Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 6 stycznia 2025 12:34
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Wchodzą ograniczenia dla lekarzy, ale i pacjentów

Ministerstwo wprowadza 2 sierpnia ograniczenia dotyczące wystawiania e-recept na niektóre leki. Jakich leków to dotyczy? Lekarze protestują.

Autor: iStock

Chodzi o to, że są firmy, lekarze specjalizujący się w wystawianiu elektronicznych recept. Za drobną opłatą – i wówczas gdy pacjent za pośrednictwem internetu opisze swój przypadek – wydają receptę. Ministerstwo Zdrowia postanowiło z tym skończyć i od lipca wprowadziło limity. Jeden lekarz może wystawić, w czasie swojego dyżuru, maksymalnie 300 e-recept dla 80 pacjentów.

Konieczna wizyta

Teraz wchodzą nowe ograniczenia. Zgodnie z zapowiedziami, od 2 sierpnia trudniej będzie otrzymać e-receptę na leki psychotropowe i odurzające. Przepisaniu leku musi towarzyszyć „badanie i ocena wpływu leku na pacjenta”.

- Uwaga: mówimy tu o badaniu stacjonarnym ale też konsultacji przeprowadzonej z pacjentem zdalnie. Pamiętajmy, że konsultacja to obowiązkowa rozmowa z pacjentem na temat jego stanu zdrowia, stanu psychicznego oraz wywiad na temat zażywanych leków - wyjaśnia resort zdrowia.

Nowe zasady oznaczają, że leki bez takiej rozmowy lub osobistej wizyty otrzyma się tylko w przypadku kontynuacji leczenia i pod warunkiem, że nie upłynęły 3 miesiące od ostatniej wizyty u lekarza i badania pacjenta.

- Informacja, o tym, że wskazany okres nie został przekroczony będzie zamieszczana w dokumentacji medycznej pacjenta – zaznacza MZ.

Chcą zmian

Kiedy tylko resort wprowadził limity dotyczące recept zaprotestowali lekarze i Rzecznik Praw Obywatelskich. Ocenili, że trzeba wprowadzić inny system, który będzie mniej szkodził pacjentom.

MZ się ugięło i zarządziło, że limitom nie podlegają leki refundowane.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Olka 01.08.2023 15:11
W czasie pandemii wszyscy z Figla byli na zwolnieniach lekarskich, gro z nich od psychiatrów gdyż Niemcy im nie płacili zasiłków. Kazali iść na bezpłatny, a później zobaczymy. Tak usłyszeli pracownicy. Także przez internet można było kupić L4, wiecie że to prawda. Niejedna osoba z Gryfina korzystała z tych usług. A lekarze zarabiali krocie, nie wychodząc z domu. Wiele jest tych bezkarnych kast pokomunistycznych w Polsce. Czas ukrócić bezkarność. Zastanawiam się dlaczego nie pisaliście o śmieciach?

ech, onuco... 01.08.2023 17:42
onuco - ale bełkoczesz...

ub wieczorek ha ha ah 01.08.2023 11:59
powstały fortuny ha ha ah tak słyszłem od tych rycerzy z malty ha ha ah

Jack 01.08.2023 11:27
To tylko dlatego ze działały mafie farmaceutyczne i za bezcen kupowali leki w Polsce i wywozili do Niemiec czy Austrii i sprzedawali z trzykrotnie wyższą cenę. Okradali *** *** ***

i
ja 01.08.2023 11:29
Ale naiwna propaganda. Naprawę wierzysz, że ktoś to łyknie?

kitel 01.08.2023 10:38
Masz babo placek.

A. Żmijewski 01.08.2023 09:54
Jak człowiek ora od rana do wieczora to niby kiedy ma jechać żuczkiem pyr pyr pyr do lekarza po psychotropy na dyńkę aby mu się potem nasiona pomidorów nie mieszały?

M. P. I. S. Łajdaś 01.08.2023 09:59
Łajdaś - psychotropy Mariolce się skończyły?

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama