Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 10 stycznia 2025 23:29
Reklama
Reklama
Reklama

Usuwanie barszczu Sosnowskiego jest zadaniem samorządu, nie obywatela

Władze wielu gmin naszego powiatu (w tym Gryfina) uważają, że walką z barszczem Sosnowskiego powinni zająć się właściciele nieruchomości, na terenie których rośnie ta toksyczna roślina. Innego zdania jest wojewoda Marek Tałasiewicz, który właśnie stwierdził nieważność uchwały Rady Miasta Szczecin w sprawie zwalczania rośliny z gatunku barszcz Sosnowskiego z terenu Gminy Miasta Szczecin.

„Pozbywanie się z terenu danej jednostki samorządu terytorialnego rośliny z gatunku barszcz Sosnowskiego należy (…) do obowiązku właśnie tej jednostki. Skoro bowiem do zadań własnych gminy (…) należą m.in. sprawy związane z ochroną środowiska, to gmina odpowiedzialna jest za prawidłowe ich wykonanie. Powyższe nie może odbywać się z narażeniem życia lub zdrowia mieszkańców gminy” – czytamy w rozstrzygnięciu nadzorczym wojewody.

 

- Barszcz Sosnowskiego to roślina toksyczna, niebezpieczna dla osób mających z nią styczność. Podczas jej nieprawidłowego usuwania może dojść do zagrożenia zdrowia, a nawet życia ludzkiego. Nie powinno się obowiązku likwidowania tej rośliny powierzać mieszkańcom, którzy z różnych względów, czy to finansowych czy też braku specjalistycznej wiedzy – mogą temu zadaniu nie sprostać  – mówi wojewoda Marek Tałasiewicz.

 

Wojewoda dodaje, że miasto może ubiegać się o dotację na zadania związane z usuwaniem barszczu Sosnowskiego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Podstawą do uzyskania dofinansowania (przeznaczonego tylko dla jednostek samorządu terytorialnego i jednostki sektora finansów publicznych) jest złożenie wniosku wraz z załącznikami, do których należą m.in. inwentaryzacja występowania barszczu.

Na rozstrzygnięcie nadzorcze wojewody Rada Miasta Szczecin może wnieść skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w terminie 30 dni od dnia otrzymania rozstrzygnięcia.

 

Przypomnijmy:

„Za usuwanie tej rośliny odpowiedzialny jest zawsze właściciel nieruchomości” – takie stanowisko w rozmowie z nami wyraziła Janina Major, naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Mieszkaniowej i Ochrony Środowiska w UMiG Gryfino): 

www.igryfino.pl/artykul/Wypowiadaja-wojne-barszczowi-Sosnowskiego__9265

www.igryfino.pl/artykul/Czy-barszcz-Sosnowskiego-pokona-gmine__9317



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: komornik gryfinskyTreść komentarza: wycisne was jak cytryny w szczegolnosci plodzicieli bekartow czyli alimenciarzyData dodania komentarza: 10.01.2025, 22:12Źródło komentarza: Komornicy mają coraz trudniej aby odzyskiwać długiAutor komentarza: ObserwatorTreść komentarza: Chodniki w zimie ma obowiązek odśnieżać zarządca nieruchomości przylegającej do chodnika. W parku to Gmina - tam jest ogólnie syf i parkowanie na zakazach- Straż Miejska to olewa, Na Łużyckiej to Gmina, Spóldzielnie, TBS, osoby prywatne - właściciele domów. Tylko trzeba to egzekwować, Karać, karać, karać. Dzisiaj dziecko uległo poważnemu potłuczeniu na chodniku przylegającym do Miasta, Będzie pozew o odszkodowanie, Kancelarie adwokackie zacierają ręce, A odszkodowanie można płacić do końca życia poszkodowanego.Data dodania komentarza: 10.01.2025, 21:53Źródło komentarza: W mieście nie ma kto odśnieżać? Dwa newralgiczne punktyAutor komentarza: Rezerwa 2006Treść komentarza: *** *** *** Murem za Polskim MunduremData dodania komentarza: 10.01.2025, 21:50Źródło komentarza: Generał pilnie zdymisjonowany po niebezpiecznym skandalu. Zgubił miny, które, znalazły się w magazynie sklepuAutor komentarza: w orbity jowiszaTreść komentarza: jak nie umie chodzić trzeźwa to kask z roweru na łeb. tekst poezja asertywności - wstrząs , śpiączkaData dodania komentarza: 10.01.2025, 21:33Źródło komentarza: W mieście nie ma kto odśnieżać? Dwa newralgiczne punkty
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama