Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 25 listopada 2024 10:24
Reklama dotacje rpo
Reklama

Będą ułatwienia dla seniorów

Abonament radiowo-telewizyjny to chyba najbardziej kontrowersyjna opłata w polskim prawie, nazywana przez niektórych podatkiem od telewizora i radia. Dzisiaj (23 lipca) Sejm przegłosował istotne zmiany dla osób, które ukończyły 75. rok życia. Nie będą już one zobowiązane do składania oświadczeń uprawniających do zwolnienia z opłat abonamentowych.
Będą ułatwienia dla seniorów

Opłatę abonamentową płaci się za możliwość odbioru programów radiowo-telewizyjnych, a nie za posiadanie ww. sprzętów. I nieważne, że wykorzystujemy telewizor np. tylko do grania w gry lub jako monitor do komputera. Posiadamy odbiornik, więc opłata jest należna.

 

Zgodnie z przepisami, z opłaty abonamentowej zwalnia się m.in. osoby, które ukończyły 75 lat oraz osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 50% przeciętnego wynagrodzenia. Jednak, aby nie było tak łatwo i kolorowo, osoby uprawnione do zwolnienia z opłat, muszą przedstawić w urzędzie pocztowym stosowne dokumenty lub złożyć oświadczenie w tej sprawie. Taki jest warunek zwolnienia. Kto tego nie dopilnuje, nie zostanie zwolniony od opłaty abonamentowej.  

I właśnie w  tym  jest problem, ponieważ osoby starsze, często mieszkające same, schorowane i nieznające się na przepisach, nie zgłaszały w urzędach pocztowych swoich uprawnień, gdyż uważały, że skoro ukończyły wymagany w przepisie wiek, to już nie muszą uiszczać abonamentu. Kończyło się wezwaniami do zapłaty, straszeniem wszczęcia postępowania egzekucyjnego i w końcu koniecznością uregulowania opłaty wraz z odsetkami i kosztami upomnienia.                

Nie fair? Owszem, ale – jak tłumaczą urzędnicy - nieznajomość przepisów nie zwalnia od ich stosowania.

 

Pojawiło się jednak światełko w tunelu. Rząd pracował nad usprawnieniem zapisów tej ustawy. Nowelizacja znosi konieczność składania oświadczeń przez osoby, które ukończyły 75 rok życia. Operator pocztowy, odpowiedzialny za pobieranie opłat abonamentowych (obecnie jest to Poczta Polska) sam ustali wiek abonenta na podstawie dostępu do ewidencji PESEL i automatycznie zwolni go z opłaty. W czwartek, 23 lipca 2015 r. została uchwalona przez Sejm nowelizacja ustawy  o opłatach abonamentowych.

Monika Jach 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
KOMENTARZE
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama