Boże Narodzenie 25 grudnia świętowano w Rzymie już w IV stuleciu. Tradycja chrześcijańska związała je z przesileniem zimowym, które przypada kilka dni wcześniej. Wielu chrześcijan świętować zaczyna w dniu poprzedzającym rocznicę narodzin Jezusa – w Wigilię (wieczór 24 grudnia).
Dlaczego święto obchodzimy 25 grudnia
Daty narodzin Jezusa nie znajdziemy w Ewangelii. Wybór dnia dla liturgicznej celebracji Bożego Narodzenia ma wiele interpretacji. Najprawdopodobniej jest to data symboliczna. Tym bardziej, że same lata liczone od tzw. narodzin Chrystusa są wątpliwe. Czy Chrystus narodził się 2015 lat temu? Dionizy Mniejszy, mnich żyjący na przełomie V i VI wieku pomylił się w swych obliczeniach. Jezus przyszedł na świat prawdopodobnie w 7 lub 6 roku przed oficjalnie przyjmowaną datą jego narodzin.
Drugi dzień świąt
W Kościele katolickim na liście świąt nakazanych nie ma drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia. Natomiast tego dnia jest wspomnienie św. Szczepana, pierwszego męczennika. Św. Szczepan jest pierwszym męczennikiem po wydarzeniach paschalnych, czyli po męce, śmierci, zmartwychwstaniu i wniebowstąpieniu Jezusa. To dni wolne od pracy i każdy wierzący i niewierzący świętuje na swój sposób.
Napisz komentarz
Komentarze