28 września 2023 r. podczas sesji Rady Miejskiej w Gryfinie radny Rafał Guga w ramach interpelacji zapytał burmistrza Mieczysława Sawaryna o warunki prowadzenia kampanii wyborczej. Oto jego wystąpienie i sformułowane pytania:
Trwa kampania wyborcza do Parlamentu RP. Kandydaci rywalizują ze sobą, rozpowszechniając różne formy materiałów wyborczych. Ogromne emocje budzą ostatnio widoczne potężne banery wyborcze, które zawisły na budynkach gminnych administrowanych przez GTBS. Mieszkańcy zwracają uwagę na fakt, że kandydaci jednej z opcji politycznej są preferowani w Gminie Gryfino, a przez to ich materiały są większe, bardziej widoczne i w nieproporcjonalnie większej ilości. Biorąc pod uwagę, że duża ich część jest eksponowana na budynkach stanowiących własność gminy, a także sposób umieszczania tych materiałów, pojawiają się tutaj pytania, na które proszę o precyzyjne odpowiedzi.
W związku z tym, proszę o odpowiedź na następujące pytania:
1. Kto wyraził zgodę na zamieszczenie materiałów wyborczych na nieruchomościach stanowiących mienie gminne?
2. Czy została podpisana umowa na umieszczenie tych materiałów z Komitetem Wyborczym? Kiedy umowa została podpisana? (jeżeli tak, to proszę o wgląd do tego dokumentu)
3. Czy Gmina Gryfino otrzymała opłatę za zamieszczenie materiałów wyborczych na nieruchomościach stanowiących mienie gminne? Jakie to są środki?
4. Dlaczego preferowany jest Komitet Wyborczy jednej opcji politycznej? Czy Gmina Gryfino nie powinna być apolityczna podczas wyborów parlamentarnych?
5. Czy preferowany Komitet Wyborczy sam zgłosił się z propozycją umieszczenia materiałów wyborczych w konkretnych lokalizacjach, czy zostało to mu zaoferowane przez osoby związane z Gminą Gryfino?
6. Dlaczego, przy okazji wieszania materiałów wyborczych na budynkach GTBS, doszło do uszkodzenia elewacji na tych budynkach? Kto wyraził na to zgodę? Czy jest taka zgoda w formie pisemnej? (proszę o wgląd) Czy byli o tym informowani mieszkańcy tych budynków?
7. Kto po kampanii wyborczej do parlamentu naprawi szkody związane z zawieszeniem materiałów wyborczych? Czy koszty napraw obciążą mieszkańców tych budynków albo całych zasobów GTBS? Czy Komitety Wyborcze, umieszczające te materiały zrekompensują te koszty?
8. Kto umieszczał materiały wyborcze na budynkach? Czy były to Komitety Wyborcze, czy firmy działające na zlecenie Gminy Gryfino? Czy przedstawiciele Gminy kontrolowali proces i sposób zamieszczania tych materiałów?
9. Czy budynek po byłej Komendzie Policji, który pierwotnie miał być przeznaczony na siedzibę Szkoły Muzycznej, z czego Pan się wycofał kilka lat temu i w efekcie budynek ulega stałej degradacji, teraz stanie się miejscem ekspozycji reklam, w tym materiałów wyborczych? Czy jest to nowy pomysł na funkcjonowanie tego budynku?
Napisz komentarz
Komentarze