Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 1 lutego 2025 07:09
Reklama

Przepis na świąteczne pierniczki

Pierniki, czyli miodowo-korzenne ciasta i ciastka, występują w dziesiątkach wariantów i znane są w Europie od wieków. Kochamy je szczególnie w grudniu! Nawet jeżeli nie czujemy się pewnie w kuchni, przygotowanie pierniczków nie zajmie nam wiele czasu, za to może okazać się świetnym sposobem na przedświąteczny relaks. Magiczny piernikowy zapach rozgrzeje i wprawi w dobry humor każdego nawet w najzimniejszy wieczór. Ude-korowane ciastka będą nie tylko pyszne, ale też idealnie sprawdzą się jako dekoracja choinki i drobny świąteczny upominek dla tych, których darzymy sympatią.
Przepis na świąteczne pierniczki

Autor: Fermy Drobiu Jokiel

Nazwa piernik pochodzi od staropolskiego słowa „pierny”, czyli „pieprzny”. Powstające na bazie mąki, miodu, masła i jaj ciasto na pierniki obowiązkowo doprawia się mieszanką pikantnych, korzennych przypraw: cynamonu, goździków, kardamonu, imbiru, gałki muszkatołowej i pieprzu właśnie. Przyprawy te mają wspaniałe właściwości rozgrzewające, mogą też pozytywnie wpływać na trawienie i odporność. Nic zatem dziwnego, że w przeszłości pierniki często były traktowane jako skuteczne remedium na przeziębienia i inne choroby, a najstarszy znany polski przepis na piernik znajduje się w księdze „Compendium medicum auctum”, będącej ni mniej, ni więcej, tylko popularnym poradnikiem medycznym. 

Reklama

Bogaty skład piernikowego ciasta sprawiał, że była to potrawa niezwykle cenna, świadcząca o zamożności domu i jednocześnie odświętna. Z piernikami świętowano także spotkania i różne okazje, podając je jako przekąskę do mocnych alkoholi: okowity, wina, starki lub pitnego miodu. Znane w całej Europie misternie dekorowane pierniki toruńskie chętnie wieszano na ścianach lub wręczano jako podarunek.

Tradycyjne piernikowe surowe ciasto potrzebuje co najmniej kilku tygodni, by dojrzeć. Bywało, że pierniki leżakowały przed upieczeniem latami!

- Pierniczki oczywiście możemy przygotować znacznie szybciej: zrobimy je, upieczemy, ostudzimy i udekorujemy w ciągu jednego wieczoru – mówi Tomasz Jokiel, ekspert firmy Fermy Drobiu Jokiel. – Pamiętajmy jednak, że wszystkie składniki powinny osiągnąć temperaturę pokojową. Należy je wyciągnąć z lodówki co najmniej pół godziny przed zabraniem się do pracy, a jaja zawsze warto dokładnie umyć.

 

PRZEPIS 

Domowe pierniczki

2 szklanki mąki pszennej (najlepiej typ 550)

1 jajo Fermy Drobiu Jokiel (rozmiar M lub L) – do ciasta

1 jajo Fermy Drobiu Jokiel (rozmiar M lub L) – do smarowania pierniczków

2/3 szklanki cukru

3 łyżki miodu

2 łyżki masła

1/4 szklanki mleka 2% lub 3,2%

1,5 łyżeczki sody oczyszczonej

przyprawa piernikowa (będzie nam potrzebne 1/2 do 1 torebki, w zależności jej składu – warto sprawdzić informacje na opakowaniu)

Do przygotowania pierniczków przyda nam się tradycyjna stolnica lub silikonowa podkładka, na którą przesiewamy mąkę. Miód rozpuszczamy w wodnej kąpieli, wlewamy do mąki i cały czas mieszamy nożem lub szpatułką. Dodajemy cukier, sodę, mieszankę przypraw i starannie mieszamy. Następnie dodajemy posiekane masło i 1 jajo, ponownie mieszamy. 

Do ciasta małymi porcjami dolewamy ciepłe mleko – aż do uzyskania elastycznej, miękkiej konsystencji. Całość ugniatamy przez około 10 minut.

