym obiektem, który został udostępniony również po raz pierwszy była Brama Chojeńska. W jej wnętrzu można było podziwiać odtworzoną z najdrobniejszymi szczegółami makietę prezentującą Bramę Chojeńską w średniowieczu. Autor makiety Arkadiusz Buczkiewicz zadbał o szczegóły - kury dziobały ziarno, a w domach migotały ogniska.
Trzecim miejscem, które otworzyło swoje podwoje była Izba Pamięci w Trzcińsku-Zdroju, w której oprócz wystawy stałej była również wystawa prac uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Stefana Żeromskiego w Trzcińsku-Zdroju oraz prezentowane były zbiory z Muzeum Militariów 1914-1945. O zbiorach tych opowiadali ich właściciele Kuba i Piotr Mańczak.
O 14:00 na plantach miejskich rozpoczęła się Miejska Gra Terenowa, która cieszyła się dużą popularnością zarówno wśród rodzin, jak i starszych uczestników. Scenariusz gry opracowali Ania i Marcin Lenard, którzy zadbali o to, by zadania wymagały od uczestników gimnastyki zarówno ciała jak i umysłu.
O 16:00 wystartował jarmark rozmaitości, który cieszył się wielkim zainteresowaniem i gdzie można było nabyć lokalne wyroby i produkty oraz rękodzieło.
O 18:00 wydarzenie oficjalnie otworzył prezes Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Trzcińskiej, który powitał przybyłych gości oraz podziękował współorganizatorom, patronom oraz sponsorom. Powiedział też, że tegoroczne wydarzenie to pierwszy krok, który kierujemy w stronę udostępniania zabytków dla mieszkańców miasta i gminy oraz odwiedzających nas coraz częściej gości oraz wyraził chęć współpracy w tym celu z Urzędem Miasta i Gminy Trzcińsko-Zdrój. Po nim gości przywitał burmistrz Miasta i Gminy Trzcińsko-Zdrój Bartłomiej Wróbel. Władze powiatu reprezentował radny powiatowy Jerzy Zgoda.
O historii miasta i wznoszeniu murów miejskich opowiedział w swoim referacie Tadeusz Kolucki. Z kolei Andrzej Krywalewicz i Robert Gruźlewski opowiedzieli o historii husytów, uwzględniając ich obecność na naszych ziemiach. O 10 latach działalności Stowarzyszenia opowiedział w swoim wystąpieniu prezes Stowarzyszenia Dawid Buczkiewicz, który podkreślał, że siłą tego stowarzyszenia są ludzie - społecznicy, którzy poświęcają swój czas i energię by tworzyć takie wydarzenia jak to, w którym uczestniczymy. Dodał, że w tym dniu pracowało 30 wolontariuszy, którzy rozmieszczeni byli w różnych punktach miasta oraz podziękował za ich pomoc i wsparcie. Z racji okrągłych urodzin na wszystkich uczestników czekał urodzinowy tort.
O 20:00 Cedyńskie Bractwo Historyczne Comitatus oraz Joerg von Ameln zaprezentowali potyczki wojów wczesnośredniowiecznych, które spotkały się z aprobatą widzów.
O 20:30 na scenie pojawił się zespół, którego muzyka połączyła wszystkich uczestników niezależnie od wieku. Zespół Lor zaprezentował subtelną i pełną wrażliwości muzykę z bardzo wartościowymi tekstami. Przestrzeń pomiędzy utworami okraszona była ciekawymi anegdotami z życia samych artystek.
Zwieńczeniem wydarzenia była projekcja filmu Grzegorza Zwolińskiego, który zabrał uczestników w wirtualną podróż po wnętrzach trzcińskich budowli warownych.
Tegoroczne wydarzenie nie byłoby możliwe, gdyby nie współorganizatorzy: Urząd Miejski w Trzcińsku-Zdroju, Biblioteka i Centrum Kultury w Trzcińsku-Zdroju i OSP Trzcińsko-Zdrój, Zakład Komunalny w Trzcińsku-Zdroju
Patronat nad wydarzeniem objęli: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego i Pomorze Zachodnie oraz Powiat Gryfiński - Patronat Honorowy Starosty Gryfińskiego.
Sponsorzy i ambasadorzy naszego wydarzenia: Bistro&Pub Zdrojowa, Butik Gracja, GP Autoserwis Wasiutyńscy, Kruszewska&Marchlik – spółka partnerska lekarzy, Lasy Państwowe, Nordmed Norbert Chloupek, Restauracja Piastowska, Sklep Ogólnobudowlany Anna Iwanów, SGB Banki Spółdzielcze, Winnica Turnau, Wiesława Płotkowska – Kwiaty na rogu, Vreespol.
Patronat medialny: Radio Szczecin, chojna24.pl - portal informacyjny powiatu gryfińskiego i myśliborskiego oraz igryfino.pl - portal informacyjny powiatu gryfińskiego.
Partnerzy: Muzeum Pamiątek 1. Armii WP w Gozdowicach i Starych Łysogórkach, Muzeum Regionalne w Cedyni, MGOK Mieszkowice, Cedyńskie Bractwo Historyczne Comitatus, Stowarzyszenie Terra Incognita, Muzeum Militariów 1914-1945, Stowarzyszenie Regionalne w Moryniu "Dolne Zakole Odry", Droga Lotha - Fundator Joerg von Ameln
Dodatkowo organizatorzy składają wyrazy podziękowań dla Państwa: Katarzyny i Krzysztofa Bindasów, Urszuli i Jana Czubko, Jolanty i Ryszarda Makuchowskich, Wiesławy i Adama Płotkowskich oraz Piotra Kobusiaka i Andrzeja Wojciechowskiego za udzieloną pomoc i wsparcie przy organizacji tego wydarzenia oraz Maciejowi Molendzie za profesjonalne zdjęcia. Grafikę przewodnią wykonał niezawodny jak zawsze Adam Michalak.
Dziękujemy wszystkim za obecność. Łącznie w Nocy Muzeów udział wzięło ponad 500 osób. Do zobaczenia za rok!
Tekst: Dawid Buczkiewicz
Zdjęcia Dawid Buczkiewicz i Maciej Molenda
O Nocy Muzeów w Trzcińsku-Zdroju napisaliśmy wcześniej tutaj:
Napisz komentarz
Komentarze