Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego wraz ze społecznymi partnerami tworzy kompleksowy system wsparcia dla osób niesamodzielnych i ich rodzin.
Region Dobrego Wsparcia
"Region Dobrego Wsparcia” to kolejny zachodniopomorski pilotaż, który ma zwiększyć dostępność do środowiskowych usług opiekuńczych osobom zagrożonym wykluczeniem społecznym. Projekt stanowi także kontynuację działań uznanych w roku 2019 przez Komisję Europejską za najlepsze społeczne przedsięwzięcie w zwalczaniu nierówności i ubóstwa w UE. Realizuje go Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w partnerstwie z Fundacją Nauka dla Środowiska, Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej i Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej. Każdy z partnerów ma inne zadanie do wykonania, by finalnie stworzyć kompleksowy system wsparcia dla osób niesamodzielnych i ich rodzin. – Pandemia pokazała, że wsparcie i pomoc oferowana w naszym pilotażu jest jeszcze bardziej potrzebna niż zakładaliśmy na początku. Dzięki połączeniu sił możemy oferować pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej wyczekiwana – mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
A form pomocy oferowanych w „Regionie Dobrego Wsparcia” jest wiele. To: szkolenia, usługi sąsiedzkie, możliwość wypożyczenia sprzętu do rehabilitacji, punkty doradcze. Do tej pory Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej zorganizował 45 szkoleń z zakresu opieki nad osobami niesamodzielnymi, w których wzięło udział ponad 430 osób. Podczas takich spotkań prezentowany był m.in. sprzęt ułatwiający osobie zależnej codzienne funkcjonowanie, np. fotel geriatryczny, udogodnienia przeciwodleżynowe, drobny sprzęt wspierający samodzielność, rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo i komfort podopiecznych.
Sąsiedzkich usługi opiekuńcze
Natomiast blisko 600 osób otrzymało wsparcie w postaci sąsiedzkich usług opiekuńczych w codziennych czynnościach, np. przy zrobieniu zakupów, przygotowywaniu i podawaniu posiłków, porządkach, ale i w dotarciu do lekarza, urzędów. Cały czas dostępne są też narzędzia teleinformatyczne, w tym m.in. specjalne opaski – mobilne urządzenia mierzące ciśnienie nadgarstkowe, pokazujące lokalizację, mające czujnik upadku oraz monitorujące inne wybrane parametry życiowe. Z pomocy można skorzystać też w Regionalnym Punkcie Doradczym, w którym udzielana jest bezpłatna pomoc, m.in. psychologiczna, poradnictwo architektoniczne dotyczące dostosowania mieszkań do potrzeb osób z niepełnosprawnością czy związane z pielęgnacją podopiecznego.
W ubiegłym roku uruchomiono też dwie nowe wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego w Wałczu i Chojnie. Wyposażone są one m.in. w: łóżka rehabilitacyjne, wózki elektryczne, schodołazy, materace przeciwodleżynowe, chodziki, podnośniki, krzesła specjalistyczne, kule, pionizatory, rotory czy koncentratory tlenu. Sprzęt jest bezpłatnie wypożyczany i dowożony do potrzebujących osób.
Wsparcia dla DPS, hospicjów czy noclegowni
Wsparciem „Regionu Dobrego Wsparcia” objęte są też DPS-y, hospicja czy noclegownie. W czasie pandemii do 150 zachodniopomorskich placówek zostały dostarczone środki ochrony osobistej za kwotę 5,3 mln zł.
Obecnie trwają intensywne prace nad uruchomieniem mieszkań wytchneniowych, a także planowane są kolejne działania, w tym związane z organizacją dziesięciu 5-dniowych turnusów dla opiekunów osób zależnych, połączonych z warsztatami psychologicznymi. Z pomocy ma skorzystać sto osób. – To niezmiernie ważne wsparcie dla każdego opiekuna, które ma pomóc pokonywać codzienne trudności, pozwolić złapać oddech, oderwać się na chwilę od problemów – mówi marszałek Olgierd Geblewicz.
Za przeprowadzenie turnusów odpowiedzialna będzie wybrana w otwartym konkursie ofert organizacja pozarządowa. Oferty można składać do 15 marca 2022 r. Więcej informacji o konkursie znajduje się w Biuletynie Informacji Publicznej UM WZP (http://bip.wzp.pl/) oraz na stronie internetowej ROPS UM WZP.
W ogłoszonym konkursie przyjmowane są też oferty na dwa inne zadania, w tym opracowanie i produkcję filmów upowszechniających zatrudnienie opiekunów sąsiedzkich oraz na organizację wyjazdu zagranicznego dotyczącego deinstytucjonalizacji opieki nad osobami niesamodzielnymi.
Napisz komentarz
Komentarze