Przejdź do głównych treściPrzejdź do głównego menu
środa, 20 listopada 2024 14:34
Reklama
Reklama

E-arteterapia w szpitalu dla najmłodszych pacjentów

W szpitalu „Zdroje” rozpoczęto realizację nowatorskiego projektu zdalnej arteterapii dla najmłodszych pacjentów hospitalizowanych na oddziałach pediatrycznych. Jego pomysłodawcą jest studentka Akademii Sztuki w Szczecinie – Malwina Bieganowska. Proponuje ona dzieciom w wieku od 4 do 12 lat udział w bezpłatnych, 15-minutowych sesjach realizowanych pod nazwą „Rozwój kreatywności przy pomocy arteterapii”. Spotkania mają formę atrakcyjnych zabaw - relaksacyjnych, muzycznych łączących śpiew i ruch, plastycznych oraz innych, pobudzających wyobraźnię. Forma każdej z nich jest indywidualnie dobierana do wieku, stanu zdrowia pacjenta oraz jego możliwości psychofizycznych i ruchowych. Zajęcia odbywają się zdalnie. Aby wziąć w nich udział wystarczy, aby rodzic użyczył dziecku na kwadrans telefon, tablet lub laptop i połączył się z inicjatorką projektu przez ustaloną aplikację lub platformę internetową umożliwiającą bezpośrednią komunikację wizualną trenerki z pociechą.
E-arteterapia w szpitalu dla najmłodszych pacjentów

Autor: fot. Szpital "Zdroje"

W tym tygodniu w szpitalu „Zdroje” Malwina Bieganowska przeprowadziła pierwszą, pilotażową sesję z 10-letnią pacjentką z Oddziału Neurochirurgii Dziecięcej, która wypadła bardzo pomyślnie. Dziewczynka, która właśnie przeszła kilka poważnych zabiegów operacyjnych, była zachwycona zajęciami zdalnymi. Bardzo pozytywnie arteterapeutyczne e-spotkanie oceniła też mama dziewczynki. Amelka od razu umówiła się z trenerką na kolejny wirtualny trening. Jej entuzjazm i radość potwierdziły istotną potrzebę stosowania tego typu rozwiązań u najmłodszych pacjentów. Kolejni rodzice zgłosili już chęć udziału w projekcie.

 

Wiele dzieci, których operacje i leczenie nie mogły zostać przełożone, przebywa obecnie na oddziałach szpitalnych będąc pozbawionymi możliwości odwiedzin bliskich, tęskniąc za domem. Zdalne sesje arteterapeutyczne dają im szansę na chwile zapomnienia o szpitalnej rzeczywistości, w której na co dzień funkcjonują, stając się radosną odskocznią od bólu i cierpienia.

 

„Ten innowacyjny projekt powstał z myślą o chorych i niepełnosprawnych dzieciach, które przebywają w domach, szpitalach i hospicjach. Dzięki indywidualnym zajęciom arteterapeutycznym pokazuję możliwość rozwoju oraz drogę do przyjemności i zabawy. - mówi Malwina Bieganowska - Celem jest pobudzenie wyobraźni, uwolnienie emocji, zaprzyjaźnienie się nie tylko ze sztuką, ale również z samym sobą. Chcę pokazać, że wszyscy jesteśmy równi i zasługujemy na dawkę pozytywnej energii. Liczę, że możliwość obcowania ze sztuką w e-świecie doda chorym sił do dalszej walki.”

 

Zajęcia indywidualne to krótka, ale intensywna dawka sztuki i energii od nauczyciela. Takie spotkanie twórczo i emocjonalnie rozwija oraz pokazuje drogę do przyjemności i dodaje sił do walki w kryzysie. Jego efektem jest podniesienie poziomu satysfakcji i zadowolenia, zwiększenie odwagi do rozmowy, improwizacji, nauki śpiewu, pozbycie się części napięć w ciele i pokazanie, jak sobie radzić z przeciwnościami losu. A szczególnie obecnie zastrzyku właśnie takich emocji i umiejętności najbardziej potrzebują nasi najmłodsi wojownicy hospitalizowani na oddziałach.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Milka 08.05.2020 01:19
Zdrówka życzę!

ReklamaEPI-AKCJA Fundacji "Normalnie" 08.11.-09.12.2024
Reklama
ReklamaMrówka
Reklama
Reklama