Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
piątek, 22 listopada 2024 22:08
Reklama dotacje rpo
Reklama

Co można zrobić z jarzębiny w kuchni? Ostatni dzwonek na zbiory

Dżem, sok albo nalewka. Owoce jarzębiny dają wiele możliwości na wykorzystanie w kuchni. Właśnie nadszedł moment, aby zająć się tym przysmakiem.
Co można zrobić z jarzębiny w kuchni? Ostatni dzwonek na zbiory

Autor: iStock

Jarząb pospolity, bo tak formalnie nazywa się ta roślina, jest wykorzystywany w kuchni od dawna, ale wiele osób może sądzić, że cierpki smak owoców sprawia, iż przygotowane z nich przetwory nie będą smakowały. To jednak mylne przeświadczenie, bo odpowiednio potraktowana jarzębina może być bardzo słodka i bez goryczki. Oprócz walorów smakowych, ta roślina ma także wiele zalet zdrowotnych. Działa moczopędnie, wspomaga pracę wątroby, stymuluje pracę jelit i stosowana jest przy nadciśnieniu. Warto zatem wprowadzić ją do kuchni, a teraz jest na to ostatni moment, bo wkrótce owoców nie będzie. Co można zrobić z jarzębiny?

Tradycyjny dżem

Sporą ilość owoców należy umyć i zalać w garnku zimną wodą. Całość trzeba zagotować i odlać wywar. Jarzębinę następnie należy zalać wrzątkiem i powoli znów zagotować. Po około 15 minutach trzeba dodać cukier. Proporcje to 1 kg owoców na 0,5 kg cukru. Gotuje się to powoli, mieszając do zgęstnienia. Gotowy produkt przekłada się do słoików.

Konfitura

Jej produkcja wygląda podobnie, jak w przypadku dżemu, ale trwa o wiele dłużej. Na 0,5 lita wody dodaje się 1,5 kg cukru i gotuje do uzyskania syropu. W międzyczasie jarzębinę (1 kg) umieszcza się w lodówce. Kiedy syrop wystygnie, zalewa się nim schłodzone owoce i ponownie – po odczekaniu kilku godzin – gotuje. Całość musi wystygnąć i znów, po długiej przerwie, zagotowuje się zawartość garnka. Czynność tę przeprowadza się na małym ogniu, aż produkt zgęstnieje i będzie go można przełożyć do słoików.

Sok

Kilogram owoców zasypuje się 0.5 kg cukru. Odstawia na kilka godzin, aby jarzębina puściła sok. Następnie odlewa się płyn i gotuje owoce około 40 minut. Po tym czasie można sok przelać do butelek.

Nalewka z jarzębiny

Umyte owoce zasypuje się cukrem (0,5 kg na 1 kg jarzębiny), dolewa się do tego 0,5 litra wody i tyle samo spirytusu. Można dodać także sok z jednej cytryny. Po trzech tygodniach w słoju odlewa się płyn, a owoce ponownie zalewa wodą i spirytusem (w takich samych jak wcześniej proporcjach). Po kolejnych trzech tygodniach miesza się płyny z obu procesów i butelkuje.

Kilka rad

Najlepiej zebrać jarzębinę już po przymrozkach, bo wówczas jest mniej gorzka. Przed jej przygotowaniem warto owoce zalać wrzątkiem, bo to też łagodzi smak. Można także je mrozić i suszyć.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

AJWAJ ALELUJA BISMILAH I NA SATURNA 09.10.2021 11:54
JA Z JARZEBINY TYLKO JARZEBIAK HA AH AH

polecam 09.10.2021 10:12
Nalewki jarzębiak dobre daje w dynię.

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama