Nie udało nam się znaleźć rejestrów trzech partii – formacji K’15 – jej następczyni KUKIZ15 ma rejestr, na razie pusty, Ruchu Społecznego* a także REGIONALNEJ. Mniejszość z Większością. Przypomnijmy, że to właśnie Paweł Kukiz był orędownikiem wprowadzenia przepisów, które pozwalałyby na większą rozliczalność partii politycznych - czytamy w raporcie Sieć Obywatelska Watchdog Polska.
Czym jest rejestr wpłat i umów
Przypomnijmy, od lipca 2022 roku partie polityczne muszą prowadzić rejestry wpłat i umów. A na straży realizacji tych przepisów ma stać Państwowa Komisja Wyborcza. Rejestr wpłat powinien być zbiorczym zestawieniem informacji o środkach finansowych otrzymywanych przez partię, publikowanym w jej Biuletynie Informacji Publicznej.
W tym, zgodnie z ustawą, rejestrze powinny być widoczne wszystkie wpłaty powyżej 10 tysięcy złotych, z wyłączeniem składek członkowskich. Pojedyncze wpłaty od jednej osoby w danym roku należy do siebie dodawać i jeśli ich suma przekroczy próg 10 tys., trzeba umieścić w rejestrze informację o nich.
Gdzie uwagi o rejestrze?
Analizując rejestry, Sieć Obywatelska Watchdog Polska nie oceniała danych w nich udostępnionych. Sprawdzano tylko sposób realizacji obowiązku ich publikacji. Brali pod uwagę takie kryteria, jak sposób udostępniania (w tym łatwość znalezienia) rejestru, zakres i precyzja zawartych w nim informacji, funkcjonalność rejestru oraz jego aktualność. Omówienie stanu na dziś -23 maja 2023 roku. tutaj:
Napisz komentarz
Komentarze