Ciasto formujemy w kulkę, posypujemy stolnicę mąką, a następnie rozwałkowujemy na grubość od 0,5 do 1 cm, w zależności od osobistych preferencji. Za pomocą foremek lub szklanki wykrawamy ciasteczka i układamy na blaszce wyłożonej papierem, zachowując niewielki odstęp (pierniczki nieco urosną podczas pieczenia). Drugie jajko roztrzepujemy i smarujemy wierzch pierniczków. Pieczemy 10 minut w 180 stopniach (tryb góra-dół).

Pierniczki możemy dekorować zaraz po ostudzeniu lub po kilku dniach. Dajmy upust kreatywności, używając dowolnie lukru, roztopionej czekolady, gotowych pomad, posypek, drobnych cukierków lub suszonych owoców. Ciastka przechowujemy w pudełku lub puszce – będą pyszne przez co najmniej przez kilka tygodni.

 

Fermy Drobiu Jokiel to rodzinna polska firma od ponad 30 lat zajmująca się profesjonalną produkcją jaj konsumpcyjnych, mająca swoją siedzibę we Wroniawach koło Wolsztyna w woj. wielkopolskim. Jakość jaj z Ferm Drobiu Jokiel jest zagwarantowana przez kompleksową kontrolę na wszystkich etapach produkcji. Cały proces od początku do końca przebiega wewnątrz firmy, począwszy od wyhodowania kur niosek, przez produkcję jaj, do ich pakowania i dystrybucji. Na Fermach Drobiu Jokiel każdego dnia 190 tys. kur znosi ponad 170 tys. jaj. Nioski karmione są pełnowartościowymi ziarnami zbóż i piją wodę z czystego, lokalnego ujęcia. Producent działa zgodnie ze standardami GMP (Good Manufacturing Practice). 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

i
mniam 22.12.2022 23:36
Ja mam dobre ze swojego przepisu.

Reklama
i
mniam 18.12.2022 16:15
Ja pierniczę, palce lizać!

Reklama
KOMENTARZE
Autor komentarza: taki sobieTreść komentarza: Coś mi się zdaję, że burmistrz przyzwyczajony z dawnej pracy do wydawania rozkazów i takie trochę zakulisowe działania. Trep – to w języku potocznym określenie buta z drewnianą podeszwą. Przedmiot równie prosty, co odporny. Cofnę się tu kilkadziesiąt lat wstecz, do czasów, gdy popularne było powiedzenie „nie matura, lecz chęć szczera zrobi z ciebie oficera”. Wynikało z tego, że kiedyś kadra zawodowa, a na pewno jej część, składała się z żołnierzy o niepełnym wykształceniu. Brak matury czy studiów nadrabiali szybkimi kursami podoficerskimi czy oficerskimi o niskim poziomie dydaktycznym. Służba w wojsku była dla nich wyjątkowym awansem. Jednak z chwilą założenia munduru ani ich mentalność, ani ich wiedza nie ulegała zmianie.Data dodania komentarza: 1.02.2025, 00:26Źródło komentarza: Skandal na sesji! Radnemu uniemożliwiono głosowanie!Autor komentarza: pituTreść komentarza: A o kogo w pracy ci chodzi.Data dodania komentarza: 1.02.2025, 00:22Źródło komentarza: Interwencja straży miejskiej i ratowników medycznych w gabinecie burmistrzaAutor komentarza: demokrataTreść komentarza: Przerażające są autorytarne manipulacje burmistrza Tkacza. Przyłady? Proszę bardzo najpierw chce wyrzucić media które miały przekazać co tak naprawdę chce zrobić burmistrz, organzuje zebrania w ostatniej chwili, a na koniec nokautuje radnego, który mógł przeważyć w głosowaniu i zachować szkołę.Data dodania komentarza: 1.02.2025, 00:20Źródło komentarza: Skandal na sesji! Radnemu uniemożliwiono głosowanie!Autor komentarza: gdzie prokuraturaTreść komentarza: to łapówkarz i leń stosujacy mobbing seksualny wobec pracowników gdzie jest prokuraturaData dodania komentarza: 1.02.2025, 00:15Źródło komentarza: Interwencja straży miejskiej i ratowników medycznych w gabinecie burmistrza
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama