Po zakończonym IX Forum Samorządowym w Szczecinie, samorządowcy spod szyldu OKS (Ogólnopolska Koalicja Samorządowa) przyznają, że ich obecna pozycja jest wynikiem długotrwałej i systematycznej pracy. Koalicja ma reprezentantów w 13 powiatach, współpracuje dodatkowo z 14 stowarzyszeniami i inicjatywami, a nadal dołączają nowe.
Pakiet ustaw ratunkowych dla samorządów
Tadeusz Czajka, przewodniczący zarządu krajowego OKS, mówi: "Zrzeszamy ponad 100 prezydentów, burmistrzów czy starostów, a każdego miesiąca ruch powiększa się o co najmniej kilka nowych organizacji lokalnych."
Celem ogólnopolskiego szczytu samorządowego było oficjalne rozpoczęcie przygotowań do wyborów samorządowych w 2024 roku. Koalicja Samorządowa, dzięki brakowi szyldów partyjnych i doświadczeniu w relacjach z mieszkańcami, może swobodnie przystąpić do kolejnego etapu - konsultacji programowych.
Piotr Krzystek, jeden z liderów koalicji w regionie oraz wiceprzewodniczący zarządu krajowego OKS, mówi: "Na tym polega samorząd - tutaj mniej się mówi, a więcej czasu poświęca się na pracę i konsekwentną realizację planów. Koalicja Samorządowa w województwie zapewniła sobie już pozycję i ludzi, którzy są gotowi do tego, by dbać o interesy mieszkańców."
Na arenie krajowej Koalicja Samorządowa przygotowała pakiet ustaw ratunkowych dla samorządów. Teraz nadszedł czas na konsultacje programu. Przy nadzorze prof. Bartłomieja Toszka z Uniwersytetu Szczecińskiego, przedstawiciele OKS są gotowi do rozpoczęcia cyklu lokalnych konsultacji programowych w województwie.
Przygotowują się do stworzenia programu
Głównym założeniem prac jest stworzenie programu jak najbliższego mieszkańcom i miejscu, odpowiadającego na potrzeby lokalnych społeczności. Po ustaleniu priorytetów z perspektywy mieszkańców, materiał jest opracowywany przez zespół programowy dla regionu. Zespół ma za zadanie opracować rekomendacje punktów do programu województwa, a następnie program na poziomie krajowym. Ogólnopolski program Koalicji Samorządowej opracowywany jest zgodnie z wyznaczonymi kierunkami, takimi jak samorządność i decentralizacja, edukacja, ekologia, zdrowie i bezpieczeństwo oraz zdrowe finanse samorządowe, zgodnie z pakietem ustaw ratunkowych dla samorządu.
Koalicja Samorządowa rozpoczyna kolejny etap prac programowych i przygotowań do wyborów samorządowych, działając wspólnie z mieszkańcami. Program tworzony pod okiem ekspertów ma być odpowiedzią na ich potrzeby i oczekiwania. Coraz więcej osób i stowarzyszeń, które priorytetowo traktują dobro lokalnych społeczności, dołącza do inicjatywy OKS. Wszystko to jest efektem długotrwałej i systematycznej pracy, a koalicja samorządowa zyskuje coraz większą siłę.
O Gryfińskim Porozumieniu Samorządowym pisaliśmy tu:
Napisz komentarz
Komentarze