Powstanie Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Województwie Zachodniopomorskim to efekt lipcowej (weszła w życie we wrześniu) ustawy o Radzie Dialogu Społecznego i innych instytucjach dialogu społecznego. Zgodnie z nią utraciła moc dotychczasowa ustawa o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego. W miejsce Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych w październiku br. Prezydent RP powołał Radę Dialogu Społecznego. W ślad za tym powoływane są wojewódzkie rady dialogu społecznego – WRDS.
O utworzeniu WRDS postanawia marszałek województwa na wspólny wniosek organizacji pracodawców i organizacji związkowych. Tworzenie oraz zapewnienie funkcjonowania WRDS jest zadaniem z zakresu administracji rządowej, zleconym marszałkowi województwa.
Podstawowe zadania Rady dotyczyć będą m.in. wyrażania opinii w sprawach w zakresie zadań związków zawodowych i organizacji pracodawców, należących do kompetencji administracji rządowej i samorządowej z terenu województwa; realizacja spraw o zasięgu wojewódzkim przekazanych przez Radę Dialogu Społecznego; rozpatrywanie spraw społecznych lub gospodarczych powodujących konflikty między pracodawcami i pracownikami, jeśli uznane zostaną za istotne dla zachowania pokoju społecznego.
Strona pracodawców i pracowników będzie reprezentowana przez równą liczbę przedstawicieli, po 12 osób. Stronę samorządową w Radzie reprezentować będzie marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz, prezydent Szczecina Piotr Krzystek oraz prezydent Koszalina Piotr Jedliński. Stronę pracowniczą reprezentować będą: Forum Związków Zawodowych, NSZZ Solidarność, Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych. Stronę pracodawców: Związek Rzemiosła Polskiego, Konfederacja Lewiatan, Business Centre Club, Pracodawcy RP.
Program spotkania:
-wręczenie aktów powołania do pierwszego składu Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Województwie Zachodniopomorskim
-podjęcie uchwały w sprawie kolejności przewodniczenia stron dialogu społecznego w WRDS i wskazania Przewodniczącego WRDS
-podjęcie uchwały w sprawie składu Prezydium Rady
-zdefiniowanie kluczowych wyzwań i problemów społeczno-gospodarczych na Pomorzu Zachodnim, będących w obszarze działań stron dialogu społecznego
-dyskusja na temat wizji funkcjonowania WRDS w Województwie Zachodniopomorskim, określenie priorytetów na rok 2016.
Radosław Soćko
Napisz komentarz
Komentarze