Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
sobota, 30 listopada 2024 01:56
Reklama

Pierwsze posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego

Dziś, w środę 16 grudnia br. o godz. 10.00, pracę rozpoczyna Wojewódzka Rada Dialogu Społecznego w Województwie Zachodniopomorskim, która ułatwi dialog pomiędzy samorządowcami, pracownikami, pracodawcami i stroną rządową. W skład WRDS wchodzą przedstawiciele stron dialogu społecznego. Strona samorządowa, czyli marszałek województwa oraz dwie wskazane przez niego osoby spośród przedstawicieli innych jednostek samorządu terytorialnego. Stronę pracowników tworzą przedstawiciele reprezentatywnych organizacji związkowych. Strona pracodawców składająca się z przedstawicieli reprezentatywnych organizacji pracodawców oraz strona rządowa, czyli wojewoda oraz dwie wskazane przez niego osoby.
Pierwsze posiedzenie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego
Powstanie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Województwie Zachodniopomorskim to efekt lipcowej (weszła w życie we wrześniu) ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego. Zgodnie z nią utraciła moc dotychczasowa ustawa o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego. W miejsce Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych w październiku br. Prezydent RP powołał Radę Dialogu Społecznego. W ślad za tym powoływane są wojewódzkie rady dialogu społecznego – WRDS.
 
O utworzeniu WRDS postanawia marszałek województwa na wspólny wniosek  organizacji pracodawców i organizacji związkowych. Tworzenie oraz zapewnienie funkcjonowania WRDS jest zadaniem z zakresu administracji rządowej, zleconym marszałkowi województwa.
 
Podstawowe zadania Rady dotyczyć będą m.in. wyrażania opinii w sprawach w zakresie zadań związków zawodowych i organizacji pracodawców, należących do kompetencji administracji rządowej i samorządowej z terenu województwa; realizacja spraw o zasięgu wojewódzkim przekazanych przez Radę Dialogu Społecznego; rozpatrywanie spraw społecznych lub gospodarczych powodujących konflikty między pracodawcami i pracownikami, jeśli uznane zostaną za istotne dla zachowania pokoju społecznego.
 
Strona pracodawców i pracowników będzie reprezentowana przez równą liczbę przedstawicieli, po 12 osób. Stronę samorządową w Radzie reprezentować będzie marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, prezydent Szczecina Piotr Krzystek oraz prezydent Koszalina Piotr Jedliński. Stronę pracowniczą reprezentować będą: Forum Związków Zawodowych, NSZZ Solidarność, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Stronę pracodawców: Związek Rzemiosła Polskiego, Konfederacja Lewiatan, Business Centre Club, Pracodawcy RP.
 
Program spotkania:
-wręczenie aktów powołania do pierwszego składu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Województwie Zachodniopomorskim
-podjęcie uchwały w sprawie kolejności przewodniczenia stron dialogu społecznego w WRDS i wskazania Przewodniczącego WRDS
-podjęcie uchwały w sprawie składu Prezydium Rady
-zdefiniowanie kluczowych wyzwań i problemów społeczno-gospodarczych na Pomorzu Zachodnim, będących w obszarze działań stron dialogu społecznego
-dyskusja na temat wizji funkcjonowania WRDS w Województwie Zachodniopomorskim, określenie priorytetów na rok 2016.
Radosław Soćko

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama