Poniżej przedstawiamy kilka atrakcji, które czekają na uczestników.
Gryfino
Towarzystwo Miłośników Historii Ziemi Gryfińskiej w sobotę 18 maja 2024 r. w godzinach 16.00-20.00 otwiera dla zwiedzających drzwi Izby Tradycji w budynku przy ul. Sprzymierzonych 8B (dawny Hotel pod Platanem) w Gryfinie. To właśnie tam mieszczą się unikatowe eksponaty, dokumentujące historię i tradycję Ziemi Gryfińskiej.
-Silnie zaakcentujemy 80. rocznicę zdobycia przez 2. Korpus Polski klasztoru na Monte Cassino. Będzie miś Wojtek, wystawa dotyczącą żołnierzy polskich, którzy jako jedyni zdobyli ten ważny punkt na froncie włoskim oraz spotkanie z rekonstruktorami. A najnowsza ekspozycja dotyczy Stanisławy Siarkiewicz patronki Parku Miejskiego w Gryfinie - zaprasza Katarzyna Figas.
Cedynia, Trzcińsko-Zdrój, Chojna, Moryń, Mieszkowice
Instytucje i pasjonaci z tych gmin ponownie połączyli siły i wspólnie oferują wydarzenie na skalę regionu. Podobnie jak w zeszłym roku będzie dostępny autokar, który połączy wszystkie miejscowości. Tegoroczna Noc Muzeów, będzie pełna atrakcji, gier, zabaw, rzemiosł a przede wszystkim dobrej zabawy. Wydarzenie rozpoczyna się w Cedyni o godzinie 15:00 w Muzeum Regionalnym. Przejazd autokarem oraz wszystkie oferowane wydarzenia są DARMOWE. Szczegoły na plakacie. Zapraszamy serdecznie!
Cedynia
Cedyńska Noc Muzeów organizowana jest wspólnie z Cedyńskim Bractwem Historycznym Comitatus. Zapraszamy do Muzeum Regionalnego w Cedyni od 15:00 do 24:00. W programie znajdziecie wystawę czasową „Cedynia 1000. – historia obchodów tysiąclecia bitwy pod Cedynią”, a także prelekcję dr Pawła Migdalskiego „Obchody tysiąclecia bitwy pod Cedynią” oraz warsztaty rzemiosł dawnych prowadzone przez fundację Kuźnia Rzemiosł Dawnych.
Trzcińsko-Zdrój
„Średniowieczne miasto” – to hasło przewodnie tegorocznego święta kultury, historii i sztuki, które odbędzie się już po raz X w Trzcińsku-Zdroju. Szczegóły na plakacie:
Chojna
W ramach Nadodrzańskiej Nocy Muzeów Biblioteka Publiczna w Chojnie wraz ze Stowarzyszeniem Terra Incognita, zaprasza o godz. 19.30 na wykład dr hab. prof. US Grzegorza Kiarszysa, pt. "Atomowi żołnierze wolności. Archeologia magazynów broni jądrowej w Polsce. Z Chojną w tle." Wykład ten zarazem otwiera cykl spotkań poświęcony problematyce lotniska wojskowego w Chojnie oraz istniejącego na jego terenie obozu pracy - filii obozu kobiecego w Ravensbrueck w związku z podejmowaną przez nas od lat akcją upamiętnienia tego miejsca.
Moryń
W godz. 15 - 22 będzie można zwiedzać wystawę "Historia na Papierze", na której zaprezentowanych zostanie wiele ciekawych dokumentów, litografii, rycin, gazet i innych papierowych pamiątek naszego regionu. Wystawie od godz. 15 do 20 będą towarzyszyć warsztaty papierniczo-drukarskie prowadzone przez Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie. Warsztaty zarówno papiernicze jak i drukarskie - mogą odbywać się indywidualnie oraz w grupach.
Gozdowice
Zwiedzimy muzeum w Gozdowicach, zaprezentujemy najciekawsze eksponaty. Będzie między innymi stoisko militarne Grzegorza Lazarusa Kuklewskiego oraz warsztaty pszczelarskie dla najmłodszych, które poprowadzi Jacek Buba Atroszko.
Napisz komentarz
Komentarze