W poniedziałek 29 kwietnia 2024 r. odbyła się ostatnia sesja VIII kadencji Rady Gminy Stare Czarnowo. Czas zatem podsumować minioną kadencję.
W kadencji 2018-2024 radni Rady Gminy Stare Czarnowo spotkali się na 46 sesjach i podjęli 387 uchwał. Skład rady nie zmienił się przez całą kadencję.
- Między radą a władzami gminy panowało zrozumienie. Pozwoliło to spokojnie i efektywnie pracować wójtowi, a to z kolei przełożyło się na wspólny sukces całej naszej lokalnej społeczności. Mam na myśli inwestycje, których ilość jest ogromna - podkreśla przewodnicząca Alina Przybysz.
Rada na swoich posiedzeniach zajmowała się wieloma kwestiami. Od uchwalenia budżetu i jego zmian, po wyrażanie zgody na realizację ważnych gminnych inwestycji m.in. budowy ulicy Szarych Mnichów w Kołbaczu czy stworzenia kompleksu usług społecznych w Starym Czarnowie oraz zmian na rzecz ekologii i środowiska.
- Wiele czasu poświęciliśmy na posiedzeniach komisji gospodarczej sprawom związanym z inwestycjami gminnymi. Najważniejszymi, choć nie jedynymi obszarami, na których się skupialiśmy, był stan dróg, oświetlenia, melioracji i ochrony środowiska. We wszystkich tych aspektach, każdego roku, dzieje się coraz więcej i coraz lepiej - wymienia przewodniczący Komisji Gospodarczej Mieczysław Dudziński.
- Na komisjach działaliśmy na rzecz poprawy jakości życia na wielu płaszczyznach. Ważne były dla nas inwestycje w infrastrukturę drogową, jak i bezpieczeństwo mieszkańców oraz ich warunki lokalowe. Upływająca kadencja nie należała do łatwych, ale przyniosła gminie dużo pozytywnych zmian. Rozpoczęliśmy ogromne inwestycje, które diametralnie poprawią jakość życia mieszkańców - podkreśla przewodniczący Komisji Rewizyjnej Marcin Drwal.
Najważniejszymi uchwałami z punktu widzenia mieszkańców były zdecydowanie sprawy związane z ustalaniem podatków i opłat.
- Należy podkreślić, że sytuacja finansowa naszej gminy jest bardzo dobra. Pozwala to nam na realizację wielu inwestycji w gminie Stare Czarnowo z funduszy zewnętrznych, których warunkiem otrzymania jest posiadanie wkładu własnego. Dzięki temu udało się również w porównaniu z ościennymi gminami obniżyć podatek rolny a jak wiadomo podatki są głównym źródłem dochodu gminy - akcentuje przewodniczący Komisji Finansowej Damian Rabenda.
Rada jako władza uchwałodawcza, co roku udzielała absolutorium wójtowi gminy za rok poprzedni. W latach 2019-2023 wójt Marzena Grzywińska otrzymywała co roku 100% poparcia od gminnych radnych.
- Niejednokrotnie sprawdzaliśmy gospodarkę finansową gminy i jej jednostek czy też wykonanie budżetu gminy. Wiele inwestycji w tej kadencji udało nam się zrealizować, co jest zasługą mądrej i stabilnej polityki finansowej wójt Marzeny Grzywińskiej - zauważa radny Marcin Drwal.
Poprawa bezpieczeństwa mieszkańców jest jednym z podstawowych zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego, w tym zapewnienie ochrony zdrowia mieszkańców.
- Skupiliśmy się na funkcjonowaniu Zespołu Szkół w Kołbaczu oraz przychodni lekarskich w Kołbaczu i w Starym Czarnowie. Wizytowaliśmy place zabaw, świetlice czy spotykaliśmy się z przedstawicielami policji i ochotniczych straży pożarnych, w celu poprawy bezpieczeństwa na terenie gminy - zaznacza przewodnicząca Komisji Społecznej Bożena Froncala.
Nowością w ostatniej kadencji rady gminy było powołanie komisji Skarg, Wniosków i Petycji.
- Rozpatrywaliśmy wnioski i sprawy mieszkańców, które wpływały do rady gminy. Wszystkie były ważne, dlatego skrupulatnie analizowaliśmy każde zgłoszenie, w tym skargi na niewłaściwy pobór wody z jeziora Binowskiego czy stan gminnych dróg - powiedział przewodniczący Skarg, Wniosków i Petycji Kazimierz Bejnarowicz.
Do najważniejszych uchwał, które podjęte zostały w obecnej kadencji, możemy zaliczyć te dotyczące m.in. budowy grupowego systemu kanalizacyjnego w Binowie, Dobropolu Gryfińskim, Glinnej, Kartnie, Kołowie i Żelisławcu, modernizacji dwóch dróg w Dębinie i trzech dróg w Glinnej, przebudowy ulicy Miedwiańskiej w Żelewie czy remontów ulicy Okrężnej w Żelisławcu oraz Dębińskiej i Św. Floriana w Starym Czarnowie.
- Kierowanie Radą Gminy było dla mnie zaszczytem. Bardzo dobrze układała się współpraca z wiceprzewodniczącymi Władysławem Kałuckim i Dariuszem Ruszczyckim. Mogłam polegać na swoich zastępcach. Zawsze służyli mi pomocą - podsumowuje przewodnicząca Alina Przybysz.
Radni VIII kadencji:
- Tadeusz Bas,
- Kazimierz Bejnarowicz,
- Marcin Drwal,
- Mieczysław Dudziński,
- Artur Florczak,
- Bożena Froncala,
- Władysław Kałucki, wiceprzewodniczący rady,
- Renata Marczewska,
- Leokadia Moździerzewska,
- Piotr Paczkowski,
- Krzysztof Popek,
- Alina Przybysz, przewodnicząca Rady,
- Damian Rabenda,
- Zenon Róg,
- Dariusz Ruszczycki, wiceprzewodniczący Rady.
Napisz komentarz
Komentarze