Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
wtorek, 26 listopada 2024 16:39
Reklama dotacje rpo
Reklama

Kończy się czas składania deklaracji. Coraz więcej wiemy o tym, czym palimy

Jedna czwarta właścicieli domów i zarządców budynków nie złożyła jeszcze deklaracji, czym ogrzewa dom/mieszkanie. A czasu pozostało już niewiele – do 30 czerwca.
Kończy się czas składania deklaracji. Coraz więcej wiemy o tym, czym palimy

Autor: Pixabay

Główny Inspektorat Nadzoru Budowlanego (GINB) chce się dowiedzieć, jak i czym Polacy ogrzewają swoje domy. Dlatego ogłosił spis pieców, który rozpoczął się 1 lipca 2021 roku. Powód tych działań jest dość oczywisty, bo…

– Jak teraz zapytamy jakąś gminę, ile mają kopciuchów, z jakim problemem mają do czynienia, to nie mają pojęcia. W związku z tym ta ewidencja, do której gminy będą miały dostęp, pozwoli im zewidencjonować problem – powiedział TVN24 Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Termin składania deklaracji mija 30 czerwca. Muszą ją złożyć…

– …właściciele lub zarządcy budynków mieszkalnych i niemieszkalnych, w których zainstalowane jest źródło ciepła lub spalania paliw – mówiła w rozmowie z TVN24 Dorota Cabańska,  p.o. głównego inspektora nadzoru budowlanego, tuż po starcie programu. – Jeżeli w takim budynku wielolokalowym czy kamienicy posiadamy indywidualne źródło ciepła, to wtedy oprócz zarządcy, który informuje o wspólnym źródle ciepła, musimy dodatkowo złożyć deklaracje o naszym indywidualnym

Tak powstanie Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków – bo tak oficjalnie nazywa się raport GINB. Dotychczas wpłynęło ponad 3,7 mln deklaracji, czyli prawie 75 proc. bazy przyszłej ewidencji.

Deklarację – przypomnijmy – można złożyć online. W tym przypadku potrzebny jest profil zaufany. Ale można też wypełnić wersję papierową, którą dysponują urzędy miast i gmin. I jest to najpopularniejsza forma składania deklaracji.

Jeżeli piec ruszył przed 1 lipca 2021 roku, deklaracje należy złożyć do 30 czerwca tego roku. Właściciele nowszych urządzeń na złożenie deklaracji mają 14 dni od uruchomienia pieca.

Mimo że termin złożenia deklaracji mija 30 czerwca, to samorządy będą miały jeszcze pół roku na wprowadzenie ich do Centralnej Ewidencja Emisyjności Budynków. Dlatego ile deklaracji ostatecznie zostało złożonych, dowiemy się  dopiero pod koniec roku.

Warto pamiętać, że jeśli taka deklaracja nie zostanie złożona w terminie, to właścicielowi budynku grozi kara grzywny do 500 zł, a jeśli sprawa trafi do sądu – nawet do 5 tys. zł.

Ze złożonych dotychczas deklaracji wynika, że najpopularniejszym źródeł ogrzewania są kotły na paliwo stałe. Dominują piece na węgiel, paliwa węglopochodne oraz na drewno. Właściciele coraz częściej wskazują też na kotły gazowe oraz na pompy ciepła.

W założeniu Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków ma pomóc w przygotowywaniu i realizacji programów wymiany starych kotłów grzewczych, polityki niskoemisyjnej oraz dotowania działań, które poprawią jakość powietrza.


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Bidak 31.05.2022 11:36
Jak palę oponami to czy to paliwo stałe czy sezonowe?

podejrzewam 31.05.2022 09:17
Widocznie mają coś do ukrycia.

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklamadotacje rpo
KOMENTARZE
Autor komentarza: cytatTreść komentarza: Z ustaleń "Faktu" wynika, że nowa partnerka męża zaginionej kobiety odsiadywała wyrok w związku z zabójstwem swojego pierwszego męża. Do zbrodni doszło 30 listopada 1999 r. we wsi Łochocin koło Lipna (woj. kujawsko-pomorskie). — Sekcja zwłok wykazała, że Romek został zakopany żywcem, bo w jego płucach znajdował się piasek. Zabili Romka, bo chcieli się go pozbyć. Syn miał zaledwie 27 lat, jak go zamordowali.Data dodania komentarza: 26.11.2024, 16:20Źródło komentarza: Beata Klimek zaginęła. Rodzina apeluje o pomoc i wsparcieAutor komentarza: MisiTreść komentarza: Nie bądź śmieszna nie zły hejt. Myślicie ,że to przejdzie bokiem znając Sylwię nie wierzę... A później płacz będzie i zgrzytanie zębami cóż macie to na własne żądanie teraz faktycznie widzę o co tu chodzi. Sylwka Pover gooooo!!!!Data dodania komentarza: 26.11.2024, 16:19Źródło komentarza: Gryfinianka poszukiwana przez jednostki policji. Kto widział, kto wie?Autor komentarza: cytatTreść komentarza: Sołtys Poradza, Ewa Gliszczyńska, w rozmowie z Polsat News przypomniała, że Beata Klimek wielokrotnie mówiła o groźbach ze strony męża. – To nie była kobieta, która uciekłaby od dzieci. Była w nich zakochana i zawsze skupiona na rodzinie. Ale mówiła też, że boi się męża – wspominała Gliszczyńska. Z ONETUData dodania komentarza: 26.11.2024, 16:18Źródło komentarza: Beata Klimek zaginęła. Rodzina apeluje o pomoc i wsparcieAutor komentarza: Sytuacja pechowaTreść komentarza: Wyposażyć natychmiast policję w teasery - paralizatory strzelające. Będzie mniej problematycznych sytuacji śmierci ludzkiej. Broń z ostrą amunicją powinno używać tylko w nie budzących wątpliwości uzasadnionych przypadkach realnego zagrożenia życia. Nie dziwię się, że umundurowany policjant strzelił do nieumundurowanego policjanta. Zakładam, że, ten nieumindurowany biegł z bronią w kierunku agresora. Więc padły strzały do nieumundurowanego jako napastnika z bronią, kiedy umundurowany widział tą sytuację. Strzelający popełnił tragiczne w skutkach błedy użycia broni palnej i oceny sytuacji. Prawdopodobnie nie był również poinformowany, że agresora ściga nieumindurowany policjant. Niepotrzebne nikomu przykre zdarzenie.Data dodania komentarza: 26.11.2024, 15:53Źródło komentarza: Nieumundurowany policjant zdążył krzyknąć: „K..., nie strzelaj!”. Zrzutka na pomoc rodzinie zastrzelonego na służbie
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama