Parlamentarzysta przyjechał do Zalando w Gardnie w poniedziałek 9 stycznia 2023 r. O cel wizyty zapytaliśmy samego Grzegorza Napieralskiego, który w Sejmie jest członkiem Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii oraz przewodniczącym jej stałej podkomisji do spraw regulacji prawnych dotyczących algorytmów cyfrowych.
Podkomisja, której pracami kieruje Grzegorz Napieralski, przygotowała projekt nowelizacji ustawy o związkach zawodowych.
Obecnie obowiązująca ustawa o związkach zawodowych uchwalona została ponad 30 lat temu. A od tamtej pory rzeczywistość miejsca pracy i warunki, w których dzisiaj funkcjonują pracownicy bardzo się zmieniła. Kiedyś w wielu przedsiębiorstwach nie było komputerów i elektronicznie ewidencjonowanych norm. To się zmienia i tworzy nową sytuację, ponieważ pracownicy nie są w stanie (nawet za pośrednictwem swoich przedstawicieli w związkach zawodowych) ocenić, jakie normy pracy są w rzeczywistości od nich wymagane.
– Ta nowelizacja wynika z potrzeby uregulowania prawnego działania algorytmów i sztucznej inteligencji, która funkcjonuje nie tylko w telefonach komórkowych, internecie, ale coraz częściej reguluje zasady zatrudnienia rosnącej grupy pracowników. Chodzi o wpływ algorytmów na decyzje podejmowane przez pracodawców, dotyczące warunków pracy, dostępu do zatrudnienia, utrzymania zatrudnienia, profilowania pracowników i płacy – wyjaśnia poseł Napieralski.
„Celem proponowanej nowelizacji jest adaptacja ustawy do zmieniających się realiów technologicznych. Projektowana regulacja daje organizacjom związkowym możliwość sprawdzenia, jakie normy faktycznie obowiązują w zakładzie pracy. Panuje powszechna zgoda, że dostęp do tych informacji jest podstawowym prawem pracowniczym. Ustawodawca nie przewidział jednak nowych form, w jakich mogą one funkcjonować – korekta tego stanu rzeczy jest celem niniejszej nowelizacji” - napisali autorzy projektu w uzasadnieniu.
Chodzi zatem o to, żeby przywrócić pracownikom realną kontrolę i wiedzę, jakie normy pracy są wobec nich wymagane. Celem tej ustawy jest adaptacja obowiązujących norm prawnych do zmieniającego się świata.
Napisz komentarz
Komentarze