Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
niedziela, 24 listopada 2024 13:25
Reklama dotacje rpo
Reklama

Rozgrzewał tempo i budował napięcie w rytmach samby [FOTO, WIDEO]

-Jestem pod ogromnym wrażeniem bogactwa rytmicznego przekazanego uczestnikom warsztatów w prosty, możliwy sposób wykonania i wywołujący wiele radości, niezauważalnie pokonujący przy tym wszelkie trudności – mówi nam instruktorka muzyczna Ewa Kwiecień.
Rozgrzewał tempo i budował napięcie w rytmach samby [FOTO, WIDEO]

Stowarzyszenie Kultura i Tradycja wraz z Moryńską Orkiestrą Ukulele zorganizowali Warsztaty wesołej samby na brazylijskich bębnach z Rafałem Krzanowskim, założycielem jednej z pierwszych szkół samby w Polsce i jedynej w Szczecinie Bloco Pomerania. 

Warsztaty odbyły się w ostatni weekend karnawału i znakomicie oddały klimat karnawału w rytmach samby. Udział wzięli artyści z trzech gmin: Morynia, Cedyni i Mieszkowic. Najmłodsi muzycy włączyli się do muzycznej zabawy karnawałowej wraz z rodzicami.

Rafał Krzanowski po mistrzowsku poprowadził warsztaty muzyczne w rytmach samby.

Z minuty na minutę rozgrzewał tempo i budował napięcie. To zawodowstwo w pełnej krasie, w każdym calu - tak poprowadzić rytmiczne improwizacje i rozgrzewać atmosferę świetnej zabawy z wesołą sambą, nie czując trudności poznawanych rytmów. Uczestnicy warsztatów pierwszy raz mieli do czynienia z perkusją. Większość nie gra na instrumentach, a teraz zagrali niesamowicie porywające dialogi rytmiczne, poddając się charyzmatycznej osobowości prowadzącego Rafała, który każdego uczestnika aktywizował nowym wyzwaniem muzycznym. 

-Poznaliśmy historię niezwykłych instrumentów,  ciekawostki z tradycji i dziedzictwa  kulturowego Brazylii. Jesteśmy zainspirowani dalszym poznawaniem kultury latynoamerykańskiej, muzykując ze szkołą samby Bloco Pomerania – mówią uczestnicy warsztatów wraz z instruktorką Ewą Kwiecień.

Stowarzyszenie Kultura i Tradycja dziękuje dyrekcji Miejskiego Ośrodka Kultury w Moryniu  za udostępnienie sali Regionalnego Biura Geoparku w Moryniu.

Odpowiadając na zainteresowanie warsztatami muzycznymi, planowane są już kolejne takie spotkania.

A tak było teraz:

 

Zapraszamy do zapoznania się z artystyczną notką o założycielu szkoły samby, Rafale Krzanowskim - jest przebogata w profesjonalne wydarzenia opisujące zasięg fenomenalnej aktywności Rafała Krzanowskiego.

Drogę artystyczną Rafała można podzielić na klasyczną, czyli solistyczno-kameralną i orkiestrową oraz etniczną - muzykę perkusyjną związaną przede wszystkim z Ameryką Środkową i Południową (Kuba i Brazylia).

Od roku 1998 współpracuje z orkiestrami: Filharmonii Szczecińskiej, Opery na Zamku w Szczecinie, Orkiestrą „Academia“, Baltic Neopolis Orchestra, Kameralną Orkiestrą w Prenzlau, Festiwalową Orkiestrą Symfoniczną Ambasadorów Szczecina.

W 2001 roku zakłada z perkusyjnymi entuzjastami zespół Sambal, który jako jeden z pierwszych w Polsce zaczął rozwijać nurt perkusyjnej muzyki z Brazylii. Aby zgłębić tajniki sztuki sambowej cały, ośmioosobowy skład zespołu Sambal w roku 2008 pojechał do Rio de Janeiro. Rafał brał udział i grał w paradach ulicznych, pobierał kursy u mistrzów gatunku m.in. Serinha Raiz, Waguinho do Repique, Wesley Silva, Mestre Jonas, w najbardziej znanych szkołach samby w Rio de Janeiro takich jak Estatacao Primeira de Mangueira, Unidos da Tijuca, Estatcio de Sa, Mocidade Independete de Padre Miguel.

 W roku 2011 ponownie uczestniczył w próbach i rozwijał umiejętności oraz poszerzał wiedzę w sztuce perkusyjno – sambowej w Rio de Janeiro, stolicy tego gatunku.

Zespół od tego czasu zagrał wiele koncertów w całej Polsce na takich festiwalach m.in. jak Międzynarodowy Festiwal Perkusyjny Crossdruming w Warszawie 2007 i 2008, Bom dia Brasil w Warszawie 2007/2008 /2009 gdzie jako dyrygent prowadził warsztaty i główną paradę sambowa przez Nowy Świat, na I Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej w Lublinie 2009, XVIII Międzynarodowych Spotkaniach z Folkiem w Kołobrzegu 2009 i za granicą m.in. w Niemczech Bremer Karneval 2009, Antwerpii i Anglii podczas The Tall Ship Races 2012.

Współpraca zespołu z berlińską szkołą samby Sapucaiu no Samba zaowocowała licznymi kontaktami z perkusyjnym środowiskiem sambowym Europy i od roku 2003 Rafał bierze udział w licznych festiwalach m.in. w Karnawale Kultur w Berlinie 2010, 2011, 2014, Karnawale w Bremen 2006, Samba Festiwal w Coburgu w Niemczech 2007 i 2010, Sziget Festival na Węgrzech 2011, Festiwalu STAMP w Hamburgu 2015.

Bardzo unikalną forma rozwoju, w której od roku 2007 uczestniczy Rafał jest elitarna grupa Bloco X, międzynarodowy skład sambistów zrzeszający głównie kraje europejskie, w której zaangażowani są najbardziej wtajemniczeni muzycy, rozwijający ten gatunek muzyki, każdy w swoim kraju. W 2009 roku razem z zespołem Sambal zaprosił Bloco X na 15 Festiwal Woodstock w Kostrzynie gdzie kilkakrotnie, ponad 100-osobowa bateria prezentowała Sambade enredo oraz Bateria Show na scenie głównej i folkowej.

W trakcie swojego rozwoju muzycznego miał przyjemność rozwijać umiejętności u wybitnych solistów m.in. (John Beck, Ricardo Flores, Piotr Biskupski, Katarzyna Myćka, Bernard Maseli, Stanisław Skoczyński, Nippi Noya, Skip Hadden, Marcin Jahr, Karol Szymanowski, Sergio Krakowski, Mestre Jonas Oliveira....).

Obecnie jest w trakcie finalizowania przewodu doktorskiego związanego tematycznie ze sztuką perkusyjną. Wnikliwie przedstawia rolę samby batucady oraz istotną świadomość muzyki etnicznej w procesie klasycznego kształcenia przede wszystkim perkusistów, ale idei skierowanej też do całej społeczności muzyków. Odkrywanie tej perkusyjno-brazylijskiej przygody i przełożenie na język realiów współczesnego perkusisty – multiinstrumentalisty poparte jest już ponad 20-letnim zawodowym doświadczeniem.

W 2015 roku Bloco Pomerania to najlepsza ekipa sambowa w Polsce! Zdobyła I miejsce na przeglądzie ekip sambowych w Obornikach Śląskich podczas Międzynarodowego Festiwalu Sambowego “ RABAN”.

Obok koncertów scenicznych propagują występy w formie muzyczno-tanecznej parady, w którą wciągana jest publiczność, podobnie jak dzieje się to w Brazylii.

Grali na meczach mistrzostw Europy w Gdańsku i Wrocławiu 2012 w strefach kibica przy stadionach, Przystanku Woodstock 2013/ 2014/2015, Międzygalaktycznym Zlocie Superbohaterów w Bytomiu 2013, 2014, 2015,2016, na The Tall Ship Races 2013 w Szczecinie, inauguracji w Filharmonii 2014 w Szczecinie, Baltic Tall Ship Races 2015, Karnawale Kultur w Berlinie 2013/2014, Festiwalu sambowym w Bremen 2014/2015/2016, SAMBAFEST w Starej Rzeźni 2015/2016 w Szczecinie i wiele innych.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklamadotacje rpo
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama