Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 08:18
Reklama
Reklama

Mało szczepień oznacza powrót chorób

-Obserwujemy niepokojący spadek szczepień. Wracają choroby, które jeszcze do niedawna występowały sporadycznie. Dezinformacja i fake newsy na temat rzekomo niepożądanych efektów ubocznych sprawiają, że musimy jeszcze więcej i głośniej mówić o korzyściach płynących ze szczepień. W końcu to jedno z największych osiągnięć medycyny. Zaufajmy szczepieniom! – mówi Izabela Leszczyna, minister zdrowia,
Mało szczepień oznacza powrót chorób
Szczepienie na pl. Ks. Barnima w Gryfinie.

Autor: igryfino (arch.)

Aby podkreślić znaczenie szczepień dla zdrowia najmłodszych, Biuro Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Polsce, Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce oraz Fundacja Instytutu Matki i Dziecka (FIMiD) zamierzają uczcić Europejski Tydzień Szczepień poprzez organizację biegu rodzinnego i pikniku edukacyjnego pod hasłem “Zaufaj Szczepieniom”, skierowanych do rodzin polskich i ukraińskich a także konferencji naukowej, pokazującej stan szczepień w Polsce. Wydarzenia objęły patronatami honorowymi: Minister Zdrowia, Minister Edukacji oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Znaczenie szczepień

W trakcie tegorocznego Europejskiego Tygodnia Szczepień (21-27 kwietnia), Biuro Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Polsce, UNICEF oraz Fundacja Instytutu Matki i Dziecka dzięki wsparciu Biura ds. Ludności, Uchodźców i Migracji Departamentu Stanu USA, wspólnie stawiają czoła wyzwaniu jakim jest obniżony stan zaszczepienia populacji, do którego przyczyniła się m.in. pandemia COVID-19, migracje oraz dezinformacja.

- W ostatnich latach obserwujemy niepokojący spadek szczepień. Wracają choroby, które jeszcze do niedawna występowały sporadycznie. Dezinformacja i fake newsy na temat rzekomo niepożądanych efektów ubocznych sprawiają, że musimy jeszcze więcej i głośniej mówić o korzyściach płynących ze szczepień. W końcu to jedno z największych osiągnięć medycyny. Zaufajmy szczepieniom! – mówi Minister Zdrowia, Izabela Leszczyna.

Wydarzenia rozpoczynające się 21 kwietnia pod hasłem "Zaufaj Szczepieniom", dają możliwość zwrócenia uwagi na znaczenie szczepień dla zdrowia i przyszłości dzieci i dorosłych. Zapewnienie najmłodszym terminowego otrzymywania szczepień to nie tylko ochrona przed chorobami, którym można zapobiec, ale to także wzmocnienie kondycji zdrowotnej dzieci i stworzenie szansy na pełne wykorzystanie ich potencjału.

- Szczepienie stanowi jedyny sposób ochrony przed potencjalnie niebezpiecznymi chorobami. Szczepienia chronią ludzi przez całe życie. Z punktu widzenia zdrowia publicznego jest to najlepszy sposób zapobiegania chorobom w populacji, zapewniający wszystkim równą ochronę.– mówi dr Nino Berdzuli, Przedstawiciel WHO w Polsce i Specjalny Wysłannik ds. Reagowania na Sytuację Wyjątkową na Ukrainie w krajach przyjmujących uchodźców.

- Instytut Matki i Dziecka to ośrodek, w którym od zawsze propagujemy szczepienia ochronne. Staramy się je popularyzować nawet wśród kobiet w ciąży czy rodziców wcześniaków, gdyż w ten sposób możemy chronić najsłabszych i najbardziej narażonych na choroby zakaźne pacjentów. Dzięki szczepieniom udało się wyeliminować choroby takie jak polio czy ospa prawdziwa. Warto przede wszystkim podkreślić, że szczepiąc ratujemy życie i zdrowie niemowląt i dzieci, które umierały m.in. na odrę czy krztusiec. Szczepienia to dla nas więcej niż tylko medyczna procedura - to akt ratujący życie i zapewniający zdrowie. Włączając się obchody Europejskiego Tygodnia Szczepień, wciąż wyznajemy wartość profilaktyki  jako fundamentalnego elementu opieki nad społeczeństwem – mówi dr Tomasz Maciejewski, Dyrektor Instytutu Matki i Dziecka.

Badania matek z Ukrainy

Wyniki badania przeprowadzonego przez Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce we współpracy z Fundacją Instytutu Matki i Dziecka, Yale School of Medicine i Europejskim Centrum Zapobiegania i Kontroli Chorób wykazały, że ponad jedna trzecia matek z Ukrainy z  doświadczeniem uchodźczym, których dzieci nie ukończyły jeszcze siódmego roku życia, twierdzi, że nie wie, jak zaszczepić swoje dzieci w Polsce. W odpowiedzi na te wyniki konieczne jest podjęcie działań mających na celu nie tylko odbudowanie zaufania do skuteczności i bezpieczeństwa szczepień, ale także promowanie szczepień wśród rodzin mieszkających w Polsce.

- Niskie wskaźniki szczepień oznaczają, że zarówno uchodźcy, jak i społeczności przyjmujące są narażone na choroby, którym można zapobiec. UNICEF nieustannie działa, aby chronić dzieci przed chorobami, dlatego współpracujemy nie tylko z władzami rządowymi, partnerami samorządowymi i lokalnymi organizacjami, ale także słuchamy głosów tych, którym pomagamy, aby lepiej zrozumieć ich zachowania i dotrzeć do nich z przekazem, który pozytywnie wpływa na ich decyzje dotyczące szczepień dzieci – mówi Nona Zicherman, Koordynatorka Krajowa Biura UNICEF Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce.

- W obecnej sytuacji geopolitycznej na świecie istotne jest zbudowanie narzędzi skutecznego docierania z wiedzą na temat zdrowia do różnych grup społecznych. W promocji szczepień obowiązkowych ważne jest podnoszenie poziomu tzw. health literacy, czyli budowania świadomości zdrowotnej w społeczeństwie w oparciu o rzetelne badania naukowe.  To zadanie dla Fundacji Instytutu Matki i Dziecka, która od 10 lat pracuje nad zmianami stylu życia Polaków.  Cieszymy się, że wspólnie z takimi organizacjami jak WHO i UNICEF możemy włączać się w budowanie zaufania do szczepień - mówi Dorota Kleszczewska, Prezes Zarządu, Fundacja Instytutu Matki i Dziecka.

Bieg i piknik rodzinny 

Obchody Europejskiego Tygodnia Szczepień rozpoczną się w niedzielę 21 kwietnia biegiem rodzinnym “Zaufaj Szczepieniom” na Stadionie Narodowym. W trakcie wydarzenia oprócz aktywności sportowej, odbędzie się także rodzinny piknik, z licznymi atrakcjami dla dzieci. Wszyscy obecni będą mieli również okazję do kontaktu z przedstawicielami różnych organizacji, którzy będą mogli udzielić informacji na temat znaczenia szczepień dla zdrowia.

Zarówno dorośli jak i dzieci mogą wziąć udział w biegu po wcześniejszej rejestracji i znaleźć dla siebie odpowiedni dystans a także uczestniczyć w różnorodnych zajęciach i warsztatach przygotowanych we współpracy z Państwową Inspekcją Sanitarną, Narodowym Instytutem Zdrowia Publicznego – PZH -PIB, Ministerstwem Zdrowia, Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz licznymi organizacjami pozarządowymi. Podczas wydarzenia uczestnicy będą mieli możliwość zgłębienia tematów zdrowotnych i szczepiennych poprzez gry, quizy i działania praktyczne, a także będą mogli zabrać ze sobą do domów wartościowe materiały edukacyjne. 

Wydarzenie ma na celu przełamywanie barier i integrację rodzin mieszkających w Polsce, dla wspólnego celu: zabezpieczenia przyszłości dzieci poprzez szczepienia. Wydarzenie odbędzie się pod honorowym patronatem Minister Zdrowia oraz Minister Edukacji oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Konferencja naukowa

Po wydarzeniu sportowo-edukacyjnym, w poniedziałek 22 kwietnia w Instytucie Matki i Dziecka odbędzie się konferencja naukowa "Zaufaj  Szczepieniom" poświęcona wyzwaniom związanym ze szczepieniami dzieci. Ponad 100 specjalistów – naukowców, badaczy, lekarzy i pracowników humanitarnych – weźmie w niej udział, aby uczyć się i dzielić wiedzą. Konferencja odbędzie się w formie hybrydowej, aby zmaksymalizować zasięg i zapewnić udział międzynarodowych ekspertów. Będzie przestrzenią dzielenia się istotnymi wynikami badań, strategiami skutecznej komunikacji w zakresie szczepień oraz planem działania na rzecz zwiększenia wskaźników szczepień w społeczeństwie.

Wspólne działania WHO, UNICEF i FIMiD, wspierane przez instytucje rządowe i edukacyjne, pokazują determinację w odbudowie pełnego zaufania do szczepień w Polsce.

Aby uzyskać więcej informacji na temat wydarzenia, konferencji oraz sposobów uczestnictwa lub wsparcia, zapraszamy do odwiedzenia strony wydarzenia.  

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

A. Żmijewski 22.04.2024 08:28
Najlepiej pyr pyr to szczepić róże i drzewka owocowe na zasadniczo sprawdzonych podkładkach pyr pyr

W PASZCZU 50 DO PEŁNA 100 HA HA AH 22.04.2024 07:51
TO TA WOJNA ZROBIŁA SWOJE TYLU NIEZASZCZEPIONYCH WJECHAŁO HA HA AH A TRZEBA BYŁO SZCZEPIĆ TYM ELIKSIREM NA GRANICY WSZYSTKICH HA HA AH ORAZ INNYMI

Stanisław 21.04.2024 23:35
Nigdy się nie szczepiłem , a ostatnio byłem przeziębiony 20 lat temu.

do ruskiego trolla 22.04.2024 00:17
Stanisław tłuku nie ma szczepionek na chorobę bakteryjną

Knagulec 21.04.2024 18:26
Muszę zaszczepić swoją kudłatą na trypla bo coś ostatnio mam opuchnięte

Wasz szew baraka 21.04.2024 18:08
Na baraku mamy swoje scepionki i testera tez tylko troche go ponosi

Konfident Gryfiński 21.04.2024 19:21
Macie zacier do wdychania w kiszkę barakudy z leżących wieżowców gdzie tam kamieniem nie rzucisz to odezwie się albo ku...albo złodziejskie ścierwo I nasienie

Halo 21.04.2024 17:25
Komentarz usunięty

*** *** 21.04.2024 16:32
*** *** ***

opo proroka 21.04.2024 15:23
Fake newsy z Rosji pełne są antyszczepionkowych treści. Przypadek? Nie sądzę.

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama