Forum trwało od 15 do 17 maja 2023 i był pod patronatem honorowym prezydenta Andrzeja Dudy.
Jak odbudować Ukrainę
Podczas konferencji omówiono zagadnienia odbudowy Ukrainy, bezpieczeństwa regionalnego i energetycznego, rosyjskiej agresji na ten kraj oraz europejskiej i NATO-owskiej perspektywy Ukrainy, a także roli samorządów w kształtowaniu demokratycznego systemu Ukrainy. W trakcie dyskusji, politycy podkreślali potrzebę solidarności, braterstwa, unii europejskiej, a także samorządności, banków oraz ubezpieczeń.
Podczas wydarzenia, Grzegorz Piechowiak, sekretarz stanu w ministerstwie rozwoju i technologii oraz pełnomocnik rządu ds. inwestycji zagranicznych, podkreślił, że mobilizacja, energia i strategia wsparcia odbudowy muszą być wypracowane w formule dialogu. Aleksander Kwaśniewski, były prezydent RP (w latach 1995-2005), podczas swojego wystąpienia otwierającego forum, powiedział, że początek brutalnej agresji Rosji na Ukrainę oznaczał nową erę oraz nowy czas dla tej krainy i całego świata.
Profesor Marek Belka, eurodeputowany, premier rządu RP (2004-2005) i prezes Narodowego Banku Polskiego (2010-2016), podczas dyskusji o odbudowie Ukrainy wskazał na trzy kluczowe aspekty tych działań. Konieczne jest posiadanie partnera w miejscu odbudowy, wypracowanie sposobu finansowania oraz koordynacja działań. Profesor podkreślił także rolę samorządów ukraińskich oraz współpracę na rynku żywnościowym. Ukraina jest mocarstwem w produkcji żywności, a jej rolnictwo i jego zdolności produkcyjne będą pomocne Unii Europejskiej w prowadzeniu polityki globalnej.
Możliwości w obszarze energetyki
Od ataku Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku, system energetyczny tego kraju był narażony na zmasowane ataki na obiekty infrastruktury energetycznej. Odnotowano 33 ataki, które skutkowały 270 trafieniami w te obiekty, ucierpiało 24 obiektów generacji prądu. Mimo ogromnych zniszczeń infrastruktury, system energetyczny Ukrainy wciąż działał dzięki braku trafień w obiektach generacji atomowej. Jednakże wprowadzono ograniczenia w korzystaniu z prądu, które trwały przez 118 dni. Po tym czasie infrastruktura została odbudowana i przygotowuje się do kolejnego sezonu jesienno-zimowego.
Podczas panelu na temat energetyki – nowego celu ataków agresora, doświadczeń i wniosków z ukraińskiej obrony światła i ciepła, wskazano, że w obliczu nadchodzących ataków na infrastrukturę energetyczną Ukrainy, kluczowe jest zapewnienie bezpieczeństwa elementom infrastruktury krytycznej. Uczestnicy panelu rozmawiali także o możliwościach w obszarze energetyki, w tym o integracji społeczności oraz przygotowaniu oferty edukacyjnej na potrzeby transformacji energetycznej. Warto zwrócić uwagę na propozycję zmniejszenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery poprzez prace związane z użyciem betonu, które zostały przedstawione przez Aleksandra Bohdziewicza dyrektora technicznego Kensington Green.
W panelu dyskutowano także o doświadczeniach Ukrainy w zabezpieczeniu systemu energetycznego w czasach wojny oraz o powinniśmy czerpać z nich wiedzę. Wysuwano również propozycję wsparcia finansowego ze strony rządowej lub unijnej dla Polski w obszarze odbudowy infrastruktury energetycznej Ukrainy. Wskazywano także na konieczność tworzenia nowych mechanizmów wsparcia w nawiązywaniu współpracy oraz na budowę lokalnych systemów energii. Moderatorem dyskusji był Łukasz Szeląg z Fundacji na rzecz Rozwoju Polski Zachodniej ( na zdjęciu w fotogalerii pierwszy z prawej).
Europejski kręgosłup wodorowy
W kontekście debat dotyczących bezpieczeństwa energetycznego powstała koncepcja europejskiego kręgosłupa wodorowego, którego Ukraina mogłaby być istotnym producentem wodoru. Jednym z kluczowych czynników z punktu widzenia dostaw jest uniezależnienie od jednego dostawcy oraz integracja rynków, co może prowadzić do niższych kosztów i niwelowania konieczności budowy wielkich organizmów gospodarczych.
Wszystko to pokazuje, że perspektywa postrzegania bezpieczeństwa energetycznego zmieniła się po ataku Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku. Teraz kluczowe jest zapewnienie bezpieczeństwa elementom infrastruktury krytycznej oraz rozwój odnawialnych źródeł energii.
Podsumowując, 15. Baltic Business Forum „Energia dla odbudowy Ukrainy” podkreśliło potrzebę solidarności i współpracy w odbudowie kraju po wojnie i stworzeniu lepszej przyszłości dla tego ktaju. Politycy podkreślili, że jednym z głównych aspektów odbudowy Ukrainy jest wsparcie finansowe, ale także rola samorządów ukraińskich i ich współpraca z innymi jednostkami samorządu w UE. Współpraca na rynku żywnościowym oraz reforma wspólnej polityki rolnej również były poruszane jako ważne elementy odbudowy Ukrainy oraz przyszłych relacji międzynarodowych.
Organizatorzy i partnerzy Forum
Organizatorami 15. BBF: Polsko byli Ukraińska Izba Gospodarcza (PUIG), (PUIG), Międzynarodowe Stowarzyszenie Europa-Północ-Wschód (ENEIA), a współorganizatorami byli: Urząd Miasta Świnoujścia i Pomorze Zachodnie.
Natomiast partnerami wydarzenia zostali Study Tours to Poland, Ukraine Invest, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Bank Gospodarstwa Krajowego, PZU Ukraine, PKN Orlen, KredoBank, APS Energy, Future Processing Ukraine.
Napisz komentarz
Komentarze