Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 2 listopada 2024 10:39
Reklama
Reklama

Aby nie zatruwać Odry spróbują zbudować warzelnię soli

Działania pozwolą na zdecydowane zmniejszenie sumarycznego ładunku soli deponowanego wraz z wodami pochodzącymi z odwadniania górotworu do ok. 50 procent, tym samym istotnie zmniejszając oddziaływanie spółki na środowisko i przyczyniając się do ochrony ekosystemu rzeki Odry.
  • Źródło: PAP MediaRoom
Aby nie zatruwać Odry spróbują zbudować warzelnię soli
Projekt warzelni soli wydaje się być doskonałym pomysłem, ale problem, że ma powstać za 6 lat.

Autor: Kadr z filmu KGHM o propozycji budowy warzelni soli

KGHM przystępuje do opracowania studium wykonalności budowy nowoczesnej warzelni soli. Inwestycja ma charakter biznesowy i jednocześnie proekologiczny. Zmniejszy zasolenie wód technologicznych KGHM i pozwoli na uzyskanie neutralnej dla środowiska wody bez soli i zanieczyszczeń. Dodatkowo wyprodukowane zostanie do 1 mln ton soli ważonej rocznie oraz blisko 70 tysięcy ton nawozów dla rolnictwa.

Szacunkowe nakłady inwestycyjne, bazując na wstępnych kalkulacjach oraz analogicznych inwestycjach realizowanych w ostatnim czasie na świecie, mogą sięgnąć nawet 1 mld zł. Z uwagi na dostępność mediów technicznych i energetycznych warzelnia ma być zbudowana przy Hucie Miedzi Głogów.

-Warzelnia soli to dla KGHM przełomowa inwestycja pod wieloma względami. Projekt ma charakter biznesowy i otwiera nowe perspektywy. Mówię tu m.in. o rynku nawozów, które mogą być cennym wsparciem dla polskich rolników. Badamy takie możliwości - powiedział Tomasz Zdzikot, prezes zarządu KGHM Polska Miedź S.A.

Jego zdaniem inwestycja to dowód zdolności KGHM do innowacji i umiejętności dostosowywania się do zmiennych warunków klimatycznych i rynkowych.

Podstawowym założeniem projektu jest selektywne gospodarowanie wodami kopalnianymi, zmierzające do koncentracji strumieni wody o podwyższonej zawartości soli i ich kierowaniu do pompowni głównego odwadniania. Wykorzystanie pary technologicznej, dostępnej w ramach istniejących procesów technologicznych, pozwoli na odsolenie strumieni wody i produkcję produktów solnych o znaczeniu handlowym (soli warzonej) w ilości do 1 mln ton rocznie.

Marek Świder, wiceprezes KGHM do spraw produkcji, podkreślał, że zastosowanie nowych technologii w procesie odsalania wód to wynik wielomiesięcznych analiz KGHM.

-Warzelnia może powstawać etapowo, z możliwych do rozbudowania modułów. Proces budowy szacujemy na ok. sześć lat ze względu na skalę inwestycji i stopień jej skomplikowania. Pozytywny wpływ na środowisko, w połączeniu z rentownością projektu, są kluczowe dla naszych działań – mówi Marek Świder.

Kolejne kroki, jakie podejmie jeszcze w tym roku miedziowy gigant, będą zmierzać do szczegółowej analizy nakładów inwestycyjnych i kosztów operacyjnych, przeprowadzenia prób technologicznych procesów odsalania wód, w tym zagospodarowania odpadów. Później powstanie szczegółowy harmonogram działań. Po realizacji tych zadań podjęta zostanie decyzja o wyborze technologii oraz skali inwestycji.

Dodatkowo w procesie technologicznym warzelni przyjęto reguły Gospodarki Obiegu Zamkniętego. Do produkcji soli będzie wykorzystana para z istniejącej w Hucie Miedzi Głogów infrastruktury energetycznej oraz bloków parowo-gazowych, a powstałą wodę będzie można skierować do obiegów chłodzących huty. Powstałe w wyniku warzenia soli minerały zostaną wykorzystane do produkcji naturalnych nawozów dla rolnictwa.

Działania te pozwolą na zdecydowane zmniejszenie sumarycznego ładunku soli deponowanego wraz z wodami pochodzącymi z odwadniania górotworu do ok. 50 proc., tym samym istotnie zmniejszając oddziaływanie spółki na środowisko i przyczyniając się do ochrony ekosystemu rzeki Odry.

-Projekt jest ważny z punktu widzenia biznesowego, ale także ekologicznego – z czego się bardzo cieszę. Inwestycja zdecydowanie poprawi ekosystem Odry, jak i całego Dolnego Śląska. Jest to więc przedsięwzięcie strategiczne. Wszyscy będziemy trzymać kciuki – przekonywał Jarosław Kresa, wicewojewoda dolnośląski.

Aktualnie KGHM kontynuuje działania etapu przygotowawczego, polegające na zaprojektowaniu rozbudowy sieci rurociągów pod ziemią i na powierzchni.

Troska o ekologię i naturę to jeden ze strategicznych obszarów KGHM. W samym 2022 roku spółka wydała na realizację inwestycji proekologicznych blisko 250 mln zł. Rozwiązania przyjazne środowisku to priorytet przy działaniach prowadzonych przez miedziową spółkę. Nowe projekty inwestycyjne są związane z gospodarka wodną i eliminacją zasolenia wód technologicznych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
lepiej późno niż... 26.06.2023 11:22
to już widzicie kto odrę zatruł ?

Ala 25.06.2023 15:07
Teraz się obudzili

Zdzislaw Dyrman zasadniczo 25.06.2023 05:00
Tylko gorzelnia a nie warzelnia uratuje ten kraj taką mam koncepcję zasadniczo

Jack 24.06.2023 22:27
Na Odrze trzeba wznowić ruch barek i łodzi. Woda na Odrze jest niedotleniona, rosną algi i inne świństwa. W jeziorach też brak ruchu jednostek żeglarskich powoduje niedotlenionie wody i pomur ryb. Gdy pływały barki nie było takich historii.

i
cha cha 24.06.2023 22:35
Na mózg połóż sobie barkę i łódź to ci doteleni.

i
zasadnicze pytanie 24.06.2023 17:13
Kiedy wreszcie rząd ujawni listę trucicieli Odry?

i
bąbel 24.06.2023 16:39
Odrę trzeba ratować tu i teraz bo będzie tylko ściek.

Reklama
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama