W ramach VII Ogólnopolskiej Konferencji nt. Zanieczyszczenia Światłem można było podziwiać modele ciał niebieskich. Był też konkurs z nagrodami.
Pod wspólnym szyldem
W dniach 14-15 września 2023 roku odbyła się już siódma edycja Ogólnopolskiej Konferencji nt. Zanieczyszczenia Światłem. Tegoroczne wydarzenie miało miejsce na terenie Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarskiej Przestrzeni Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Konferencją zajmował się komitet w skład którego w większości wchodzą członkowie Light Pollution Think Tank (LPTT). Jest to grupa naukowców oraz działaczy, którzy angażują się w temat zanieczyszczenia światłem pod jednym wspólnym szyldem. Programem administruje stowarzyszenie Polaris - OPP, które prowadzi program "Ciemne Niebo - Polska". Dzięki temu wsparciu tegoroczna konferencja może się odbyć.
Redukcja zanieczyszczeń sztucznym światłem
Podczas siódmej edycji konferencji o zanieczyszczeniu światłem, uczestnicy mieli okazję wysłuchać wielu prezentacji naukowych, przemówień badaczy i popularyzatorów redukcji zanieczyszczenia sztucznym światłem. Celem tych wystąpień jest zwiększenie świadomości społecznej na temat problemu związanej z nadmierną ilością sztucznego światła w naszym środowisku. Wiele informacji na ten temat można było usłyszeć również na poszczególnych punktach wystawy, która rozlokowana była po całym mieście. W Toruniu zagościły takie ciała niebieskie jak: Słońce, Księżyc, Merkury, Ziemia, Mars i Wenus.
Bo w Beskidach niebo jest ciemne
Jednak to nie wszystko. Jedną z atrakcji był konkurs, w którym można było wygrać nagrodę w postaci pobytu w Beskidach na obszarze pierwszego w Polsce obszaru ochrony ciemnego nieba CN-001 Sopotnia Wielka. Aby wziąć udział w konkursie, należało zebrać pieczątki z każdego miejsca wystawy (wszystkich modeli ciał niebieskich) oraz odpowiedzieć na kilka prostych pytań. Pobyt w Beskidach wygrały trzy rodziny.
Napisz komentarz
Komentarze