Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 11 stycznia 2025 12:43
Reklama
Reklama
Reklama

Gimnastyka umysłu i dobra zabawa w jednym

Wizyta na wystawie „O matmo!” to samodzielne eksperymentowanie, które pozwala zrozumieć sens i logikę podstawowych działań matematycznych, poznać je i polubić. Wprawiając w ruch obrotowe figury, można zobaczyć, jak powstają bryły.

Uczniowie podstawówki przetestują najnowszą mobilną wystawę Centrum Nauki Kopernik „O matmo!”. Przez dwa dni (19 i 20 października 2023 r.) będą mogli osobiście się przekonać, jak piękne formy potrafią przyjąć matematyczne reguły i jak zaskakująca bywa obecność matematyki w otaczającym nas świecie. Za sprawą nowoczesnych, efektownych i interaktywnych eksponatów sprawdzą, na czym polega spacer z funkcją, co to jest szyfr Cezara, czy istnieje idealna asymetria oraz co wspólnego mają sznurkografy ze współczesnymi wyszukiwarkami internetowymi. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. 

Wystawa „O matmo!”, została zaprojektowana i zrealizowana przez interdyscyplinarny zespół specjalistów z Centrum Nauki Kopernik. Tworzyli ją matematycy, fizycy, projektanci, inżynierowie, konstruktorzy, elektronicy i laboranci, stolarze i tokarze. Wszyscy pracowali nad tym, by pokazać, że matematyka to nie tylko liczby, ale także fascynująca przygoda, która potrafi zachwycać, zaciekawiać, bawić i wciągać. 

 Na początek wezmą w tym udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Płotach. 

Wizyta na wystawie „O matmo!” to samodzielne eksperymentowanie, które pozwala zrozumieć sens i logikę podstawowych działań matematycznych, poznać je i polubić. Wprawiając w ruch obrotowe figury, można zobaczyć, jak powstają bryły. Matematyczne łamigłówki są okazją do treningu wyobraźni przestrzennej, kojarzenia faktów i abstrakcyjnego myślenia.  Dobra zabawa jest tu gwarantowana. 

Wystawa to najnowszy projekt programu Nauka dla Ciebie, który jest wspólną inicjatywą Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik skierowaną do mniejszych miejscowości. 

Wystawa matematyczna „O matmo!” powstała w ramach wspólnego Programu Ministra Edukacji i Nauki oraz Centrum Nauki Kopernik pod nazwą Nauka dla Ciebie. Program Nauka dla Ciebie finansowany jest w ramach dotacji Ministra Edukacji i Nauki na podstawie umowy z dnia 6 marca 2020 r. Nr 1/CNK-NAUKOBUS/2020. W roku 2023 w ramach Programu Nauka dla Ciebie realizowane są działania „Naukobus”, „Planetobus”, „O matmo!” oraz 26. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

A. Żmijewski 17.10.2023 09:19
Tylko dzięki nauce mamy tysiace nowych odmian ogrodowych pomidorów ze szklarni a warto pamiętać ża nasi pradziadowie tysiace lat temu uprawiali tylko jeden rodzaj pyr pyr pyr

elf 16.10.2023 17:45
A kiedy w Gryfinie.

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: PUŁKOWNIK Z OCHRONY FUNKCJONARIUSZYTreść komentarza: ADMIN NIE BADZ HIPOKTYTĄ HA HA AHData dodania komentarza: 11.01.2025, 12:14Źródło komentarza: Powiedział, że groził pod wpływem programu TV Republika. Finał WOŚP w oparach hejtuAutor komentarza: AmenTreść komentarza: Produkcja energii elektrycznej z węgla w Elektrowni Dolna Odra skończy się 31 grudnia 2025 r. W Gryfinie w październiku 2024 r. ruszyła elektrownia gazowa o łącznej mocy 1366 MW brutto.Z kolei w Elektrowni Rybnik, po uzgodnieniach PGE, PSE i ministerstwa aktywów, czas pracy bloków węglowych został w grudniu 2024 r. wydłużony - dwa bloki mają pracować do końca czerwca 2026 r., a dwa kolejne będą funkcjonowały do 2027 r.--- Skoro w Dolnej uruchomiono nową elektrownię która z nadwyżką pokrywa moc starych bloków węglowych, to oczywistą oczywistością jest ze nikt nie przedłuży jej funkcjonowania nawet o jeden dzień.Data dodania komentarza: 11.01.2025, 12:06Źródło komentarza: Manifestacja energetyków w Warszawie. Rząd przedłuży wsparcie dla przestarzałych jednostek węglowychAutor komentarza: TakMysleTreść komentarza: Sasiad jak rodzina, nie da sie latwo wymienic. Ja osobiscie nie wtracalbym sie w sprawy sasiada. Jak raz powstanie klotnia, tak po temacie. Szanuj sasiada i zostaw w spokoju.Data dodania komentarza: 11.01.2025, 12:05Źródło komentarza: Sąsiedzki konflikt i próba zastraszania. Scenariusz jak z sensacyjnego filmuAutor komentarza: KĄDĄTreść komentarza: Dry dryn wali z ucha na komendzieData dodania komentarza: 11.01.2025, 12:03Źródło komentarza: Wpadli błyskawicznie i obezwładnili obsługę. Przejęli sprzęt
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama